LIVE UPDATES
Bota

I shpëtuan luftës, ukrainasit presin familjarët në Angli e Francë, vizat vonojnë

28 Mars 2022, 08:04 Nga DOSJA
I shpëtuan luftës, ukrainasit presin familjarët në Angli e

BRITANI E MADHEYuliya Puglisi Allegra, nga Bristol, ka aplikuar për një vizë në Moldavi për nënën dhe nipin e saj, të cilët u larguan nga shtëpitë e tyre përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën. Më pas ajo u këshillua të transferohej në Francë pasi në Rumani ka shkuar një numër i madh refugjatë. Sipas BBC tani ata kanë ngecur në Paris duke pritur miratimin e vizave. Zonja Puglisi-Allegra është shumë e shqetësuar për nënën e saj, Vira, e cila u sëmur nga pneumonia pas shtatë orësh pritjeje për vizë në Moldavi.

“Ajo po përmirësohet me pneumoni, por është absolutisht në depression. Ajo ka qenë e zhvendosur për një muaj pasi u largua nga shtëpia e saj më 25 shkurt. Ende nuk mund të shkojë këtu në Angli,“- tha Yuliya.  

Ajo është gjithashtu e shqetësuar për mbesën e saj, e cila la universitetin në Kiev dhe iku në Irlandë. Shumë familje si Yuliya’s, të cilët janë përpjekur të sjellin të afërmit e tyre në MB nga Ukraina thonë se janë të stresuar nga vonesat e vizave. Stephen Barnes, nga Cirencester, Gloucestershire, aplikoi sipas skemës së vizave familjare për të sjellë të fejuarën dhe familjen e tij në MB.

Barnes shprehet se është i shqetësuar për familjen dhe të fejuarën e tij, mezi pret të bashkohet me ta.

“Nuk mund të vijë një moment shumë shpejt, duke qenë në gjendje t’i marrë ata në aeroport dhe t’i kthejë këtu në siguri, diku ata mund të pushojnë dhe të fillojnë të ndërtojnë përsëri jetën e tyre.Ata janë ngecur në një gjendje harresë. Fëmijët nuk mund të shkojnë në shkollë,” tha Barnes.

Olga dhe fëmijët e saj po udhëtojnë për në Varshavë, Poloni. Ajo ka siguruar viza për fëmijët e saj, por ata ende nuk kanë marrë një për nënën e saj.

 

 LAJMI KRYESOR:LUFTA/ Ukraina zmbraps ushtrinë ruse, sot raund bisedimesh. Zelenskyy: Të gatshëm për paqe

(d.d/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi stephen barnes ukraine yuliya puglisi allegra lufta ukraine-rusi stephen barnes ukraine yuliya puglisi allegra

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive