LIVE UPDATES
Bota

‘Oscars’! Lista e plotë e fituesve, “CODA” shpallet ‘Filmi më i mirë’ për 2022

28 Mars 2022, 05:43 Nga DOSJA
‘Oscars’! Lista e plotë e fituesve, “CODA” shpallet

SHBA– Çmimet e 94-ta të Akademisë Oscars u prezantuan mbrëmjen e kaluar. “CODA”, është shpallur filmi më i mirë. Ky film që ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën, mori çmimin e madh.

Me regji dhe skenar të Sian Heder, “CODA” u nominua gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe “Skenarin më të mirë të përshtatur”, çmime që i fitoi ai. Aktori Troy Kotsur i filmit “CODA” është aktori i parë nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë, që fiton një Oscar, ndërsa ai mori “Aktori më i mirë në rol joprotagonist”. Jessica Chastain fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë të dielën mbrëma për rolin e Tammy Faye Bakker në “The Eyes of Tammy Faye”.

LISTA E PLOTË E FITUESVE

Filmi më i mirë

Belfast
Coda – FITUES!
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

Regjia më e mirë

Kenneth Branagh (Belfast)
Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)
Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Jane Campion (The Power of the Dog) – FITUESE!
Steven Spielberg (West Side Story)

Aktori më i mirë

Javier Bardem (Being the Ricardos)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
Andrew Garfield (tick, tick … BOOM!)
Will Smith (King Richard) – FITUES!
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

Aktorja më e mirë

Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) – FITUESE!
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Penélope Cruz (Parallel Mothers)
Nicole Kidman (Being the Ricardos)
Kristen Stewart (Spencer)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Ariana DeBose (West Side Story) – FITUESE!
Judi Dench (Belfast)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Aunjanue Ellis (King Richard)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Ciarán Hinds (Belfast)
Troy Kotsur (Coda) – FITUES!
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
JK Simmons (Being the Ricardos)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

Efektet vizuale

Dune – FITUES!
Free Guy
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
No Time to Die
Spider-Man: No Way Home

Produksioni

Dune – FITUES!
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Drive My Car – FITUES!
Flee
The Hand of God
Lunana: A Yak in the Classroom
The Worst Person in the World

Kinematografia

Dune – FITUES!
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Kënga më e mirë origjinale

Be Alive (King Richard)
Dos Oruguitas (Encanto)
Down to Joy (Belfast)
No Time to Die (No Time to Die) – FITUESE!
Somehow You Do (Four Good Days)

Dokumentari me metrazh të shkurtër

Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball – FITUES!
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

Dokumentari më i mirë

Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul – FITUES!
Writing With Fire

Filmi më i mirë i animuar

Encanto – FITUES!
Flee
Luca
The Mitchells Vs the Machines
Raya and the Last Dragon

Grimi dhe flokët

Coming 2 America
Cruella
Dune
The Eyes of Tammy Faye – FITUES!
House of Gucci

Editimi

Don’t Look Up
Dune – FITUES!
King Richard
The Power of the Dog
tick, tick… BOOM!

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

Ala Kachuu – Take and Run
The Dress
The Long Goodbye – FITUES!
On My Mind
Please Hold

Filmi i animuar me metrazh të shkurtër

Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper – WINNER

Skenari origjinal më i mirë

Belfast (Kenneth Branagh) – FITUES!
Don’t Look Up (Adam McKay, David Sirota)
Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
King Richard (Zach Baylin)
The Worst Person in the World (Eskil Vogt, Joachim Trier)

Skenari më i mirë i përshtatur

Coda (Sian Heder) – FITUES!
Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe)
Dune (Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
The Power of the Dog (Jane Campion)

Kompozimi më i mirë

Don’t Look Up
Dune – FITUES!
Encanto
Parallel Mothers
The Power of the Dog

Sound

Belfast
Dune – FITUES!
No Time to Die
The Power of the Dog
West Side Story

Kostumografia

Cruella – FITUES!
Cyrano
Dune
Nightmare Alley
West Side Story

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota showbiz oscars 2022 oscars 2022

Sondazh

Poll
Bota 28 Mars 2022, 06:42

Ukraina rrëzon një raketë ruse në Kiev

UKRAINË– Një raketë ruse është rrëzuar nga ukrainasit, mbrëmë në orën 23:00 në Kiev. Autoritetet ukrainase thanë se zjarrfikësit u panë duke shuar nj...

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare