LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Rusia merr Mariupolin, rinisin bisedimet në Turqi. Zelenskyy: Të gatshëm për paqe

28 Mars 2022, 06:35 Nga DOSJA
LUFTA/ Rusia merr Mariupolin, rinisin bisedimet në Turqi. Zelenskyy:

UKRAINË– Sot lufta futet në ditën e saj të 33-të! Raundi i ri midis Ukrainës dhe Rusisë pritet të mbahet në Turqi. Ky do të jetë raundi i dytë i bisedimeve midis palëve që do të mbahet në Turqi, pasi më 7 mars, në këtë shtet u takuan kryediplomatët ukrainas dhe rusë.

Rusia po tenton që ta ndajë në dy pjesë Ukrainën, duke krijuar një rajon të kontrolluar nga Moska, pasi dështoi që ta pushtojë të gjithë vendin tha inteligjenca ushtarake ukrainase. Rajoni lindor ukrainas, Luhansk, që kontrollohet nga separatistët e mbështetur nga Rusia, mund të mbajë një referendum për t’iu bashkuar Rusisë. Ukraina tha se ka zmbrapsur pesë sulme ruse në rajonet lindore Donjeck dhe Luhansk, teksa Ministria britanike e Mbrojtjes, tha se rusët nuk kanë bërë përparim gjatë 24 orëve të fundit.

Kryetari i bashkisë së qytetit port ukrainas të Mariupol tha të hënën se qyteti i tij ishte “në duart e pushtuesve” pas një rrethimi javor nga forcat ruse që rrafshuan qytetin, lanë një numër të panjohur civilësh të vdekur dhe detyruan qindra mijëra njerëz të largoheshin nga vendi i tyre.

Lufta e Vladimir Putin deri më tani i ka kushtuar Ukrainës 564.9 miliardë dollarë. Pothuajse 8,000 km rrugë janë shkatërruar. Ministrja e Zhvillimit Ekonomik dhe Tregtisë së Ukrainës, Julia Svyrydenko ka bërë të ditur kostot nga shkatërrimi i Ukrainës. Ukraina ka pasur humbje në infrastrukturë, në banesa, në buxhetin e shtetit.

Ukraina është e gatshme të diskutojë mundësinë e një statusi neutral si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, por me kusht që një status i tillë të garantohet nga pale të treta dhe të hidhet në referendum, tha Presidenti Volodymyr Zelenskiy.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Zëdhënësi i Erdogan: Kërkesat e Rusisë janë jo realiste, ne të ndërmjetësojmë bisedimet

Presidenti Biden nuk tërhiqet nga komentet e tij për Putinin: Shpreha zemërimin moral

BE, përpjekje për t’i dhënë fund skemës së “pasaportave të arta” për shtetasit rusë

Virale/ Putin ‘shkatërron veten’, muralja në Sofje që ka bërë xhiron e rrjetit

Lufta në Ukrainë, operatorët e dronëve që ndaluan kolonën ruse u nisën për në Kiev

Roman Abramovich/ Nga jetim në oligark miliarder të sanksionuar

Zelensky: Në Moskë ata “skuqën” me intervistën time me gazetarët rusë

A e doni Putinin? Pyetja për rusët që po largohen

Liz Truss: Çdo marrëveshje paqeje nuk duhet të shesë Ukrainën

Vuçiç: Jemi të gatshëm ta ofrojmë Beogradin si vend për negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës

Çfarë dimë për rrëmbimet dhe dëbimet e detyruara të ukrainasve në Rusi?

Shefi i Inteligjencës Ukrainase: Ne dinim për sulmin e Rusisë në nëntor

 

VOA: Lufta ngre papritur popullaritetin e Brukselit burokratik

Zyra e Johnson: Britania e Madhe do të forcojë presionin ekonomik ndaj Rusisë

“Ai humbi shikimin për shumë orë”, detaje të reja nga helmimi i Abramovich në Kiev

“Do t’ju ndërpresim gazin”, Moska kërcënon Perëndimin pasi G7 refuzon të paguajë në rubla

Helmimi i Abramovich, zëdhënësi i tij konfirmon lajmet: Tani është në rregull

Komisionerja e BE-së: Fëmijët përbëjnë gjysmën e të gjithë refugjatëve ukrainas

Ministria ukrainase: Rusia po planifikon sulme raketore nga deti

Klitschko: Më shumë se 100 civilë të vdekur në Kiev

Guterres: OKB do të caktojë një zyrtar për të shqyrtuar mundësitë për armëpushim në Ukrainë

G7: Kërkesa e Putinit për të paguar energjinë në rubla nuk pranohet

Këshilltari i Zelenskyt: Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga asnjë territor

Lufta me Rusinë/ Përmbledhja ditore: Çfarë ka ndodhur sot në Ukrainë

Kryeministrja suedeze:Duhet të shmanget kriza e vitit 2015, nuk mund të strehojmë refugjatë

Draghi telefonon Zelenskyn, i shpreh gatishmëri të plotë për zgjidhje të luftës

‘Dorëzohet’ Mariupoli por ushtria ukrainase arrin të rimarri Irpinin nga forcat ruse

Helmohet Roman Abramovich dhe negociatorët ukrainas, sapo ishin takuar me Zelenskyn në Kiev

Skandal i Agjencisë Ruse, publikohen emrat dhe adresat e 620 oficerëve të FSB-së

Rusia i ‘mbyll dyert’ Shqipërisë, dekret për të kufizuar hyrjen nga shtetet “jomiqësore”

Eksperti ushtarak: Forcat ruse duan të marrin të gjithë Donbasin

Ukraina njoftoi kapjen e snajperistes serbe, mediat vendase e mohojnë: Është në burg

Rrëzohet Mariupoli/Boichenko: Fatkeqësisht sot jemi në duart e pushtuesve

‘Unë nuk jam hero’, Zelenksy hap dyert e ‘kështjellës’ së tij për ‘The Economist’

Analizë nga Politico: Idiotët e dobishëm gjermanë të Putinit

Mediat kroate: Rusia nis operacionin “Përça&Sundo” në Ballkanin Perëndimor

“Thuaji atij se do t’i thyej”, si reagoi Putin kur Abramovich i çoi një letër nga Zelensky

“Pushtimi i Ukrainës është kthim në imperializëm, të ndalet”, Scholz paralajmëron Rusinë

Peskovi i përgjigjet Zelenskyt: Nuk kemi frikë nga intervista e tij

Sergei Lavrov deklaron se përforcohen marrëdhëniet e Rusisë me Kinën

Julia Svyrydenko: 565 miliardë dollarë humbje nga shkatërrrimet e pushtimit rus

Censurimi i intervistës së tij me gazetarët rus, Zelensky: Moska është e frikësuar

Ukraina do të japë “Çmimin e Paqes” për kompanitë që u larguan nga Rusia

Kievi lehtëson shtetrrethimin ndërsa sulmet vazhdojnë përreth tij

Inteligjenca Britanike njofton se 24 orët e fundit, Rusia nuk ka përparime të rëndësishëm

Bisedimet e paqes do të vijojnë në Turqi, Peskov: Shpresoj të sjellim rezultat

Holanda shton sanksionet, kompania e birrës Heineken tërhiqet nga Rusia

Peskov: Komentet e Bidenit për Putinin janë shqetësuese, presidenti nuk vendoset nga Biden

Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur, zhvillimet më të fundit nga Ukraina

Mbretëria e Bashkuar ju kërkon firmave të sektorit publik që të shkëpusin lidhjet me Rusinë

Hanna Malyar: Forcat ruse po rigrupohen, nuk janë në gjendje më të përparojnë në Ukrainë

Lavrov: Takimi Putin dhe Zelenskyy tani do të ishte joproduktiv

Shkrirja e dëborës zbulon trupat e braktisur të ushtarëve ruse në Ukrainë

Boris Nemtsov u gjurmua nga FSB, Kush e urdhëroi vrasjen e rivalit të Putinit?

Ukraina fillon një Kundër-Ofensiv ndaj rusve(PAMJE)

Asnjë korridor humanitar nuk do të hapet sot në Ukrainë

Gjermania do të dënojë përdorimin e simbolit të ushtrisë ruse “Z”

I shpëtuan luftës, ukrainasit presin familjarët në Angli e Francë, vizat vonojnë

FOTOT- Banorët në Ukrainë zgjohen mes rrënojave, Valentina në lot pranë shtëpisë së shembur

Pavarësisht luftës, fëmijë në Kiev u rikthehen shkollave, online

Ukraina rrëzon një raketë ruse në Kiev

Parashikimi i Baba Vangës: Gjithçka do shkrihet si akulli, vetëm lavdia e Putinit do të…

Ukrainë-Rusi, palët nisin bisedimet e radhës në Turqi

Zelenskyy: Boris Johnson është në anën tonë, po ndihmon më shumë se liderët e tjerë

Kërcënimi i Vladimir Putin: 5 vendet e BE-së unë i pushtoj për 2 ditë

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor