LIVE UPDATES
Editorial

Kundër Berishës, Metës dhe Ramës, kush do ta shpëtojë Bashën

28 Tetor 2021, 13:35 Nga DOSJA
Kundër Berishës, Metës dhe Ramës, kush do ta

Lulzim Basha u ka shpallur luftë të gjithëve sot në Kuvend. Krejti kundërt me Lulzim Bashën e 9 shtatorit, kur e “vrau” Berishën pasi i bëri gati lapidarin, sot i shkatërroi edhe lapidarin dhe e flaku bashkë me Ilir Metën dhe Edir Ramën. Ndërtoi një trinom që i dha emrin e vendit më të rrezikshëm në glob, Trekëndëshit të Bermudës. 

“Thuaj të ka marrë malli për Sali Berishën dhe Ilir Metën, thuaj. Bëj foltore dhe ti, bashkohu me ta dhe bëni një trekëndësh dhe qani hallet”, iu drejtua Ramës duke iu drejtuar në fakt edhe Berishës, madje edhe Metës, që deri tani nuk ka shprehur publikisht asnjë armiqësi me Bashën. Nuk mbaroi me kaq. Në fund të replikës me Ramën, Basha paralajmëroi që të tre këta, jo vetëm do të largohen, por edhe do të përgjigjen përpara publikut.

“Trekëndëshi i Bermudës i ka ditët e numëruara. Shpëtim, nga ajo për të cilën i keni hyrë në hak shqiptarëve nuk keni për të pasur. Gjërat kanë ndryshuar një herë e mirë. Një pas një brinjët e trekëndëshit të Bermudës do të bien. 15 veta që kontrollojnë tranzicionin do të japin llogari politikisht.”

Me këtë deklaratë, 9 shtatori bie dhe nis një betejë e re. Lulzim Basha, i kërcënuar nga mbledhja e firmave për Kuvendin e Jashtëzakonshëm dhe denoncimet e foltores, i ndarë me aleatin parazgjedhor dhe ish-kryetari Ilir Meta, i gjendur përballë Ramës me gjysmë-parti, vendosi më në fund t’u shpallë luftë të treve. Në një linjë të menduar mirë, i quajti ata politikanë të tranzicionit, fajtorë për varfërinë dhe abuzimet, bashkëpunëtorë të njëri-tjetrit.

Mund të jetë fillimi i një beteje të madhe, apo është vetëm një tentativë e guximshme për t’i shpëtuar “Trekëndëshit të Bermudës”? Në favor të versionit të parë, janë edhe denoncimet që Kryetari i PD-së u bëri me emër biznesmenëve që kanë përfituar shifra të frikshme nga fondet publike. “Tani Salillari 1.81 miliardë lekë, Alko Impleksi, nipat e Sadri Abazit 306.4 milionë, Bami 639 milionë, Start Tek 567 milionë. Geci 970 milionë , MANTCI 1.83 miliardë lekë, ndërtim montim Patos i inceneratorit të Fierit 447.2 milionë lekë, Alb Star i kullës së stadiumit 415 milionë lekë, Fusha 334 milionë lekë. Këto janë klientët ku ndan paratë ti. Çfarë?! Këto janë pra lekët e shqiptarëve ku i çon”, tha Basha që 2 javë më parë përmendi edhe Samir Manen dhe Çet Kastratin.

Parë kështu duket sikur Lulzim Basha është distancuar përfundimisht nga kasta politiko-ekonomiko- kriminale që drejton vendin. I vetëm kundër të gjithëve, i akuzuar si peng i Edi Ramës nga Berisha, si gjobaxhi nga Edi Rama, si bashkëpunëtor i Ramës dhe Sorosit nga Ilir Meta, ndërsa stuhia brenda partisë shtohet, nuk është çudi që Basha ta shohë largimin nga të gjitha pikat e “Trekëndëshit të Bermudës” si të vetmen rrugëdalje.

Është koha kur i ka mbështetur të gjitha shpresat te mbështetja e SHBA-ve, kur pretendon se është më i fortë se kurrë ndërkombëtarisht pas pezullimit të Berishës. Kjo e sotmja tregoi se nuk po kërkon helikopterin për t’u evakuuar, por bombarduesin për të trimfuar, njëherësh kundër të gjithëve.

E sotmja reflekton mendimin e shumicës së shoqërisë, që prej kohësh kërkon të shpëtojë nga kjo klasë politike dhe bashkëpunëtorët e saj në biznes dhe në krim, të shpëtojë nga keqshpërndarja e pasurisë publike dhe nga korrupsioni që ushqehet nga keqshpërndarja për t’ja shpërblyer disafish nderin. Në këtë kontekst kjo është një betejë e fituar, një rrugëdalje përfundimtare nga tranzicioni që simbolizohet me “Trekëndëshin e Bermudës”, Berisha-Rama-Meta.

Ka vetëm dy probleme:

E para se vjen nga një politikan që është, jo vetëm pjellë e sistemit, por edhe pjesë e tij. Që ka bashkëjetuar me Trekëndëshin, aq sa nuk kuptohej nëse pjesa e tretë ishte ai apo Berisha.

E dyta se kjo luftë ndaj sistemit, vjen në një kohë kur sistemi po punon kundër tij. Nuk ishte Lulzim Basha që i shpalli luftë sistemit, por sistemi Lulzim Bashës, duke e nxjerrë pa votat e mjaftueshme në 25 prill dhe sigurisht duke u reshtuar me Berishën, pikërisht atëherë kur duhej më shumë.

Kështu përpjekja e Bashës, duke përdorur anijen e gatshme antisistem dhe bombarduesit amerikanë, është e vonuar për ta shpëtuar nga “Trekëndëshi i Bermudeve”. Sepse anija anti-sistem është keqpërdorur disa herë dhe tani fut ujë, sepse kapiteni i ri nuk është trajnuar për anije të tilla dhe në fund, sepse bombarduesit amerikanë vërtetë janë ngritur, por nuk kanë ndërmend të sulmojnë pa miratimin e Edi Ramës.

(Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial edi rama ilir meta Lulzim Basha sali berisha edi rama ilir meta Lulzim Basha sali berisha

Sondazh

Poll

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Editorial 25 Tetor 2021, 13:43

Rasti Kavala: Sprova e re mes BE dhe Turqisë

Osman Kavala nuk është dënuar asnjëherë për ndonjë krim, e megjithatë ai qëndron në paraburgim prej katër vitesh. Kjo megjithë një vendim të Gjykatës Europiane ...

Editorial 18 Tetor 2021, 13:15

Pse Humbi Albin Kurti?

Tregimi ndër shqiptarë se çdo çudi zgjatë jo më shumë se tre ditë dhe pastaj kalohet në një tjetër ngjarje çuditëse, për ta harruar atë të ...

Editorial 18 Tetor 2021, 11:13

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më i ulët që mori Vetëv...

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri