Aktualitet

Identifikohet një nga ekzekutorët e Bujarit, Nuredin Dumani vrau vetë i tretë vëllain e të shumëkërkuarit Talo Çela, u pikas nga kamerat

 • U pikas nga kamerat e lokalit dhe rrobat që mbante veshur, ky është Nuredin Dumani
 • Identifikimi i Dumanit është bërë nga kamerat e lokalit ku dhe u ekzekutua Bujar Çela mëngjesin e 17-shtatorit, tek rrethrrotullimi i Bradasheshit, dhe nga rrobat që mbante veshur. 
  Featured image of article: Identifikohet një nga ekzekutorët e Bujarit, Nuredin Dumani vrau vetë i tretë vëllain e të shumëkërkuarit Talo Çela, u pikas nga kamerat Bujar Çela dhe Nuredin Dumani

  TIRANË– Nuredin Dumani është një nga personat që ka marrë pjesë në ekzekutimin e Bujar Çelës, vëllait të të shumëkërkuarit, Talo Çela. Me anë të një njoftimi zyrtar Policia e Elbasanit bëri me dije se 37-vjeçari, lindur në Dibër dhe banues në Durrës, për veprat penale “Vrasje me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajte pa leje”.

  Identifikimi i Dumanit është bërë nga kamerat e lokalit ku dhe u ekzekutua Bujar Çela mëngjesin e 17-shtatorit, tek rrethrrotullimi i Bradasheshit, dhe nga rrobat që mbante veshur. 

  Por Dumani, nuk e bëri vetëm punën. Bashkë me të, janë shpallur në kërkim edhe dy persona të tjerë, që nuk janë identifikuar ende, ndërsa në rolin e urdhëruesit, ndodhet pas hekurave, Erion Alibej.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  50-vjeçari Bujar Çela, u qëllua me tre armë njëkohësisht, teksa pinte kafenë e mëngjesit dhe priste të niste punën si taksist në të zezë. Kjo ngjarje dyshophet të ketë si background pikërisht konfliktet e të vëllait të viktimës, Talo Çela. Hetimet paraprake kanë zbuluar se vrasja e Çelës ishte mënyra e Erion Alibejt për të marrë hak për vrasjen e vëllait të tij, Endritit, që ia morën jetën në sy të gruas dhe fëmijëve. Erion Alibej, kishte mësuar se Talo Çela dinte gjithçka rreth ekzekutorëve të Endrit Alibejt, por nuk ia kishte treguar. Kështu, duke vrarë Bujar Çelën, mori hak.

  (f.m/dosja.al)

  • 19:27

   Në kërkim të autorit të vrasjes së Bujar Çelës! Blindohet Elbasani, policia futet në veprim, nis kontrollet tek çdo makinë

    

   Pamje nga Elbasani

   Mbrëmjen e sotme në hyrje dhe dalje të qytetit të Elbasanit janë ngritur pika të shumta kontrolli për kapjen e personave të cilët janë shpallur së fundmi në kërkim.  Policia e shtetit ka ‘izoluar’ sërish Elbasanin pasi ditën e sotme është identifikuar dhe është shpallur në kërkim njëri prej autorëve të vrasjes së Bujar Çelës. Nuredin Dumani është një nga personat që ka marrë pjesë në ekzekutimin e Bujar Çelës, vëllait të të shumëkërkuarit, Talo Çela. Me anë të një njoftimi zyrtar Policia e Elbasanit bëri me dije se 37-vjeçari, lindur në Dibër dhe banues në Durrës, për veprat penale “Vrasje me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajte pa leje”.

  • 15:26

   Del FOTOJA/ U pikas nga kamerat e lokalit dhe rrobat që mbante veshur, ky është Nuredin Dumani, i rrezikshmi nga Dibra që ekzekutoi Bujar Çelën, skeda e plotë kriminale

   Nuredin Dumani

   Personi që shikoni në foto është Nuredin Dumani, 37-vjeçari i shpallur në kërkim për vrasjen e Bujar Çelës. Ai është një nga ekzekutorët që tashmë është shpallur në kërkim për vrasjen e vëllait të të shumëkërkuarit, Talo Çela. Identifikimi i Dumanit, u bë nga kamerat e sigurisë së lokalit, ku dhe u ekzekutua me tre armë zjarri Bujar Çela. Dumani është në kërkim prej një viti dhe tashmë, Prokuroria e Elbasanit, ka lëshuar urdhër-arrestin e dytë për 37-vjeçarin, pasi akuzohet dhe për ngjarje të tjera kriminale. Nuredim Dumani, akuzohet se ka marrë pjesë dhe në ekzekutimin e dy vëllezërve në Durrës, Viktor dhe Besmir Haxhia. Gjithashtu, mbi ‘shpinën e Dumanit’, rëndon dhe akuza për një tjetër vrasje të ndodhur në Durrës, ajo e dy shokëve: Anxhelo Avdiaj dhe Dprian Shkoza. Ai ka rezultuar të jetë i përfshirë në një rrjet prostitucioni, grupi i të cilit u shkatërrua në vitin 2018. Ishte pikërisht rrëfimi i një 18-vjeçareje nga Durrësi që është shfrytëzuar si prostitutë në Francë, e cila zbulloi rrjetin e trafikantëve, të cilët ishin nën hetim në Francë, Shqipëri e Itali. Vajza me inicialet A.K, gjimnaziste në një shkollë në qytetin bregdetar, vendosi t’u shpëtojë trafikantëve, duke u hedhur mbi një makinë policie në Bordo, Francë. Më pas ajo mori statusin e viktimave që mbrohen nga shteti dhe rrëfeu gjithçka dinte para autoriteteve. Autoritetet franceze u përcollën Krimeve të Rënda rrëfimin e vajzës dhe hetimi i mëtejshëm i autoriteteve shqiptare, shpëtoi edhe dy vajza të tjera në Shqipëri, që ishin gati ta trafikoheshin në të njëjtën mënyrë, por kësaj here në Itali. Në pranga në Shqipëri ranë 3 persona, në Francë 2 persona, i akuzuari si tutor Nuredin Dumani dhe një taksist.

  • 15:10

   Njoftimi nga Policia

   Elbasan. Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur më datë 17.09.2020, ku mbeti i vrarë shtetasi B.Ç.. Shpallet në kërkim autori i dyshuar. Strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, pas një pune intensive hetimore 20 ditore zbuluan dhe dokumentuan me prova ligjore ngjarjen e ndodhur në datën 17 Shtator 2020, ku pranë rreth-rrotullimit të Bradasheshit, Elbasan, mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi B.Ç.. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për shtetasin N.D., 37 vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Durrës, për veprat penale “Vrasje me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajte pa leje”. Në drejtimin e Prokurorisë së Rrethit, vijon puna intesive për kapjen e autorit të shpallur në kërkim, si edhe idetifikimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme procedurale.

  Shto Koment