LIVE UPDATES
Bota

Biden është presidenti, por Shtëpinë e Bardhë e drejton Joe Manchin

10 Mars 2021, 07:31 Nga DOSJA
Biden është presidenti, por Shtëpinë e Bardhë e drejton

SHBA– Së fundmi, amerikanët që i kushtojnë vëmendje politikës kanë mësuar një të vërtetë të rëndësishme, Joe Biden mund të jetojë në Shtëpinë e Bardhë, por senatori konservator Demokrat Joe Manchin nga West Virginia është president.

Ky realitet dëshpërues sigurisht që mund të ndryshojë, por vetëm nëse demokratët progresivë në Kongres janë të gatshëm të ndryshojnë dinamikën duke përdorur fuqinë e tyre për të rritur pagën minimale, shkruan The Guardian.

Mënyra për të ndryshuar këtë dinamikë është që një numër vendimtar i Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve ose senatorëve Demokratë që të jenë të qartë, dhe të demonstrojnë se do të votojnë kundër legjislacionit Demokratik që nuk i respekton ato kërkesa. Dhe ata duhet ta bëjnë këtë posaçërisht në legjislacionin e domosdoshëm për të cilin Biden, mund të mos marrë asnjë votë të republikanëve .

Kjo është mënyra e vetme për të detyruar Biden të përdorë fuqinë dërrmuese të degës ekzekutive për të shtypur krahun konservator të partisë. Është gjithashtu mënyra e vetme  për të bërë vetë Manchin të negociojë.

Projekt-ligji i Covid u ofron progresistëve këtë mundësi për të ndryshuar lojën. Debati mbi legjislacionin gjithashtu i jep popullit  një mundësi për të parë nëse heronjtë progresivë të vetë-identifikuar janë po aq seriozë në qeverisje sa Presidenti Manchin.

Paketa e ndihmës së Covid-19 është një mikrokozmos i efektit Manchin

Amerikanët mund ta shohin  këtë mundësi për miratimin e një paketë prej 1.9 trilion dollarësh, ku Manchin i ka bërë presion degës ekzekutive për të mbështetur kufizimin e mëtejshëm të kualifikimit për kontrollet e mbijetesës, duke hartuar një politikë -ndëshkuese kaq absurde sa edhe ekspertë të besueshëm të Partisë Demokratike nuk mund ta mbështesin atë.

Pagesat, të cilat janë 1,400 dollarë në vend të 2,000 dollarëve që u ishin premtuar, ka të ngjarë tu shpërndahet 17 milion më pak njerëzve sesa parashikohej nën udhëheqjen  e Donald Trump, si rezultat i punëve së Manchin.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë po sinjalizon se do të injorojë lutjet nga udhëheqësit e të drejtave civile dhe nuk do të mbështesë Kamala Harris për të përdorur fuqinë e saj për të miratuar  një pagë minimale prej 15 dollarësh.

Arsyeja pse Manchin është bërë qendra legjislative e gravitetit është se nëse ai nuk merr pikërisht atë që dëshiron, ai do të  votojë kundër projekt-ligjit përfundimtar.

Manchin, me fjalë të tjera, duket se ka të gjithë fuqinë dhe është më se i lumtur ta përdorë atë.

Ndërsa Biden, njeriu më i fuqishëm në planet, duket se po refuzon të përdorë pushtetin. Ai duket se nuk ka ngritur gishtin në përpjekje për të ndryshuar dinamikën e Senatit. Shtëpia e Bardhë këmbëngul se do të vazhdojë ende luftën për një pagë minimale prej 15 dollarësh në të ardhmen. Por realiteti është se nëse asgjë nuk ndryshon tani, atëherë gjasat e një rritje të konsiderueshme të pagës minimale në vitet e ardhshme janë tepër të vogla.

Çdo projekt-ligj i pavarur, i konsiderueshëm i pagës minimale do të përballet me një kërkesë që kërkon 60 vota për ta kapërcyer atë.

Ndërkohë, nëse demokratët përpiqen t’i bashkëngjisin një rritje të pagës minimale një projekt-ligji për të cilin republikanët në të vërtetë duan të votojnë, Republikanët mund të heqin dorë nga ai projektligj, për të cilin mjaft demokratë konservatorë mund të bien dakord.

Të gjithë në Uashington e dinë këtë skenar, kështu që një lëvizje për t’i bashkangjitur një pagë minimale një projekt-ligji si ky ka të ngjarë të jetë një thjesht një gjest, por jo një fitore legjislative.

Faturat e domosdoshme për të cilat republikanët nuk do të votojnë

Kjo situatë nxjerr në pah pikën qendrore: legjislacioni demokratik i domosdoshëm, i cili nuk ka asnjë shans për të siguruar asnjë votë republikane mund të jetë themeli i presidencës aktuale të Manchin.

Në një Shtëpi të Bardhë  të ndarë ngushtë në të cilën asnjë Republikan nuk do të votojë për një projekt-ligj Covid, do të duhej vetëm diku midis gjashtë dhe 10 kongresistë Demokratë të bashkoheshin së bashku dhe të bëjnë një deklaratë për të ndryshuar lojën.

Deklarata të tilla do të shkaktonin një tërmet politik, duke zhvendosur tektonikisht strukturën e pushtetit dhe supozimet e përfshira në debate legjislative.

Papritmas, Manchin nuk do të ishte sistemi diellor politik, graviteti i të cilit i detyron të gjithë të rrotullohen rreth tij, ai do të ishte një nga dy polet, duke detyruar administratën e Biden të përpiqej të gjente kompromis midis tyre dhe duke bërë presion që Manchin të lëvizte.

Nëse kjo do të funksiononte, atëherë pse nuk ka ndodhur? Me siguri sepse progresistët e kongresit janë më moralë se Manchin.

Progresistët e Kongresit duhet të jenë të gatshëm të jenë po aq të fortë, të qartë dhe të palëkundur si Manchin. Ata duhet të jenë të gatshëm të mbajnë një premtim dhe  jo vetëm hedhjen e votave kundër një projekt-ligji që Biden dëshiron.

Po, paketa e ndihmës Covid duhet të miratohet, pasi përfshin ndihmë të domosdoshme për amerikanët që po luftojnë kundër pandemisë. Për ata që me të drejtë kërkojnë një rritje serioze të pagës minimale, kjo është mënyra më e mirë për ta realizuar atë.

Alexandria Ocasio-Cortez tha se “të gjithë negociatat e kësaj pakete, për shumë njerëz, ishin parashikuar në pagën minimale prej 15 dollarësh”.

Mënyra për të realizuar rritjen e pagave është të ndiqni dhe të bëni të qartë se asnjë faturë nuk do të kalojë nëse nuk përfshihet. Përndryshe, votat e progresistëve nuk ishin parashikuar fare në pagën minimale prej 15 dollarësh.

Kjo është e vetmja strategji për t’i dhënë fund presidencës së Manchin para se të marrë përsipër politikën, duke eliminuar  mundësinë e ndryshimit themelor, duke sjellë  një katastrofë elektorale për Demokratët në 2022 dhe 2024.

Mundësi të tilla nuk vijnë shumë shpesh. Është tepër e rrallë që të ekzistojë një legjislacion me të vërtetë i domosdoshëm për të cilin asnjë Republikan nuk është i gatshëm të shesë votën e tij.

Progresistët e Kongresit duhet të jenë të gatshëm të përdorin një mundësi të tillë për të bërë një kërcënim dhe për ti shkuar deri në fund, duke ditur se edhe nëse ata vonojnë momentalisht legjislacionin, udhëheqësit e partisë së tyre do të detyrohen të mblidhen përsëri në tryezën e negociatave për ta rivlerësuar edhe njëherë.

Në atë pikë, progresistët do të binin dakord dhe kjo në fund do të siguronte një shans për të përmirësuar të paktën financiarisht jetën e miliona amerikanëve.

(kle.mu./dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota joe biden joe manchin presidenca amerikane joe biden joe manchin presidenca amerikane

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra