LIVE UPDATES
Bota

Bosnja kërkon ndihmë nga Gjermania në përshpejtimin e dërgimit të vaksinave ndaj COVID-19 përmes programit COVAX

9 Mars 2021, 21:35 Nga DOSJA
Bosnja kërkon ndihmë nga Gjermania në përshpejtimin e

BOSNJE -Bosnja dhe Hercegovina arriti në Gjermani të Martën për ndihmë në përshpejtimin e shpërndarjes së vaksinës COVID-19 përmes bashkëpunimit të vaksinave COVAX dhe shprehu zhgënjimin me programin e administruar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në Berlin me homologun e saj gjerman, Heiko Maas, Ministrja e Jashtme boshnjake, Bisera Turkoviç tha se Bosnja kishte paguar planin global të ndarjes së vaksinave COVAX por nuk kishte parë akoma një dorëzim të vaksinave në program.

“Qytetarët tanë janë me të drejtë, të pakënaqur dhe kjo është arsyeja pse unë i kërkova ministrit Maas sot të na ndihmojë të ndërmjetësojmë me Komisionin Evropian për të zgjidhur këtë problem,”- tha Turkoviç.

Maas tha që COVAX ka planifikuar të dorëzojë vaksina në 140 vende deri në fund të majit, mes tyre edhe Bosnjës, e cila është planifikuar të marrë 130,000 doza.

Maas tha se ai mund ta kuptonte që afati kohor për dërgesat e COVAX shihej si jo aq i shpejtë për kombet që i presin me padurim. Ai gjithashtu tha se ka vende që u ofrojnë vaksina kombeve “në këmbim të sjelljes së mirë politike”, por ai nuk përmendi emra të vendeve të veçanta.

Bosnja e ndarë etnikisht filloi vaksinimet e pjesshme muajin e kaluar pasi Serbia i dhuroi doza të vaksinës ruse Sputnik V dhe punëtorët shëndetësorë në Serbinë fqinjë u ftuan të inokulohen.

Javën e kaluar, Serbia dhuroi gjithashtu 10,000 doza të vaksinës AstraZeneca në rajonin tjetër të Bosnjës, federata e dominuar nga boshnjakët dhe kroatët.

Federata Boshnjako-Kroate deri më tani po mbështetet në marrjen e pjesës së saj prej 2.1 milion vaksina të urdhëruara nga shteti përmes COVAX dhe nga Bashkimi Evropian.

Ndërkohë, Bosnja raportoi një rritje të vdekjeve nga koronavirusi të Martën me 48 humbje jete, duke e çuar totalin në më shumë se 5,000 vdekje në vendin prej 3.5 milion banorësh.

Marrë nga VOA.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota bisera turkovic covax vaksinimi ne bosnje bisera turkovic covax vaksinimi ne bosnje

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS