LIVE UPDATES
Bota

Efekti i vaksinimit, si ndikon në perspektivën ekonomike të Britanisë së Madhe

10 Mars 2021, 07:21 Nga DOSJA
Efekti i vaksinimit, si ndikon në perspektivën ekonomike të

I ashtuquajturi “efekt i vaksinës” është duke rritur perspektivën ekonomike të Britanisë më shpejt në krahasim me vendet tjera, sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Kjo organizatë, që përbëhet nga një klub i ekonomive të zhvilluara, ka thënë se pret rritje të prodhimit kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar për 5.1 për qind më 2021, apo rreth 0.9 për qind më shumë sesa ishte planifikuar në dhjetor të vitit të kaluar.

Kjo shifër është dukshëm më e madhe sesa 0.3 për qind rritje për ekonomitë e Eurozonës, pasi Franca dhe Italia përballen me parashikime për rënie këtë vit.

Instituti me bazë në Paris ka thënë se “zhvillimi i suksesshëm dhe përhapja graduale e procesit të vaksinimit ka përmirësuar perspektivën për rimëkëmbje të qëndrueshme, me kusht që të merren masa për të vaksinim të gjerë në gjithë botën”.

Kjo organizatë ka përditësuar edhe parashikimet për ekonominë e Shteteve të Bashkuara, duke parashikuar rritje ekonomike prej 6.5 për qind për shkak të shkallës së gjerë të vaksinimit dhe ndarjes së fondeve nga administrata e presidentit amerikan Joe Biden. Organizata në fjalë parashikon edhe rritje ekonomike globale prej 5.6 për qind këtë vit, çka nënkupton rritje edhe më të madhe sesa në nivelet para pandemisë.

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, ka ndryshuar pozitivisht edhe shifrat për ekonominë britanike më 2022 në Britani, duke përmendur 4.7 për qind rritje.

Kjo nënkupton se rritja e ekonomisë britanike do të mund të jetë më e madhe se ajo në SHBA apo Eurozonë.

“Rritja graduale duket më e mundshme në ekonomitë e mëdha evropiane, duke reflektuar zbatimin e masave të izolimit në periudhën e parë të vitit 2021 dhe mbështetjen fiskale më të kufizuar, ndonëse rritja e shkallës së vaksinimit mund të ndihmojë në krijim të momentumit, sidomos në Mbretërinë e Bashkuar”.

Vetëm brenda një muaji, sipas të dhënave të BQK-së, qytetarët e Kosovës kanë marrë kredi në vlerë prej rreth 100 milionë eurosh nga bankat komerciale, derisa kanë depozituar para në vlerë mbi 50 milionë euro.

Megjithatë, edhe vetë organizata ka thënë se ekzistojnë rreziqe të mëdha mbrapa këtyre parashikimeve, duke përfshirë procesin e ngadalshëm të vaksinimit dhe mundësinë e emergjencave apo varianteve edhe më të rrezikshme të koronavirusit.

“Ekonomitë e avancuara, si dhe vendet shpërndarëse të vaksinave si Kina, India dhe Rusia, po ashtu përballen me rreziqe nga përhapja e varianteve të reja dhe rikthimit të masave të izolimit nga gjysma e fundit e vitit 2021, mirëpo kanë para vetës më pak pasiguri sa i përket prodhimit të vaksinës”, është thënë në parashikime.

“Të gjitha shtetet mund të përballen me rivlerësim të konsiderueshëm në tregjet financiare, duke nxitur mospëlqime dhe çmime më të dobët globale të mallrave”.

“Në një skenar të këtij lloji, rritja e bruto-prodhimit të brendshëm në nivel global do të mund të ulet për afro 1 për qind më 2021 dhe 1.25 për qind më 2022, apo 4.5 për qind dhe 2.75 për qind respektivisht”.

“Prodhimi më pas do të mund të mbetet nën nivelet para pandemisë për një periudhë të gjatë kohore, duke rritur mundësitë për pasoja afatgjata nga pandemia”.

Marrq nga REL

(k.m./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota britani e madhe vaksinimi ne britani te madhe britani e madhe vaksinimi ne britani te madhe

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS