LIVE UPDATES

joe manchin

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Biden është presidenti, por Shtëpinë e Bardhë e drejton Joe Manchin - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Biden është presidenti, por Shtëpinë e Bardhë e drejton Joe Manchin

10 Mars 2021, 07:31 Nga DOSJA
Biden është presidenti, por Shtëpinë e Bardhë e drejton

SHBA– Së fundmi, amerikanët që i kushtojnë vëmendje politikës kanë mësuar një të vërtetë të rëndësishme, Joe Biden mund të jetojë në Shtëpinë e Bardhë, por senatori konservator Demokrat Joe Manchin nga West Virginia është president.

Ky realitet dëshpërues sigurisht që mund të ndryshojë, por vetëm nëse demokratët progresivë në Kongres janë të gatshëm të ndryshojnë dinamikën duke përdorur fuqinë e tyre për të rritur pagën minimale, shkruan The Guardian.

Mënyra për të ndryshuar këtë dinamikë është që një numër vendimtar i Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve ose senatorëve Demokratë që të jenë të qartë, dhe të demonstrojnë se do të votojnë kundër legjislacionit Demokratik që nuk i respekton ato kërkesa. Dhe ata duhet ta bëjnë këtë posaçërisht në legjislacionin e domosdoshëm për të cilin Biden, mund të mos marrë asnjë votë të republikanëve .

Kjo është mënyra e vetme për të detyruar Biden të përdorë fuqinë dërrmuese të degës ekzekutive për të shtypur krahun konservator të partisë. Është gjithashtu mënyra e vetme  për të bërë vetë Manchin të negociojë.

Projekt-ligji i Covid u ofron progresistëve këtë mundësi për të ndryshuar lojën. Debati mbi legjislacionin gjithashtu i jep popullit  një mundësi për të parë nëse heronjtë progresivë të vetë-identifikuar janë po aq seriozë në qeverisje sa Presidenti Manchin.

Paketa e ndihmës së Covid-19 është një mikrokozmos i efektit Manchin

Amerikanët mund ta shohin  këtë mundësi për miratimin e një paketë prej 1.9 trilion dollarësh, ku Manchin i ka bërë presion degës ekzekutive për të mbështetur kufizimin e mëtejshëm të kualifikimit për kontrollet e mbijetesës, duke hartuar një politikë -ndëshkuese kaq absurde sa edhe ekspertë të besueshëm të Partisë Demokratike nuk mund ta mbështesin atë.

Pagesat, të cilat janë 1,400 dollarë në vend të 2,000 dollarëve që u ishin premtuar, ka të ngjarë tu shpërndahet 17 milion më pak njerëzve sesa parashikohej nën udhëheqjen  e Donald Trump, si rezultat i punëve së Manchin.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë po sinjalizon se do të injorojë lutjet nga udhëheqësit e të drejtave civile dhe nuk do të mbështesë Kamala Harris për të përdorur fuqinë e saj për të miratuar  një pagë minimale prej 15 dollarësh.

Arsyeja pse Manchin është bërë qendra legjislative e gravitetit është se nëse ai nuk merr pikërisht atë që dëshiron, ai do të  votojë kundër projekt-ligjit përfundimtar.

Manchin, me fjalë të tjera, duket se ka të gjithë fuqinë dhe është më se i lumtur ta përdorë atë.

Ndërsa Biden, njeriu më i fuqishëm në planet, duket se po refuzon të përdorë pushtetin. Ai duket se nuk ka ngritur gishtin në përpjekje për të ndryshuar dinamikën e Senatit. Shtëpia e Bardhë këmbëngul se do të vazhdojë ende luftën për një pagë minimale prej 15 dollarësh në të ardhmen. Por realiteti është se nëse asgjë nuk ndryshon tani, atëherë gjasat e një rritje të konsiderueshme të pagës minimale në vitet e ardhshme janë tepër të vogla.

Çdo projekt-ligj i pavarur, i konsiderueshëm i pagës minimale do të përballet me një kërkesë që kërkon 60 vota për ta kapërcyer atë.

Ndërkohë, nëse demokratët përpiqen t’i bashkëngjisin një rritje të pagës minimale një projekt-ligji për të cilin republikanët në të vërtetë duan të votojnë, Republikanët mund të heqin dorë nga ai projektligj, për të cilin mjaft demokratë konservatorë mund të bien dakord.

Të gjithë në Uashington e dinë këtë skenar, kështu që një lëvizje për t’i bashkangjitur një pagë minimale një projekt-ligji si ky ka të ngjarë të jetë një thjesht një gjest, por jo një fitore legjislative.

Faturat e domosdoshme për të cilat republikanët nuk do të votojnë

Kjo situatë nxjerr në pah pikën qendrore: legjislacioni demokratik i domosdoshëm, i cili nuk ka asnjë shans për të siguruar asnjë votë republikane mund të jetë themeli i presidencës aktuale të Manchin.

Në një Shtëpi të Bardhë  të ndarë ngushtë në të cilën asnjë Republikan nuk do të votojë për një projekt-ligj Covid, do të duhej vetëm diku midis gjashtë dhe 10 kongresistë Demokratë të bashkoheshin së bashku dhe të bëjnë një deklaratë për të ndryshuar lojën.

Deklarata të tilla do të shkaktonin një tërmet politik, duke zhvendosur tektonikisht strukturën e pushtetit dhe supozimet e përfshira në debate legjislative.

Papritmas, Manchin nuk do të ishte sistemi diellor politik, graviteti i të cilit i detyron të gjithë të rrotullohen rreth tij, ai do të ishte një nga dy polet, duke detyruar administratën e Biden të përpiqej të gjente kompromis midis tyre dhe duke bërë presion që Manchin të lëvizte.

Nëse kjo do të funksiononte, atëherë pse nuk ka ndodhur? Me siguri sepse progresistët e kongresit janë më moralë se Manchin.

Progresistët e Kongresit duhet të jenë të gatshëm të jenë po aq të fortë, të qartë dhe të palëkundur si Manchin. Ata duhet të jenë të gatshëm të mbajnë një premtim dhe  jo vetëm hedhjen e votave kundër një projekt-ligji që Biden dëshiron.

Po, paketa e ndihmës Covid duhet të miratohet, pasi përfshin ndihmë të domosdoshme për amerikanët që po luftojnë kundër pandemisë. Për ata që me të drejtë kërkojnë një rritje serioze të pagës minimale, kjo është mënyra më e mirë për ta realizuar atë.

Alexandria Ocasio-Cortez tha se “të gjithë negociatat e kësaj pakete, për shumë njerëz, ishin parashikuar në pagën minimale prej 15 dollarësh”.

Mënyra për të realizuar rritjen e pagave është të ndiqni dhe të bëni të qartë se asnjë faturë nuk do të kalojë nëse nuk përfshihet. Përndryshe, votat e progresistëve nuk ishin parashikuar fare në pagën minimale prej 15 dollarësh.

Kjo është e vetmja strategji për t’i dhënë fund presidencës së Manchin para se të marrë përsipër politikën, duke eliminuar  mundësinë e ndryshimit themelor, duke sjellë  një katastrofë elektorale për Demokratët në 2022 dhe 2024.

Mundësi të tilla nuk vijnë shumë shpesh. Është tepër e rrallë që të ekzistojë një legjislacion me të vërtetë i domosdoshëm për të cilin asnjë Republikan nuk është i gatshëm të shesë votën e tij.

Progresistët e Kongresit duhet të jenë të gatshëm të përdorin një mundësi të tillë për të bërë një kërcënim dhe për ti shkuar deri në fund, duke ditur se edhe nëse ata vonojnë momentalisht legjislacionin, udhëheqësit e partisë së tyre do të detyrohen të mblidhen përsëri në tryezën e negociatave për ta rivlerësuar edhe njëherë.

Në atë pikë, progresistët do të binin dakord dhe kjo në fund do të siguronte një shans për të përmirësuar të paktën financiarisht jetën e miliona amerikanëve.

(kle.mu./dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota joe biden joe manchin presidenca amerikane joe biden joe manchin presidenca amerikane

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave