Aktualitet

TORTURA/ Kokaina që u mbajt peng në Angli, i mori jetën Jak Prengës, u nxorr lakuriq nga resorti, 3 grupe kriminale morën ‘hakun’ e mallit

 • Kush janë 4 bossët e drogës që urdhëruan rrëmbimin e Jak Prengës
 • Kush është vlonjati Gramoz Rexhepi, mjeshtri i arratisjes që vrau dy policë në ’98
 • Me lopatë në dorë, çfarë pikasën kamerat e sigurisë në bodrumin e Hajrajve
 • ME VIDEO/ Si u prangos Altin Hajri në Shijak sapo mbërriti në lavazh
 • 283 kilogramë kokainë që nuk u dorëzuan tek tri organizata kriminale, Vlorë, Shijak dhe Shkodër, i morën jetën Jak Prengës. Kamerat e sigurisë kanë filmuar momentet kur ai futet i gjallë në resort, dhe më pas del lakuriq, i pajetë, në një qese të zezë. Festim Berxhili, i arrestuari i 5-të, dyshohet se fshehu trupi dhe dogji rrobat e babait të 5 fëmijëve. Astrit Prenga, vëllai i viktimës, iu mori peng kokainën grupit, ndërsa pronarët e sasisë janë shkodrani M.B, vlonjatët K.G e G.D, dhe Gramoz (Dritan) Rexhepi, i arrestuar në Ekuador për linjën e trafikut të drogës.
  Featured image of article: TORTURA/ Kokaina që u mbajt peng në Angli, i mori jetën Jak Prengës, u nxorr lakuriq nga resorti, 3 grupe kriminale morën ‘hakun’ e mallit Jan Prenga

  TIRANË–Hetimet për rrëmbimin dhe vrasjen e Jak (Jan) Prengës kanë pësuar kthesë. Shkak për këtë është bërë zbulimi i tri grupeve që janë të përfshirë në këtë ngjarje. Konkretisht, bëhet fjalë për familjen Hajri, një grup kriminal të fuqishëm në Vlorë, dhe një tjetër në Shkodër. Këto tri grupe do të merrnin në Angli, sasinë rekord prej 283 kilogramë kokainë. Përgjimet e zbardhura nga autoritetet angeleze, i janë dërguar autoriteteve shqiptare, ku rezulton se Astrit Prenga, nuk dorëzoi kokainën tek tri grupet, dhe si kundërpërgjigjie, ata i morën peng të vëllait.

  Sot, Policia e Shtetit ka dhënë zyrtarisht informacionin se është prangosur nga policia Festim Bexhdili. Prokurorët dyshojnë se Bexhdili dogji rrobat e Jak Prengës. Arrestimi i tij e çon në 5 numrin e të arrestuarve për këtë ngjarje, pasi dje u prangosën: Leonard Hajri, dhe babai i tij, Bajram Hajri, bashkë me kushëririn, Elton Hajrin, dhe Olsi Turjan.

  3 vlonjatë dhe 1 shkodran ishin organizatorët dhe porositësit e rrëmbimit të Jak Prengës, mesditën e 17 janarit në Kamëz. Dosja.al mëson ekskluzivisht se ata janë të skeduar prej vitesh për aktivitetin e tyre në vendet e Bashkimit Evropian dhe kokainës në Ekuador. Njëri prej tyre, njihet si Gramoz (Dritan) Rexhepi, dhe akuzohet se është personi kyç që urdhëroi rrëmbimin e Jak Prengës, dhe 3 porositësit e rrëmbimit të Jak Prengës janë:  M. B., shkodran, i lidhur me krimin dhe me linjën e trafikut të drogës nga Ekuadori në BE,  K. G., ndërmjetësi mes grupit dhe familjes Hajri dhe G.D. edhe ky nga Vlora.

  Por jo të gjithë ata që kërkonin kokainën ishin nga Shqipëria. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije për Dosja.al se në krim është përfshirë edhe një i burgosur jashtë vendit, i cili ka inicialet D.R. Megjithatë ende nuk dihet se cili ka qënë roli i tij në gjithë ‘meselenë’. Nga ana tjetër, 5 të arrestuarit, mes tyre edhe të fortit e fisit Hajri kanë ‘qepur’ gojën para hetuesve. Gjatë gjithë kohës në Policia ata nuk kanë deponuar asgjë, madje as në prani të hetuesit të çështjes. Dosja.al mëson se ata janë shprehur se do të flasin në një moment tjetër kur të dalin në gjyq. Megjithatë ata insistojnë se nuk kanë gisht në pengmarrje pavarësisht provave filmike që Policia ka kundrejt tyre. E vetmja gjë që ata pranojnë është akuza e armëmbajtjes pa leje. Ndërkohë trupi i 49-vjeçarit ende nuk është gjetur, Policia ka filluar kërkimet me qen në zonën pranë resortit “Golden”, ku edhe u çua fillimisht. 

  (k.m;a.b;f.g Dosja.al)

  • 17:27

   “Ku ma ke çuar drogën?”: Telefonata nga Ekuadori që vuri në lëvizje tre grupe kriminale në Shqipëri, si e kërkonte me ngulm 'mallin' e tij Dritan Rexhepi

   Dritan Rexhepi

   Përvec zgjerimit të hartës së trupi për gjetjen e trupit të Jan Prengës, burime policore kanë njoftuar se janë zbuluar në bazë të përgjimeve në marrëveshje dhe me autoritetet britanike se cili ka qenë personi që ka urdhëruar pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës. Siç raporton Glidona Daci për ABC News, bëhet fjalë për Dritan Gramoz Rexhepi, sipas policisë ky është personi që porositi nga burgu në Ekuador pengmarrjen e Jak Prengës. Rexhepi ndodhet në burg në Ekuador që prej vitit 2014, aty ai njihet edhe me emrin Lulzim Murataj. Për autoritetet shqiptare por jo vetëm Rexhepi njihet si person me rrezikshmëri të lartë shoqërore pasi ai ka kryer një sërë veprash të rënda penale jo vetëm në shqipëri. Dritan Rexhepi, i njohur si “koka” i një rrjeti trafiku kokaine, në bazë të përgjimeve ka komunikuar më vëllain e Jan Prengës, Astrit Prengën i cili ndodhet në burg në Mbretërinë e Bashkuar.

   Rexhepi mësohet se i ka kërkuar Astrit Prengës që të japë sqarime në lidhje me drogën që ka humbur. Astriti mendohet se ka patur për detyrë që të marrë lëndën narkotike nga porti i Portsmooth në Britaninë e Madhe dhe ta dërgojë në destinacionin final por droga nuk është dorëzuar nga Astrit Prenga. Duke qenë në këtë situatë Rexhepi ka dhënë urdhrin për rrëmbimin e vëllait Jan Prengës, urdhër i cili u zbatua në 17 janar. Në përgjime të tjera gjithashtu kanë dalë se familjarë të Jan Prengës kanë dërguar persona për pajtim gjaqesh në Bardhaj të Shkodrës për të bërë të mundur qetësimin e situatës, dhe Jan Prenga të kthehej i gjallë pranë familjes. Por në fakt tashmë policia ka konfirmuar se Jan Prenga ka humbur jetën. Ditën e nesërme do të caktohet masa e sigurisë për 5 personat tashmë të arrestuar. Renea gjithashtu ka patur një aksion ditën e sotme në Shkodër ku sipas burimeve ky operacion ka të bëjë pikërisht me pengmarrjen e Jan Prengës./abcnews.al

  • 21:11

   PASTRUAN KAMERAT/ E dërguan në shtëpinë e vëllezërve Hajri, pengu Jani Prenga xhiro nga Kamza në Shijak, doli i vdekur nga kompleksi dhe i futur në qese

   Dosja.al ka zbardhur detaje të reja nga lëvizjet e autorëve, të cilët kanë dhunuar për vdekje Jani Prengën. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije për Dosja.al se Prenga fillimisht, pasi është rrëmbyer nga Kamza është dërguar në shtëpinë e dy vëllezërve Hajri, Emiljano dhe Altin, të cilët kanë në pronësi edhe kompleksin “Golden”. Në atë banesë, Prenga është dhunuar, dhe më pas, të njëjtat persona e kanë dërguar pengun tek kompleksi “Golden”, ku 49-vjeçari humbi jetën si pasojë e dhunimit. Të gjitha këto lëvizje janë pikasur nga kamerat e banesës së vëllezërve Hajri, një pjesë e të cilave janë pastruar për të zhdukur gjurmët. Në kamera është regjistruar edhe momenti kur e nxjerrin Prengën nga kompleksi. Aty janë filmuar disa persona që e fusin pengun në qese dhe një prej tyre mbante lopatë në dorë. Pasi e fusin trupin e Prengës në qese, ata e ngarkojnë atë në një furgon të bardhë dhe largohen. Ky furgon është sekuestruar dhe është marrë nën shqyrtim për ekzaminime të mëtejshme.

  • 13:20

   ‘Mos flisni me Policinë, “Doda” është mirë! E ktheva drogën’, ZBARDHET telefonata e vëllait të Prengës

   Data 17 janar ka qënë një ditë tmerri për Jak (Jani) Prengën dhe për familjen e tij. Për 283 kg kokainë me vlerë 12.7 mln paund, që ai apo vëllai i tij (pistë ende e pasqaruar kjo) nuk kanë mbërritur në destinacion pasi kanë shkuar në portin e Anglisë. Gjatë kohës kur familjarët morën vesh lajmin e rrëmbimit, ka qënë vëllai i Jakut, ai që ka marrë gjithë kohës në celular të afërmit e tij për t’u qetësuar. Ai u ka kërkuar që të mos flasin me Policinë pasi ai e ka bërë detyrën e tij në rregull dhe e ka dërguar një pjesë të “mallit” atje ku duhej. Pjesën tjetër po përpiqej që ta kthenin edhe miqtë e tij. Nga bisedat e përgjuara nga kamera ambientale të vendosura në banesat e tyre, ku i vëllai i 49-vjeçarit u thotë: Qëndroni larg vëmendjes së policisë, mos jepni detaje për zhdukjen e Janit. Doda është mirë dhe po mbahet peng në zonën e Shijakut.

  • 12:46

   EKSKLUZIVE/ Kush janë 4 bossët e drogës që urdhëruan rrëmbimin e Jak Prengës, del në skenë GRAMOZI, famozi i Ekuadorit që doli garant për 283 kg kokainë

   Gramoz (Dritan) Rexhepi

   Dosja.al zbulon të dhëna ekskluzive për 4 urdhëruesit që Prokuroria e Krimeve të Rënda, ka dyshimet kryesore se janë ata porositësit e pengmarrjes dhe vrasjes së Jak Prengës. Burime i thanë Dosja.al, se janë 4 persona që udhëruan rrëmbimin e Prengës, duke ia kaluar porosinë familjes Hajri. Ata janë të skeduar prej vitesh për aktivitetin e tyre në vendet e Bashkimit Evropian dhe kokainës në Ekuador. Njëri prej tyre, njihet si Gramoz D., dhe akuzohet se është personi kyç që urdhëroi rrëmbimin e Jak Prengës, 

   4 porositësit e rrëmbimit të Jak Prengës:

   M. B., shkodran, i lidhur me krimin dhe me linjën e trafikut të drogës nga Ekuadori në BE

   Gramoz D., ndodhet aktualisht në burg në Ekuador, kishte dalë garant i drogës. Besohet se është personi kyç që urdhëroi rrëmbimin e Jak Prengës, për 283 kilogramë të humbura nga ky i fundit, ose i vëllai i tij, pistë kjo, që ende nuk është zbardhur plotësisht. 

   K. G., ndërmjetësi mes grupit dhe familjes Hajri. Ai ka dërguar mesazhin për marrjen peng të babait të 5 fëmijëve. 

   D.R., nga Vlora, personazhi më i fuqishëm i botës së krimit në Vlorë. I arrestuar në vitin 2014 është arrestuar me 240 kg kokainë në Ekuador, ndërsa më herët ishte akuzuar për përfshirje në vepra kriminale në Shqipëri.

  • 12:43

   E nxorrën të vrarë dhe lakuriq, si u fut në thes të zi Jak Prenga, pengmarrësit e varrosën jashtë resortit

   Jan Prenga

   Detaje horror janë zbuluar nga pengmarrja dhe vrasja e Jak (Jani) Prengës. Burime të Dosja.al ngë grupi hetimor bëjnë me dije se menjëherë pas rrëmbimit në Kamëz, Prenga është nisur për në resortin “Golden”.  Sapo është futur, disa minuta më pas autorët e kanë nxjerrë jashtë duke e tërhequr zvarrë dhe pa rroba veshur. Para se ta fusnin në një furgon, pengmarrësit e kanë futur në një thes të zi dhe kanë pritur që të errësohej. Po atë ditë, rreth orës 20.38 të mbrëmjes, kamerat e sigurisë kanë pikasur pengmarrësit që janë futur në furgon bashkë me mjete punë dhe kanë dalë jashtë territorit të resortit “Golden”.  Pasi kanë varrosur trupin, pas rreth 60 minutash pengamarrësit kthehen në resort dhe ndërrojnë të gjitha rrobat e veshura.

  • 11:37

   Të fortit e ‘Hajrit’ qepin gojën para hetuesit: Do flasim në një moment tjetër

   Të prangosur për pengmarrjen dhe vrasjen e Jak (Jani) Prengës, megjithatë 4 të arrestuarit qëndrojnë gojëkyçur. Gjatë gjithë kohës në Policia ata nuk kanë deponuar asgjë, madje as në prani të hetuesit të çështjes. Dosja.al mëson se ata janë shprehur se do të flasin në një moment tjetër kur të dalin në gjyq. Megjithatë ata insistojnë se nuk kanë gisht në pengmarrje pavarësisht provave filmike që Policia ka kundrejt tyre. E vetmja gjë që ata pranojnë është akuza e armëmbajtjes pa leje.

  • 11:24

   Trupi i Jak Prengës 12 ditë pa nam e nishan, Policia kërkon me qen fshatin pranë Shijakut

   Jan Prenga

   12 ditë pas vrasjes makabre të Jak (Jani) Prengës, i cili u mor peng dhe më pas u eliminua në mënyrë misterioze, ende nuk është gjetur kufoma e tij. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se në fshatin Pjezë të Shijakut vijojnë ende kërkimet. Gjatë gjithë ditës, Policia ka bërë kërkime me qen por ende nuk kanë gjetur asgjë gjurmë nga kufoma e tij.

  • 11:09

   Policia ‘blindon’ Shkodrën, kërkon në çdo vrimë rrëmbyesit, i burgosuri nga jashtë që kontrollon çdo gjë

   Jan Prenga

   Detaje të reja janë zbuluar nga hetimet lidhur me pengmarrjen e 49-vjeçarit Jak (Jani) Prenga. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se kokaina nuk kishte lidhje vetëm me grupin Hajri por edhe dy banda kriminale të tjera në Vlorë dhe në Shkodër. Përveç 5 të arrestuarve ditën e djeshme, Policia ka shpallur në kërkim edhe 5 të tjerë, duke “blinduar” qytetin e Shkodrës. Dyshohet se disa nga të kërkuarit ndodhen aty, ndërsa një tjetër ndodhet në një burg jashtë Shqipërisë, dhe mban inicialet D.R. Mësohet se të treja grupet kishin interesa për kokainë dhe për këtë arsye kishin bashkëpunuar për t’u bërë presion personave në Angli, të cilit kanë zhdukur 283 kg.

  • 09:31

   EMRI/ Pengmarrja dhe vrasja e Jan Prengës, kapet në Kavajë dhe një tjetër person

   Policia e Tiranës ka arrestuar një tjetër person si të dyshuar për pjesëmarrjen në pengmarrjen dhe vrasjen e Jani Prengës. Në një njoftim për mediat Policia bën me dije se numri i të arrestuave ka shkruar në pesë, pasi sot në pranga ka rënë shtetasi Festim Bexhdili 30 vjeç, banues në Kavajë.  Bexhdili akuzohet se ka bashkëpunuar me katër personat e tjerë që u prangosën ditën e djeshme ka rrëmbyer dhe ka vrarë jani Prengën 12 ditë më parë në Kamëz. “Në cilësinë e provës materiale shtetasit F. B. i janë sekuestruar dy telefona dhe një sasi prej 850 eurosh. Për shkak të rëndësisë së hetimit, nuk bëhen të ditura detaje të tjera“, shkruan më tej Policia.

   NJOFTIM I PLOTË

   Shkon në 5 numri i të arrestuarve në lidhje me pengmarrjen, me pasojë vdekjen e shtetasit J. P. Sektori për Krimet e Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në vijim të veprimeve të kryera për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes mbi rrëmbimin e shtetasit J. P., të ndodhur në rrugën “London”, Kamzë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Kavajë, ka bërë ndalimin e shtetasit F. B., 30 vjeç, banues në Kavajë.

   Nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera nga Sektori për Krimet e Rënda në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë, dyshohet se ky shtetas, në bashkëpunim me 4 shtetasit e ndaluar më parë dhe me shtetas të tjerë, e kanë rrëmbyer për ta mbajtur peng, shtetasin J. P., më datë 17.01.2020, në Kamzë. Në cilësinë e provës materiale shtetasit F. B. i janë sekuestruar dy telefona dhe një sasi prej 850 eurosh. Për shkak të rëndësisë së hetimit, nuk bëhen të ditura detaje të tjera.

   Sektori për Krimet e Rënda në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë vijon punën për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarjeje dhe gjetjen e trupit të shtetasit J. P. Materialet do i kalohen për ndjekje të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Tiranë, për veprat penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”, “Fshehja ose asgjësimi i kufomës”, “Veprime që pengojnë zbardhjen e të vërtetës”, “Përkrahja e autorit të krimit”, të kryera në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

  Shto Koment