LIVE UPDATES

jak prenga

Aktualitet 29 Janar 2020, 08:31

TIRANË–Hetimet për rrëmbimin dhe vrasjen e Jak (Jan) Prengës kanë pësuar kthesë. Shkak për këtë është bërë zbulimi i tri grupeve që janë të përfshirë në kë...

Aktualitet 28 Janar 2020, 11:52

BRITANI E MADHE- Gabimi i tij i kushtoi jetën të vëllait. Pengmarrja e Jakë (Jani) Prengës u bë pasi i vëllai i tij, Nreka nuk kishte dorëzuar në destinacion 60...

Aktualitet 28 Janar 2020, 11:52

TIRANË- Flet kunati i Jak (Jani) Prengës, 49-vjeçari që u rrëmbye më 17 janar në qendër të qytetit të Kamzës dhe humbi jetën rrugës për në resortin ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Artan Hoxha shpjegon gjithë çka ndodhi me Jak Prengën: 260 kg kokainë u nda mes Ndrekës, Shullanit dhe Xhulianos nga Shkodr - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Artan Hoxha shpjegon gjithë çka ndodhi me Jak Prengën: 260 kg kokainë u nda mes Ndrekës, Shullanit dhe Xhulianos nga Shkodr

20 Shkurt 2020, 16:46 Nga DOSJA
Artan Hoxha shpjegon gjithë çka ndodhi me Jak Prengën: 260 kg

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka komentuar në studion e Abc News me detaje nga droga, rrëmbimi dhe masakrimit të Jan Prengës. Nga Studio e ABC News me gazetarin Endri Xhafo, Hoxha është shprehur se nga e gjithë kjo histori e vetmja gjë që i bën më përshtypje është fakti se si informacioni për mediat nuk rrodhi në momentin që dosja ishte në prokurorinë e Tiranës, por në momentin që ajo kaloi në SPAK.

Ndërkohë ndër të tjera gazetari Hoxha është shprehur se Jan Prenga i cili është marrë peng me 17 janar në Kamzë ka qenë i vrarë që atë natë dhe çdo lëvizje tjetër ka qenë boshe nga ana e pengmarrësve me qëllim vetëm për të marrë ngarkesën e kokainës dhe paratë.

Gjithashtu nuk ka asnjë gjë të sigurtë deri në mbyllje të hetimeve nëse vëllai i Jan Prengës Ndrek Prenga ka folur me Dritan Rexhepi, apo Dritan Doçin, e vetmja gjë që ai konfirmon, eshte se ka folur me persona të cilët i kanë kërkuar që të dorëzojë një pjesë të ngarkesës dhe më pas të marrë Jan Prengen.

Artan Hoxha është shprehur ndër të tjera se mister vijon të mbetet dhe fshehja dhe mosgjetja e trupit të 49 vjeçarit Jan Prenga.

Gazetari Hoxha ndër të tjera tha:

Unë e kam pyetur Gramoz Rexhepin, pasi Dritan ai e ka bërë emrin të tillë rrugës. Sigurisht në media ne kemi parë se çfarë tha prokuroria shqiptare deri më tani, dhe unë thash se videot ishin të rënda dhe deri më tani kanë dalë foto që tregojnë trupin e viktimës. Më bëri përshtypje se kur dosja ishte në prokurori nuk kishte rrjedhje informacioni për Mediat sapo dosja shkoi në SPAK patëm një gjë të tillë. Nga ajo që kemi parë deri më tani kemi mësuar se një nga vëllezërit prenga nmjë ditë pas rrëmbimit të Jan Prengës, Anton Prenga në prokurori ka thënë atë që i kanë thënë vëllezërit në Angli. Nga ajo që e kemi parë rezulton se ngarkesa është e grabitur, Astrit Prenga nuk është korrier. Ata kanë grabitur një ngarkese nga porti dhe personi që e ka pasur informacionin fillestar por nuk e ka ditur se sa është ngarkesa nuk është Astrit Prenga është një person tjetër me mbiemrin Shullani që e ka pas marrë për mbështeje Prengen.

Kur kanë shkuar në port kanë qënë 5 veta dhe një e kanë lënë jashtë që e kanë lënë të vëzhgojë lëvizjet dhe ai ka thënë se ka parë levizje, por nuk i ka saktësuar se çfarë lëvizjes janë ato sapo kanë dalë nga porti kanë devijuar rrugën kryesore dhe kanë ndjekur rrugën dytësore dhe aty kanë parë dhe ngarkesën që kanë marrë. Shtetasi rumunn që ka drejtuar kamionin ka marrë pagesë në dorë dhe ka ik po ashtu dhe një person tjetër ka marrë para dhe ka ik. 260 kilogram është ndarë në tre pjesë, Astrit Prenga, Shullani dhe një person tjetër nga Shkodra i identifikuar si Xhuljano, i cili ka ikur më pas nga Anglia ato kanë marrë diku nga 86-87 kg kokainë. Kokaina është grabitur me 18 dhjetor, ndërkohë menjëherë pasi është marrë vesh se është rrëmbyer ngarkesa ato janë vënë në lëvizje. Janë përpjekur të kontaktojnë, Astrit Prengën dhe personin me emrin Gëzim Shullanin ndoshta, por që nuk e kanë kontaktuar dot, aty kanë gjetur se Ndrek Prenga ndodhet ne burg dhe ka kontaktuar atë dhe është kontaktuar më pas nga Gentjan Doçi, por vetë ky thotë nëse është apo jo vetë Gentjan Doçi apo dikush tjetër dhe i është paraqitur me atë emër dhe i ka thënë se ngarkesa ka qenë e imja. Ato nuk e kanë ditur që është ngarkesa ime dhe po të marr ty që të them ty që të kthejnë ngarkesën, personi ka thënë se nuk di gjë por i ka thënë do kontaktoj por nuk e di nëse ngarkesa është e jotja.

260 kg kokainë me çmimin në Londër 32 mijë paund, Ndrek Prenga ka kërkuar që personi që e merr nga jashtë ka kërkuar që ti japë elementë që tregojnë se ngarkesa e është e tij. Kjo është një histori që ka vijuar deri mbremjen e krishtëlindjeve dhe më pas është ndërprerë. Për një muaj historia ka vijuar normalisht dhe është aktivizuar me 17 janar kur është marrë peng Jan Prenga ku familja është vënë në lëvizje, më pas është paraqitur një person tjetër që sipas Arton Prengës, rezulton se personi që ka kontaktuar Ndrek Prengën është paraqitur Dritan Rexhepi që ka kontaktuar ndrek prengën. Diskutohet për tu dorëzuar pengu dhe personi atje ka thënë se nëse më dorëzoni ngarkesën e dorëzojmë ngaerkesën por kemi 2/3 e saj dhe ato e ktejen dhe dorëzojnë 107 kg kokainë dhe 700 mijë paund që e marrin dy shtetas shtetas polak, dhe një shtetas tjetër që ka ikur nga Anglia ka thënë se unë nuk e dorëzoj ngarkesën pa pa se pengu është gjallë, pasi i njoh personat nga Shkodra. Nëse unë nuk e shof pengun nuk e jap ndarkesën.

Në këtë moment negociohet dhe familjarë të këtyre personave kanë mbërritur në zonën nga rreth rrotullimi i Kamzës deri në Qafë Kashar për dorëzimit të pengut, por atë mbrëmje nuk është dorëzua, ata kanë pritur deri pas mesnatës, pasi pengu nuk u drëzua nga ajo mesnatë është ndërprerë të gjithë kontaktet me Ndrek Prengën në burg në Angli, të cilit i kanë marrë celularin policia britanike, një ditë më pas ai ka marrë një celular tjetër dhe u ka thënë se pengu nuk është dorëzuar pasi ka pasur lëvizje nga policia. Por Jan Prenga ka pas vdekur që me 17 janar edhe policia jonë nuk ka ndërhyre pasi ka menduar se Jan Prenga është i gjallë, nuk e kanë ditur se nuk jeton. Ndrek prenga pas marrjes së celularit ai është shprehur se pengu do të lejohet, është dhe një dëshmi që është paraqitur Dritan Rexhepi, dhe Ndrek prenga nuk thotë se ai ishte Dritan Doçi, pasi thot vetëm se ka folur me një person. Te familja e gentjan Bletës rezulton se aty ska asnjë vetëm jë femër dhe ska asnjë burre, te familja Korrado thonë se ai është jashtë është një çështje që do të vijojë.

Marrë nga abcnews.al

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha jak prenga pengmarrje ne kamez artan hoxha jak prenga pengmarrje ne kamez

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane