LIVE UPDATES
Insights

Shqipëria, komb artificial? Një e pavërtetë ulëritëse që s'po korrigjohet

Monirotaret greke qendruan ne pronat e tyre edhe pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise e madje qendrojne edhe sot. Mbase ka raste familjes qe kane levizur nga nje qytet ne tjetrin, por shperngulje masive te popullsise greke nga zonat qe sot jane pjese e territorit te Republikes se Shqiperise ska ndodhur kurre.

29 Korrik 2022, 22:07 Nga k.m.
Shqipëria, komb artificial? Një e pavërtetë
Blendi Fevziu

Disa dite me pare, Auron Tare ka publikuar nje video, ku Richard Hodges, arkeolog britanik dhe anetar i bordit te menaxhimit te Butrintit mban nje leksion ne Universitetin e Sienes ne Itali, ku flet per Butrintin dhe zonen perreth. Ajo qe ben pershtypje eshte se zoti Hodges ka gabime thelbesore ne faktet. Interpretimi ka pak rendesi, por faktet jane fakte.

E para ai deklaron se Shqiperia eshte “nje Komb Artificial i krijuar nga Fuqite e medha pa pranine e vete shqiptareve me 1913”.

Ky fakt eshte krejtesisht i pavertete. Shqiperia nuk ishte dhe ska qene kurre nje shtet artificial i krijuar per ballancat e fuqive te medha. Shqiptaret e kerkuan pavaresine e tyre qe ne vititn 1878 ne Kongresin e Berlinit. Ata ngriten nje qeveri kombetare qe funksionoi thuajse 2 vjet e dale nga Lidhja e Prizrenit, qe perfaqesonte gjithe krahinat e banuara nga Shqiptare dhe qe drejtohej nga Ymer Prizreni. Ajo ngriti struktura te mirefillta shteterore dhe u shtyp me insistimin e Fuqive te medha, madje me floten me te madhe te kohes qe mberriti ne brigjet e Ulqinit per ti trembur mbrojtesit vendas te qytetit.

Shqiptaret e shpallen vete pavaresine e tyre me 1912 dhe per kete thjeshte i njoftuan fuqite e medha. Shqiperia ka pasur diskutime me fqinjet per kufijte, por kurre, askush, as shtetet me agresive ndaj nesh nuk kane deklaruar qe shqiptaret nuk ekzistojne si komb, apo qe jane nje komb artificial. Harta e botes eshte mbushur me shtete artificiale, por Shqiperia nuk eshte cilesuar kurre nje prej tyre. Fuqite e medha kane njohur Pavaresine e shpallur nga Shqiptaret dhe me pas kane ndermjetesuar per kufijte e shtetit te ri qe u sanksionuan me Protokollin e Firences.

E dyta ai deklaron se zona rreth Butrintit “Per nje kohe ka qene Epir”. Epiri eshte nje krahine gjeografike dhe pretendimi per shtrirjen e saj ka qene nje debat i gjate mes Shqiperise dhe Greqise. Por zona nuk ka qene kurre pjese e Epirit Grek. Deri me 1913 ka qene pjese e perandorise Osmane. Me 1913 i kaloi shtetit Shqiptar. Me 1913, nje force radikale progreke e drejtuar nga Kristaq Zografi shpalli Autonomine e Vorio Epirit ku perfshinte jo vetem Butrintin por edhe Gjirokastren. Nuk dua te zgjatem me kete histori se ajo eshte pjese e problemeve te brendshme te shtetit shqiptar. Por kufiri shteteror nuk ndryshoi kurre dhe ajo zone sju bashkua kurre zyrtarisht Epirit.

E treta dhe me e renda, ai deklaron se si pasoje e perfshirjes se Butrinitit dhe zones perreth ne shtetin shqiptar “Shume greke iken drejt Korfuzit dhe zonave ne Jug”.

Kjo eshte nje e pavertete historike uleritese. Kurre ne historine e Shqiperise dhe Greqise nuk ka pasur spastrim etnik shqiptar ndaj popullates greke. Kurre shqiptaret nuk kane shtyre popullaten greke te lere shtepite dhe pronat e saj. E kunderta ka ndodhur ne disa momente te historise si me 1913 – 1914 apo 1944. Monirotaret greke qendruan ne pronat e tyre edhe pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise e madje qendrojne edhe sot. Mbase ka raste familjes qe kane levizur nga nje qytet ne tjetrin, por shperngulje masive te popullsise greke nga zonat qe sot jane pjese e territorit te Republikes se Shqiperise ska ndodhur kurre.

Per te treja keto, po postoj edhe videon e titruar per te degjuar vete deklarimet e bera nga Hodges, qe deri me sot une e konsideroja nje studiues serioz.

blendi fevziu

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave