LIVE UPDATES
Insights

10 strategjitë e tmerrshme të manipulimit masiv, të zbuluara nga Noam Chomsky

Si ndikojnë këto strategji ato kur manipulojnë masat dhe në çfarë bazohen vërtet..

26 Korrik 2022, 10:24 Nga Noam Chomsky
10 strategjitë e tmerrshme të manipulimit masiv, të zbuluara nga
Meri Lika

Përkthyer nga Meri Lika

Gjuhëtari Noam Chomsky hartoi listën e "10 Strategjive të Manipulimit" përmes mjeteve të komunikimit masiv.

Si ndikojnë këto strategji ato kur manipulojnë masat dhe në çfarë bazohen vërtet..

1. Strategjia e shpërqendrimit. Elementi kryesor i kontrollit shoqëror është strategjia e shpërqendrimit që konsiston në largimin e vëmendjes së publikut nga problemet e rëndësishme dhe ndryshimet e vendosura nga elitat politike dhe ekonomike, përmes teknikës së zhytjes ose përmbytjes nga shpërqendrime të vazhdueshme dhe informacion të parëndësishëm . Strategjia e shpërqendrimit është po aq e domosdoshme për të parandaluar që publiku të interesohet për njohuri thelbësore, në fushën e shkencës, ekonomisë, psikologjisë, neurobiologjisë dhe kibernetikës. ”Mba vëmendjen e publikut të hutuar, larg problemeve të vërteta sociale, të mahnitur nga çështje të parëndësishme. Mbajeni publikun të zënë, të zënë, të zënë, pa i lënë aspak kohë për të menduar ”.

2. Krijoni probleme dhe më pas ofroni zgjidhje. Kjo metodë quhet edhe "problem-reagim-zgjidhje". Krijohet një problem, një "situatë" që synon të shkaktojë një reagim të caktuar në publik, me qëllimin që ky të jetë komanduesi i masave që duhen pranuar. Për shembull: le të shpaloset ose intensifikohet dhuna urbane, ose të organizohen sulme të përgjakshme, në mënyrë që publiku të jetë paditësi i ligjeve dhe politikave të sigurisë në dëm të lirisë. Ose gjithashtu: krijoni një krizë ekonomike për të bërë që të pranohen si një e keqe e domosdoshme pengimi i të drejtave sociale dhe mos dhënien e shërbimeve publike.

3. Strategjia e gradualitetit. Për të bërë një masë të papranueshme të pranuar, thjesht zbatojeni gradualisht, me parimin pikë - pikë, për vite me radhë. ishte kjo mënyra që gjatë viteve 1980 dhe 1990 u vendosën kushte rrënjësisht të reja socio-ekonomike (neoliberalizëm): Gjendja minimale, privatizimi, pasiguria, fleksibiliteti, papunësia masive, paga që nuk sigurojnë më të ardhura të denja, aq shumë ndryshime të cilat do të shkaktonin një revolucion nëse do të ishin aplikuar menjëherë.

4. Strategjia e ndryshimit. Një mënyrë tjetër për të pranuar një vendim jopopullor është ta paraqisni atë si "të dhimbshëm dhe të domosdoshëm", duke marrë pranimin e publikut, në atë moment, për ta aplikuar në të ardhmen. Eshtë më e lehtë të pranosh një sakrificë në të ardhmen sesa një sakrificë të menjëhershme. Së pari, sepse përpjekja nuk përdoret menjëherë. Atëherë, sepse publiku, masa, ka gjithnjë tendencën të shpresojë në mënyrë naive se "gjithçka do të përmirësohet nesër" dhe se sakrifica e kërkuar mund të shmanget. Kjo i jep publikut më shumë kohë që të mësohet me idenë e ndryshimit dhe ta pranojë atë kur të vijë koha.

5. Drejtojuni publikut si krijesa të reja. Shumica e publicitetit drejtuar publikut të gjerë përdor të folurit, argumentet, personazhet dhe intonacionin veçanërisht fëminor, shpesh afër dobësisë, sikur shikuesi të ishte një fëmijë i vogël ose i mangët mendor. Sa më shumë që të përpiqeni të mashtroni shikuesin, aq më shumë priren të adoptoni një ton fëminor. Pse? "Nëse dikush i drejtohet një personi sikur të ishte 12 vjeç ose më i ri, atëherë, për shkak të sugjerueshmërisë, ai do të priret, me probabilitet të sigurt, tek një përgjigje ose reagim gjithashtu pa një ndjenjë kritike si p.sh. atë të një personi 12 vjeç ose më i ri.

6. Përdorni aspektin emocional shumë më tepër sesa reflektimi. Shfrytëzimi i aspektit emocional është një teknikë klasike për të shkaktuar një qark të shkurtër në analizën racionale, dhe së fundi në sensin kritik të individëve. Nga ana tjetër, përdorimi i regjistrit emocional lejon hapjen e derës së hyrjes tek të pandërgjegjshmit për të implantuar ose shartuar idetë, dëshirat, pasiguritë dhe frikën, detyrimet, ose sjelljet.

7. Mbajeni publikun në injorancë dhe mediokritet. Bëni që publiku të mos jetë në gjendje të kuptojë teknologjitë dhe metodat e përdorura për kontrollin dhe skllavërinë e tyre. "Cilësia e arsimit që u jepet klasave të ulëta shoqërore duhet të jetë aq e dobët dhe mesatare sa të jetë e mundur, në mënyrë që distanca e injorancës që planifikoni midis klasave të ulëta dhe klasave të larta shoqërore është dhe mbetet e pamundur të arrihet për klasat e ulëta.

8. Inkurajoni publikun të jetë i vetëkënaqur me mediokritetin. Promovoni publikun të besojë se është në modë të jesh budalla, vulgar dhe i paarsimuar.

9. Forconi vetë-fajësimin. Për ta bërë individin të besojë se ai është i vetmi që fajtor për fatkeqësinë e tij, për shkak të pamjaftueshmërisë së inteligjencës së tij, aftësive të tij ose përpjekjeve të tij. Kështu, në vend që të rebelohet kundër sistemit ekonomik, individi vetmohon dhe fajëson veten e tij, e cila gjeneron një gjendje depresive, një nga efektet e të cilit është frenimi i veprimit të tij. Dhe, pa veprim, nuk ka revolucion!

10. Njohja e individëve më mirë sesa e njohin ata vetë veten. Gjatë 50 viteve të fundit, përparimet e përshpejtuara në shkencë kanë krijuar një boshllëk në zgjerim midis njohurive të publikut dhe atyre që posedojnë dhe përdoren nga elitat dominuese. Falë biologjisë, neurobiologjisë dhe psikologjisë së aplikuar, "sistemi" ka shijuar një njohje të përparuara të qenies njerëzore, si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht. Sistemi ka arritur të njoh individin e zakonshëm më mirë sesa e njeh ai vetë veten e tij. Kjo do të thotë që, në shumicën e rasteve, sistemi ushtron kontroll më të madh dhe fuqi të madhe mbi individët, më të madh se ai i individëve mbi veten e tyre.

“Riprodhoni këtë informacion, qarkulloni atë me mjetet që mund të keni në zotërimin tuaj: me dorë, me makinë, me mimeograf, me gojë. Dërgojuni kopje miqve tuaj: nëntë nga dhjetë janë duke e pritur. Miliona njerëz duan të informohen. Terrori bazohet në mungesën e komunikimit. Thyej izolimin. Rindjeni kënaqësinë morale të një akti lirie. Mposhtni terrorin. Qarkulloni këtë informacion. " Rodolfo Walsh

Rodolfo Walsh u zhduk nga diktatura e fundit argjentinase në Buenos Aires, 25 mars 1977) ishte një gazetar, shkrimtar dhe përkthyes argjentinas

meri lika

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave