LIVE UPDATES
Insights

Analiza e BBC: Çfarë do bëhet me Italinë pas dorëheqjes së Draghit

I njohur brenda dhe jashtë vendit, Mario Draghi u soll për të udhëhequr rimëkëmbjen ekonomike të Italisë nga pandemia Covid, por pas 18 muajsh koalicioni i tij i partive në të gjithë spektrin politik u shemb.

22 Korrik 2022, 14:03 Nga d.a.
Analiza e BBC: Çfarë do bëhet me Italinë pas
Mario Draghi

Nga BBC

Italia po shkon drejt zgjedhjeve të reja dhe muajve të paqëndrueshmërisë politike, pasi njeriu i quajtur 'Super Mario' dha dorëheqjen si udhëheqës i pazgjedhur i një qeverie uniteti.

I njohur brenda dhe jashtë vendit, Mario Draghi u soll për të udhëhequr rimëkëmbjen ekonomike të Italisë nga pandemia Covid, por pas 18 muajsh koalicioni i tij i partive në të gjithë spektrin politik u shemb.

Çfarë ndodh tani

Italianët do të shkojnë në zgjedhje më 25 shtator dhe Mario Draghi i është kërkuar të qëndrojë si kryeministër i përkohshëm. Italia është anëtare e NATO-s, G7 dhe ekonomia e tretë më e madhe në BE, kështu që ka rëndësi kush e drejton Italinë.

Në pamje nuk do të ndryshojë shumë, por parlamenti është shpërbërë, duke penguar progresin drejt buxhetit për vitin 2023 dhe reformat shumë të nevojshme.

Dhe çfarëdo që të ndodhë më pas, ditët e qeverisjes së unitetit me bazë të gjerë në Romë kanë mbaruar.

Shanset janë aktualisht për marrjen e pushtetit nga një qeveri e krahut të djathtë, ndoshta e udhëhequr nga Giorgia Meloni, partia e ekstremit të djathtë 'Vëllezërit e Italisë' së së cilës nuk ishte pjesë e koalicionit Draghi.

'Jo një tragjedi e tillë'

Draghi stabilizoi qeverinë e Italisë dhe siguroi besimin e BE-së, ndërsa Roma kërkonte të rikuperohej nga pandemia Covid. Por kabineti i tij u bë gjithnjë e më i përçarë, me të gjitha partitë që kishin një sy në zgjedhjet që priten në maj 2023. Dhe ai pranoi se kishte pasur kundërshtime në rritje brenda kabinetit ndaj reformave të rëndësishme.

Tani një qeveri me një mandat të ri duhet të jetë në fuqi deri në këtë vjeshtë.

"Unë nuk mendoj se është një tragjedi e tillë. Zgjedhjet do të jenë të shpejta, gjë që është e mirë edhe për investitorët ndërkombëtarë dhe do të jetë një fushatë më e shkurtër"- thotë Prof Leila Simona Talani, drejtuese e Qendrës për Politikën Italiane në King's College në Londër.

As ekonomia e Italisë nuk do të ndalet. Një qeveri e përkohshme duhet të jetë në gjendje t'i mbajë gjërat në rregull dhe të punojë për buxhetin e vitit 2023, i cili do të duhet të miratohet në muajt e ardhshëm.

"Një qeveri me të drejta të plota është shumë më e mirë, nuk e mohoj, por shumë gjëra do të mund të funksionojnë," thotë Prof Giovanni Orsina, kreu i shkollës së qeverisë në Universitetin Luiss në Romë.

Italia duket djathtas

Giorgia Meloni ka arritur dëshirën e saj. Udhëheqësja 45-vjeçare e ekstremit të djathtë Fratelli d'Italia (Vëllezërit e Italisë) nuk donte të bënte asgjë me qeverinë e Draghi dhe bëri thirrje vazhdimisht për zgjedhje të parakohshme.

Me sondazhet që e vendosin FdI në kryesimin me 22-23% të votave, partia e saj me rrënjë neofashiste është në një pozicion të fortë për të kryesuar qeverinë e ardhshme të Italisë, së bashku me Ligën e ekstremit të djathtë dhe të qendrës së djathtë Forza Italia.

Meloni i detyrohet origjinës së saj politike Lëvizjes Sociale Italiane neofashiste (MSI) të viteve 1980 dhe partia e saj akuzohet se ka tërhequr mbështetjen e neofashistëve. Ajo ka pikëpamje nacionaliste për migracionin, çështjet sociale dhe kulturore, por Prof Orsina e sheh atë tani si një politikane me bindje të krahut të djathtë që tërheq kryesisht konservatorët e krahut të djathtë.

Mario Draghi ka qenë një mbështetës i fortë i Ukrainës, duke luajtur një rol kyç në G7 dhe NATO, si dhe në BE. Një rënie në të djathtë mund ta ndryshojë këtë.

Ish-ministri i Jashtëm Luigi di Maio ka akuzuar Ligën dhe populisten Pesë Yjet për flirtim me Vladimir Putin, por zonja Meloni ka marrë një pozicion shumë të fortë "atlantist" në favor të Ukrainës që nga pushtimi i Rusisë. Ajo u pa më parë si një euroskeptike, por ajo e di se italianët janë ngrohur kryesisht me BE-në për shkak të ndihmës së Brukselit për rimëkëmbjen Covid.

Fragmentimi i politikës italiane

Nëse e djathta fiton zgjedhjet italiane, atëherë një marrëveshje koalicioni mund të arrihet brenda disa javësh, por Giovanni Orsina beson se sondazhet e opinionit mund të ndryshojnë shumë shpejt gjatë fushatës, kështu që rezultati mund të jetë shumë i ndryshëm. Kjo do të thotë se pazari zgjat më shumë.

Italia nuk është e huaj për krizën politike: qeveria e saj e ardhshme do të jetë e 70-ta që nga Lufta e Dytë Botërore. Por harta politike po ndryshon me shpejtësi.

"Politika italiane është bërë shumë rrjedhëse; votuesit e ndryshojnë mendjen shumë lehtë. Partitë janë gjithashtu shumë të dobëta dhe ka një copëzim të madh," thotë ai.

Dy partitë e vetme që kanë mbi 20% janë Vëllezërit e Italisë dhe Partia Demokratike e qendrës së majtë. Përveç Lidhjes së ekstremit të djathtë dhe pesë Yjeve populiste, nuk ka parti më të larta se 10%. Të dy Forza Italia dhe Five Star kanë parë dezertime.

Leila Simona Talani beson se partitë e krahut të djathtë mund të luftojnë për të formuar një shumicë, ndërsa një grup më i gjerë i qendrës, i majtë dhe disa nga qendra e djathtë mund të kenë sukses.

Rrezik për fondet e BE-së për Covid

Italia është marrësi më i madh i fondit të rimëkëmbjes së Covid të BE-së me 191 miliardë euro (160 miliardë £) në grante dhe kredi. Por paratë janë të lidhura me dhjetëra reforma, ndaj ka shqetësime se italianët mund të humbasin në këstin e ardhshëm.

Pjesa e parë prej gati 25 miliardë eurosh u pagua në maj dhe italianët nuk duan të rrezikojnë pjesën e dytë. Për deputeten e pavarur Emanuela Rossini, shqetësimi i parë i Italisë duhet të jetë zbatimi i planit kombëtar të rimëkëmbjes: "Është në duar të mira dhe ne do të punojmë me Komisionin Evropian për gjërat më urgjente".

Reformat përfshijnë ekonominë dhe sistemin e drejtësisë, si dhe tranzicionin dixhital dhe të gjelbër. Dhe z. Draghi gjithashtu ka luftuar me ndryshimet në rregullat e konkurrencës, duke përfshirë lirimin e licencave për koncesionet e çmuara të plazheve të Italisë.

Prof Talani beson se ka pak për t'u shqetësuar pasi financimi i BE-së është "pothuajse automatik", por sheh rreziqe përpara me reformat e konkurrencës. Ekonomisti Lorenzo Codogno argumenton se kolapsi i qeverisë është një goditje e madhe për aftësinë e Romës për të ofruar politika dhe reforma në afatin e afërt. Por çuarja e zgjedhjeve përpara është ndoshta më mirë sesa një ngërç i mundshëm mbi politikën.

dorehiqet mario draghi bie qeveria ne itali leila simona talani

Sondazh

Poll

Insights 16 Korrik 2022, 08:14 e.k

Gara e pushimeve në rrjetet sociale

Foto ilustruese TIRANË-  Nga Edlira Çepani Në një bisedë mes miqsh ku të parët pyesin “Ku keni qenë ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave