LIVE UPDATES
Insights

Gratë e Krishtit! Ben Blushi fotografon 10 murgeshat: Jemi në mbyllje të plotë, s'dalim nga gardhi, na thirri Zoti

Ben Blushi fotografon 10 murgesha që rrinë në famullinë e Mamurrasit.

27 Korrik 2022, 20:07 Nga Ben Blushi
Gratë e Krishtit! Ben Blushi fotografon 10 murgeshat: Jemi në mbyllje
Fotoja e Ben Blushit

GRATË E KRISHTIT

Dom Altini, famullitar i Mamurrasit më çoi te disa murgesha. Motrat janë krejtësisht të izoluara, tha Dom Altini. Janë murgeshat e Fjalës së Mishëruar. Dalin nga kisha vetëm në raste të veçanta.

Murgeshat po na prisnin. Kishin nxjerrë biskota, qershi dhe ujë të ftohtë.

Si jeni, i pyeta

Shumë mirë, thanë motrat

Nuk dilni fare nga ky kafaz?

Dalim vetëm për arsye mjekësore, për dokumenta si dhe për të pastruar oborrin e Kishës

Po pse nuk duhet të keni kontakt me njerëz të tjerë?

Sepse Zoti na ka thirrur ti shërbejmë atij dhe askujt tjetër

Pra ju i jeni dedikuar Zotit duke sakrifikuar familjen dhe jetën normale?

Ne jemi sakrifikuar për të mirën e njerëzimit, për të cilin falemi gjithë kohën

A nuk ka një kontradiktë këtu, i pyeta

Cila është kontradikta, thanë motrat

Po ja, nëse Zoti ka krijuar gruan për të lindur dhe për të ripërtërirë rracën njerëzore, në rastin tuaj Zoti ka vendosur që disa gra të mos bëjnë fëmijë, a nuk është kjo një kontradiktë mes dy parimeve të Zotit ripërtëritjes dhe celibashisë absolute?

Aspak, thanë motrat, gruaja nuk ka lindur vetëm për të bërë fëmijë sepse nuk është një makinë. Zoti ka një plan për secilin prej nesh, dikë e cakton të lindë, dikë e cakton të falet, dikë të shërbejë, dikë të punojë.

Pra ju jetoni vetëm për tu falur?

Ne jetojmë në varfëri, në pastrim dhe në lutje

Po pse jeni të varfra?

Sepse ne nuk na lejohet të posedojmë asgjë përfshi edhe rrobat e trupit, ne përdorim gjëra por nuk i pronësojmë

A jeni të lumtura?

Jemi shumë të lumtura sepse nuk mendojmë si të kemi prona, si të gjejmë një punë, si të sigurojmë para, ne mendojmë vetëm për Zotin

Ka shumë murgesha të tjera që jetojnë normalisht, dalin, dëgjojnë muzikë, njihen me njerëz, pse ju jetoni të mbylluara totalisht?

Rasti jonë quhet clausura constituzonale, dmth mbyllje e plotë. Ne komunikojmë me botën përmes këtij gardhi

Si ushqeheni?

Besimtarët na sjellin për të ngrënë çfarë na duhet

Keni para?

Nëse na japin para i përdorim për të blerë ushqime, ilaçe dhe sende të nevojshme

A flisni me familjet tuaja?

Flasim përmes telefonit

Pra keni celular?

Sigurisht edhe internet

Sa motra jeni këtu?

Jemi dhjetë motra

Nga jeni?

Katër nga Argjentina, një nga Brazili, dy nga Peruja, një nga Spanja, një amerikane dhe një shqiptare

Kush është më e vogla?

Amerikania

Si quhesh, e pyeta

Moira

Nga je?

Nga Minessota

Pse u bëre murgeshë?

Më thirri Zoti

Çfarë të tha Zoti?

E ndjeva që më kërkonte

Kur e ndjeve?

Herën e parë më thirri kur isha 7 vjeç por unë refuzova

Po herën e dytë?

Kur mbusha 18 dhe pranova

Sa fëmijë jeni?

Tre vajza dhe pesë djem

Familjë shumë e madhe, thashë unë

Prindërit e mi lindën tre vajza, nga të cilat unë jam më e vogla

Po djemtë?

Djemtë i adaptuan nga një famile ne Lituani

Adaptuan pesë djem njëherësh?

Po, tha Moira, ata kishin një familje të shaktërruar dhe prindërit e mi i birësuan dhe i morën në Amerikë

Po tani djemtë jetojnë akoma me prindërit e tu?

Ata jetojnë secili më vete por plagët e vjetra si kanë shëruar dot, disa marrin drogë, alkool por sa herë kanë nevojë kthehen tek prindërit e mi.

Po ti si quhesh?

Unë jam Maria de Humiltad

Ky është emri i kishës, po emrin e lindjes si e ke?

Unë e kisha emrin Sara, por tani jam Maria sepse Sara ka vdekur ditën që unë u pranova në urdhër

Nga je?

Nga Argjentina

Të mungon Argjentina?

Ne nuk kemi vend, as atdhe, ne jemi gratë e Krishtit, megjithatë unë isha në Argjentinë kur më vdiq mamaja

Pse të vdiq?

Kancer, por lavdi Zotit nuk vuajti shumë

A ka motra që pendohen dhe dalin jashtë, dmth e lenë manastirin dhe kthehen në jetën e përditshme?

Ka ndodhur, në disa raste

Dhe ato martohen, pra bien në dashuri me burra dhe krijojnë familje?

Murgeshat dalin nga urdhëri për arsye të ndryshme por shumë rrallë për dashurinë e një burri sepse ne jemi të dashuruara me Krishtin që ëshë burri me i bukur, më besnik dhe më i madh nga të gjithë burrat. Ne jemi martuar me Jesunë.

Përderisa jeni martuar edhe mund të divorcoheni, thashë unë

Nuk ka arsye sepse Krishti nuk tradhëton ai është kudo dhe kurdo, thanë motrat

Shpresoj të jetë kështu, thashë unë

Po ti çfarë bën, më pyetën motrat

Unë kam bërë disa gjëra, bëj libra, tani bëj fotografi, jam marrë me politikë shumë vite por e lashë dhe jam shumë i lumtur

A e ke gjetur Zotin?

Ende nuk e kam gjetur por do vazhdoj të eci

Do ta gjesh patjetër dhe ne do lutemi që ti ta gjesh

Do vi prapë dhe do ju sjell biskota, thashë unë

Mirëse të vish, thanë motrat

Edhe diçka, thashë unë

Çfarë, thanë motrat

Kur dilni jashtë Kishës për të bërë pastrimin e oborrit?

E bëjmë me turne një herë në dy tre ditë

Atëhere do vi dhe unë tju ndihmoj të pastroni oborrin

Do vish vërtet?

Sigurisht, sepse kur të jeni jashtë e kam më të lehtë tju fotografoj në dritën e diellit

Dmth do vish për fotografi jo për pastrim?

Epo duhet ti tregoj botës me çfarë grash është martuar Jesu Krishti, thashë unë.

ben blushi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave