LIVE UPDATES
Insights

A ka thyer rënia e Draghit unitetin perëndimor në Ukrainë?

Megjithatë, një vështrim më i afërt në skenën politike italiane tregon se pozicioni i Italisë ndaj Rusisë Lufta e Ukrainës ka të ngjarë të ndryshojë ndjeshëm për shkak të dorëheqjes së Draghit. Një ndryshim në qëndrimin e Italisë ndaj luftës do të jetë një goditje serioze për pozicionin e unifikuar të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës.

23 Korrik 2022, 15:30 Nga d.a.
A ka thyer rënia e Draghit unitetin perëndimor në Ukrainë?
Mario Draghi

Nga The National Interest

Dorëheqja e Mario Draghit si kryeministër i Italisë mund të duket si një ngjarje e vogël në skenën globale. Në fund të fundit, Draghi ka shumë të ngjarë të udhëheqë një qeveri të përkohshme deri në shtator deri në mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare. Për më tepër, figurat kryesore të së djathtës italiane, e cila pritet të triumfojë në zgjedhjet e ardhshme,  kanë shprehur mbështetje për Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt. Megjithatë, një vështrim më i afërt në skenën politike italiane tregon se pozicioni i Italisë ndaj Rusisë Lufta e Ukrainës ka të ngjarë të ndryshojë ndjeshëm për shkak të dorëheqjes së Draghit. Një ndryshim në qëndrimin e Italisë ndaj luftës do të jetë një goditje serioze për pozicionin e unifikuar të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës.

Mario Draghi, ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane, u betua si kryeministër i Italisë në shkurt 2021 për të udhëhequr një qeveri të unitetit kombëtar. Kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës një vit më vonë, Draghi mori një qëndrim të vendosur në favor të Ukrainës dhe kundër Rusisë. Italia kontribuoi në përforcimin e krahut lindor të NATO-s, ofroi ndihmë për Ukrainën dhe mbështeti sanksione të ashpra kundër Rusisë edhe pse Italia historikisht ka pasur një marrëdhënie të fuqishme tregtare me Rusinë dhe është shumë e varur nga nafta dhe gazi rus. Treguesi më i mirë i rëndësisë së Italisë në përgjigjen perëndimore ndaj Luftës Ruso-Ukrainase ishte vizita e Draghit në Kiev në qershor së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Dorëheqja e Draghit ka të ngjarë të ndryshojë rrënjësisht qëndrimin e Italisë ndaj luftës dhe qëndrimin ndaj Rusisë. Sondazhet aktuale sugjerojnë se e djathta ka të ngjarë të triumfojë në zgjedhjet e shtatorit. Udhëheqësit e partive kryesore të krahut të djathtë të Italisë kanë një histori mbështetjeje për Vladimir Putin. Matteo Salvini i partisë së Ligës ka veshur një bluzë me fytyrën e Putinit në të dhe e ka quajtur atë "një nga njerëzit më të mirë në qeveri në botë". Georgia Meloni, kreu i Brothers of Italy, e ka lavdëruar Putinin si një mbrojtës të "vlerave evropiane" dhe "identitetit të krishterë". Dhe, sigurisht, Silvio Berlusconi ka qenë prej kohësh një nga miqtë dhe mbështetësit më të mirë të Putinit në politikën e Evropës Perëndimore.

Edhe nëse një koalicion i partive të krahut të djathtë nuk fiton plotësisht në shtator, pozicioni i Italisë për Luftën Ruso-Ukrainase ka ende gjasa të ndryshojë. Historikisht, publiku italian ka pasur një rrymë pro-ruse dhe është i ndarë se kush është fajtori për luftën në Ukrainë. Mediat italiane u kanë dhënë zërave miqësorë të Kremlinit shumë kohë transmetimi për të mbrojtur veprimet e Rusisë që nga shkurti. Veçanërisht, Lëvizja Pesë Yje-populiste e majtë shpërtheu kohët e fundit lidhur me vendimin e qeverisë Draghi për të dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Për të qenë të qartë, kjo nuk do të thotë se qeveria e ardhshme italiane ka të ngjarë të angazhohet në mbështetje të plotë për Rusinë e Putinit duke pasur parasysh brutalitetin e luftës së saj në Ukrainë. Megjithatë, kjo do të thotë se e djathta italiane do të miratojë politika që dobësojnë unitetin perëndimor kundër Rusisë. Së pari, qeveria e ardhshme italiane ka të ngjarë të bëjë presion ndaj Ukrainës që të negociojë me Rusinë për t'i dhënë fund luftës, edhe nëse kjo do të thotë se Kievi duhet të lëshojë territor. Në qershor, Salvini njoftoi planin e tij për një "mision paqeje" në Moskë (të cilin ai e braktisi pas kritikave nga anëtarët e qendrës së majtë të qeverisë). Nëse Salvini është një figurë udhëheqëse në një qeveri të ardhshme italiane, ai ka të ngjarë të rifillojë propozimet e tij të paqes. Për rrjedhojë, Italia do të përforcojë partinë e “paqes” në Perëndim në kurriz të rrymësQëndrimi i udhëhequr nga SHBA se vetëm Ukraina duhet të vendosë se çfarë është dhe nuk është e gatshme të pranojë.

Së dyti, një qeveri post-Draghi nuk ka gjasa të mbështesë ndonjë sanksion shtesë kundër Rusisë, veçanërisht masat për naftën dhe gazin. Megjithëse asnjëri nuk është aktualisht në favor të largimit nga Bashkimi Evropian (BE), Liga dhe Vëllezërit e Italisë kanë qenë me zë të lartë euroskeptikë dhe më kritikë kohët e fundit për paaftësinë e qeverisë për të marrë nën kontroll çmimet e energjisë. Duke qenë se BE-ja kërkon një konsensus unanim përpara se të zbatojë sanksionet, kjo do të thotë se Brukseli nuk do të jetë në gjendje të rrisë më tej sanksionet energjetike kundër Rusisë.

Së treti, Perëndimi mund të presë që një qeveri e ardhshme italiane të refuzojë të japë ndonjë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën. Në qershor, sondazhet treguan se publiku italian regjistroi nivelin më të ulët të mbështetjes në G7 për "kundërshtimin ushtarak të Rusisë" - një pozicion në përputhje me pacifizmin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore. Pa mbështetur hapur Rusinë, zyrtarët italianë do të jenë në gjendje të argumentojnë se ofrimi i më shumë ndihmës ushtarake për Kievin thjesht po kontribuon në gjakderdhje të panevojshme.

Së fundi, një qeveri pas Draghi ka të ngjarë të fokusohet më shumë në kërcënime të tilla si terrorizmi në Mesdhe dhe shumë më pak në Rusi, të cilën NATO e theksoi në Konceptin e saj të fundit Strategjik. Fokusi te terrorizmi dhe kërcënimet e tjera nga Mesdheu është shumë më në përputhje me fobinë e migracionit të të djathtës italiane sesa një shqetësim me Rusinë. Pozicioni i Italisë do të përforcojë polarizimin midis vendeve të Evropës Lindore të përqendruara në Rusi dhe vendeve të Evropës Jugore të fokusuara në kërcënimet që vijnë nga aktorët joshtetërorë.

Rënia e qeverisë së Mario Draghit dhe ndryshimi i mundshëm i politikës së Italisë ndaj Luftës Ruso-Ukrainase sugjeron një sfidë të përgjithshme për Perëndimin kundër Rusisë. Në pjesën më të madhe të Perëndimit, zemërimi ndaj pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia ka filluar të zbehet. Me kalimin e kohës, kostot e regjimit të sanksioneve do të rëndojnë mbi një person mesatar më shumë sesa reagimi emocional ndaj një lufte të largët. Qeveritë mund të sfidojnë ndjenjat publike për një kohë. Megjithatë, sistemet politike demokratike të Perëndimit vendosin në pushtet qeveri që përfaqësojnë vullnetin popullor. Në Itali, kjo ka shumë të ngjarë të çojë në politika që ushtrojnë më pak presion mbi Rusinë dhe dobësojnë mbështetjen për Ukrainën.

dorehiqet mario draghi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit