LIVE UPDATES
Insights

Ç'ndodhi në Urën e Peratit

Kur i pyet per ndonje llaf me shume indiferent te thone se ata qe u vrane ishin fashista. Nderkohe alpinet e sotem nuk kane asnje lidhje me fashizmin, por si ushtarake nderojne kujtimin e te reneve qe u vrane per absurditetin e kohes kur ata jetuan.

7 Dhjetor 2022, 19:53 Nga Auron Tare
Ç'ndodhi në Urën e Peratit
Fotoja e shpërndarë nga Auron Tare

Ka disa vjet qe i takoj cdo fund shtatori pergjate brigjeve te Vjoses midis Kelcyres dhe Tre urave. Ish ushtarake te reparteve alpine italiane, te veshur me uniformen dalluese te ketyre reparteve malore. Cdo mengjez pasi ngrene flamurin ne nje shtize druri me ceremoni, ngjiten neper shtigjet e ish frontit te Luftes Italo- Greke. Perkujtojne cdo vit alpinet e vrare ne kete front ne nje lufte qe sot duket pa asnje kuptim. Ndonje fshatar i zones qe kalon me bageti atyre aneve shikon i cuditur se si keta italiane ngjiten ne majen e Golikut apo te Trebeshines per te kujtuar ca te vrare. Ka degjuar nga pleqte ndonje llaf per kete lufte dhe aq. Kur i pyet per ndonje llaf me shume indiferent te thone se ata qe u vrane ishin fashista. Nderkohe alpinet e sotem nuk kane asnje lidhje me fashizmin, por si ushtarake nderojne kujtimin e te reneve qe u vrane per absurditetin e kohes kur ata jetuan. Vepra e tyre nderohet edhe sot jo vetem ne kazermat e Italise per edhe ne Malet Shqiptare ku ata ushtare u vrane per vendin e tyre. Per betimin qe kishin bere ne Flamur dhe per nderin ndaj armeve qe perfaqesonin.

Nderkohe te renet shqiptare ne kete Lufte absurde as nuk permenden ne asnje kontekst historik. Perkundrazi dezertimi i reparteve shqiptare nga Fronti quhet si dicka pozitive nga historiografia jone. Shume rralle, po ama shume rralle permendet shifra prej diku tek 118 ushtarakeve shqiptare qe u vrane ne frontin Italo-Grek.

Ç'ndodhi në Urën e Peratit
Fotoja e shpërndarë nga Auron Tare

Ushtaraket shqiptare bene detyren, shkuan atje ku i dergoi Qeveria e vet e cila duhet theksuar nje Qeveri kuislinge ishte pjese e nje sulmi absurd kunder Greqise. Historia Boterore e denoi ate Lufte por Historia Shqiptare nuk ka perse ti denoje me heshtje ushtaraket shqiptare qe nderuan betimin qe kishin bere dhe nderin e armeve qe perfaqesonin.

Foto 1. Ushtarake shqiptare ne inspektim nga Francesco Jakomoni me kembesi i Mbretit te Italise
Foto 2. Ish-ushtarake Alpine italiane ne nje ceremoni ne uren e Peratit afer Leskovikut ku u vrane nje numer i madh alpinesh te Divizionit “Julia” 2. Xhafer Bej Ypi ish Minister Oborri i Mbretit Zog, Kryeminister kujdestar, u vra nga nje avion britanik. Njeri i besuar i Mbretit Zog i cili akoma pa kaluar kufirin eprori i tij priti itaianet ne Durres dhe u caktua ne postin e larte nen okupacionin italian.

Me poshte kenga kushtuar betejes se Ures se Peratit mbi Vjose prane Leskovikut.

Kenduar cdo vit ne forma te ndryshme nga repartet Alpine Italiane

auron tare

Sondazh

Poll
Insights 20 Nëntor 2022, 08:06 Meri Lika

Një vend pune për djalin

Përktheu dhe përshtati: Meri Lika Një baba kishte një djalë, i cili mbaroi shkollën e mesme, por nuk kishte aspak dëshir&e...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë