LIVE UPDATES
Insights

Një vend pune për djalin

Autori Anonim

20 Nëntor 2022, 08:06 Nga Meri Lika

Një vend pune për djalin

Përktheu dhe përshtati: Meri Lika

Një baba kishte një djalë, i cili mbaroi shkollën e mesme, por nuk kishte aspak dëshirë të shkonte në universitet.
Duke qenë se babai ishte një tip që nuk duronte shumë, i bën presion duke i thënë:

- Ok, domethënë nuk do të studiosh? Po të them se unë nuk kam ndërmend të ushqejë parazitë, kështu që do futesh në punë. Dakord?

Babai kishte disa miq politikanë dhe vendosi t’iu kërkonte një vend pune. Foli me njërin prej miqve:

- Taulant si je? Të kujtohet im bir? Po ja, mbaroi shkollën e mesme dhe nuk do që të studiojë më tutje. Nëse mundesh, kam nevojë për një vend pune si fillestar, derisa të vendos për të studiuar. Problemin e kam se dua që të bëj diçka dhe të mos më rri si parazit. Më kupton besoj?

Pas tre ditësh, Taulanti e telefonon:

- Tefik, e gjeta. Këshilltar i Kryeministrit. Paga 9 milion në muaj. Në fakt paga është 1 milion po ka dhe udhëtime e dita, borde, komitete kështu që në fund të muajit do të fus në xhep 9 milion lekë. Bukur, apo jo?

- Jo, mor Taulant!. Kjo është çmenduri. Dua punë për fillestar. Duhet të fillojë nga niveli më i ulët.

Pas dy ditësh, Taulanti telefonon përsëri.:
- Tefik, e gjeta. I gjeta një punë si sekretar i përgjithshëm në ministri. Paga është modeste 5 milion. Në fakt është tetëqind mijë po me udhëtime e dietë, borde, komisione etj, mbërrin tek pesa.

- Jo, Taulant. Të thashë, ai sapo ka mbaruar të mesmen, nuk dua që jeta t’i vijë kaq e thjeshtë. Dua që të vuajë e kështu të ndiejë nevojën për të shkuar në universitet. Më kupton?

Ditën tjetër:

- Tefik, tani mendoj se jemi në rrugën e duhur. E gjeta drejtor i departamentit të burimeve njerëzore në ministri.

Paga është shumë e ulët, dy milion e tetëqind mijë, nuk bëj dot më shumë.

- Taulant të lutem! Më gjej një punë modeste si fillestar. Diçka me një pagë 400 ose 500 mijë.

- Kjo që kërkon ti është e pamundur mor Tefik.

- Pse?

- Këto lloj vendesh pune janë me konkurs, duhet CV e plotë, duhet titull universitar, duhet ndonjë master ose doktoraturë. Më vjen keq, por këtë kërkesë nuk ta plotësoj dot.

meri lika

Sondazh

Poll

Insights 13 Nëntor 2022, 07:44 Ermal Mulosmani

Miti i Protestave

Foto nga protesta Prej kohësh në Shqipëri promovohet ideja e protestave të dhunshme të cilat thyejnë e shkatërrojnë...

Insights 4 Nëntor 2022, 08:39 Stavros Tzimas

BE-ja dhe “çarja” ballkanike

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan Krerët e shteteve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perënd...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE