LIVE UPDATES
Insights

Ironia- Pse mbreti holandez dhe ai shqiptar s’janë të ftuar në Samit?

Rutte ka gjithashtu një pikë të dobët për vendin ballkanik: si pasojë të një "bromance" të jashtëzakonshme që ka nisur prej disa kohësh mes tij dhe kryeministrit shqiptar të çuditshëm Edi Rama, një ish-artist. Por nëse mund të ndërhyj me protokollin për një moment: pse nuk po udhëton mbreti Willem-Alexander? Atje në Tiranë është një familje mbretërore shqiptare që lëngon në harresë.

5 Dhjetor 2022, 20:19 Nga Tijn Sadee
Ironia- Pse mbreti holandez dhe ai shqiptar s’janë të ftuar
Tijn Sadee

HOLANDË- Për kryeministrin Mark Rutte, mund të jetë aventura më emocionuese e vitit: samiti i ardhshëm BE-Ballkanit Perëndimor, të martën më 6 dhjetor, në kryeqytetin shqiptar, Tiranë. Shqipëria ka qenë temë e nxehtë që nga Wie is de mol? Si rezultat, turistët holandezë zbuluan vendin që ishte ende plotësisht i izoluar deri në vitin 1991 dhe vuajti nën një regjim jashtëzakonisht mizor komunist.

Shqipëria është tashmë një kandidate zyrtare për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Rutte ka gjithashtu një pikë të dobët për vendin ballkanik: si pasojë të një "bromance" të jashtëzakonshme që ka nisur prej disa kohësh mes tij dhe kryeministrit shqiptar të çuditshëm Edi Rama, një ish-artist. Por nëse mund të ndërhyj me protokollin për një moment: pse nuk po udhëton mbreti Willem-Alexander? Atje në Tiranë është një familje mbretërore shqiptare që lëngon në harresë. Njohjen time të parë me familjen mbretërore shqiptare e mbaj mend kryesisht për erën e keqe që të lë pa frymë të qenëve të Lekës. Ishte viti 2008 dhe unë isha zhytur në një projekt filmik për dinastinë mbretërore shqiptare të Zogut.

Leka I ishte djali i mbretit të fundit të Shqipërisë Ahmet Zogu, i cili u rrëzua në vitin 1939 nga fashistët italianë që pushtuan Shqipërinë në atë kohë. Pas fashistëve erdhën komunistët. Zogët jetuan në mërgim në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë në Afrikën e Jugut. Por pas rënies së regjimit komunist, Leka I pati shansin e tij për të rivendosur monarkinë e Zogut në Shqipëri. Në vitin 1997 ai zhvilloi një referendum për rikthimin e shtëpisë mbretërore, por popullsia zgjodhi një republikë. Nga inati, Leka I doli në rrugë me granata në brez. Pastaj përsëri u zhduk në mërgim.

Por në vitin 2002 u kthye. Një mazhorancë në parlamentin shqiptar bëri thirrje për kthimin e Leka I. Dhe kështu ndodhi që në pranverën e vitit 2008 hyra në rrugën e një kompleksi vilash të rrënuara në një park të qytetit në Tiranë. Ky ishte tani 'Oborri Mbretëror i Shqipërisë'. Në armaturën, shpatat afrikane vareshin nga gozhdat e rrahura afërsisht në mur.

Shqipëria nuk ishte bërë papritur një mbretëri; Leka I dhe familja e tij u toleruan vetëm të luanin si monarki. Dhe aty Leka u ul përballë meje. Kameramani im u fokusua dhe më shikoi nga bishti i syrit, me hundë të shtrënguar, i shqetësuar. Leka I, i veshur me kostum kaki, u ul i zhytur në një kolltuk lëkure, me pesë qen shumë të vjetër në këmbë, që p*****in pandërprerë dhe pa turp. Tymoste 'mbreti'. Pesë pako Dunhill në ditë. Kur shikuam përsëri regjistrimet më vonë, të gjitha imazhet rezultuan të ishin të mbuluara me tymin e cigares. 

"Ne nuk kemi fuqi të vërtetë, por ndikimi ynë është i madh,"-tha mbreti jo-mbret.

Leka I kishte edhe një djalë: Princin e Kurorës Leka II. Me të shkuam në malet shqiptare të nesërmen, ku ai do të takonte 'njerëz të zakonshëm'. Por pas një arsimimi në shkollat ​​elitare jashtë vendit, princi i kurorës nuk ishte rezistent ndaj florës në male. Në një lartësi prej njëmijë metrash, në rajonin e Matit, princi i kurorës u ul këmbëkryq nën një pemë me një këmishë të bardhë pa njolla. Rreth tij ishin  ulur pleq të fshatit aty pranë, burra me sy blu të ndezur. Por kjo nuk erdhi nga një bisedë serioze, sepse princi i kurorës pati një atak akut të etheve të barit. Duke teshtitur, ai u ul aty, ndërsa truprojat i jepnin fasule. Shqiptarët malësorë pyesnin veten: a është vërtet ky mbreti ynë i ardhshëm?

Skena në mal përfundoi me një ritual lamtumire. 

“Mos u shqetëso”, më tha princi i kurorës, “por kjo është pjesë e punës”.

Dhe me armën e tij qëlloi 3 herë në ajër. Truproja Titi ndoqi shembullin e shefit të tij me një rus 7.62 mm. Dhe sekretari mbretëror i shtypit hapi me nxitim çantën e tij prej lëkure, nxori Zastavën e tij të shndritshme dhe qëlloi. Me automjete fuoristrade Mitsubishu Pajero jeshile të errët, me drita dhe xhama të zinj, Princi i Kurorës dhe grupi i tij u kthyen në luginë, në drejtim të Tiranës. Projekti im filmik vdiq në tavolinën e montazhit dhe Leka I tani ka vdekur. Por Leka II është gjallë dhe shëndoshë dhe tani është pretendenti i fronit.

I lejuat të jetojë në kompleksion e vilave të rrënuara, Leka II shkruan në Twitter për babanë e tij. Por askush nuk dëgjon. Ai nuk është i mirëpritur në Samitin e Ballkanit të BE-së. Prandaj apeli im drejtuar Rutte është ky: Merrni mbretin Willem-Alexander me vete në Tiranë, dhe ndoshta një "bromancë e dytë" shqiptaro-holandeze do të lindë në atë armaturë me shpata afrikane...

Marrë dhe përkthyer nga brusselsenieuwe.nl

tijn sadee

Sondazh

Poll
Insights 20 Nëntor 2022, 08:06 Meri Lika

Një vend pune për djalin

Përktheu dhe përshtati: Meri Lika Një baba kishte një djalë, i cili mbaroi shkollën e mesme, por nuk kishte aspak dëshir&e...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë