LIVE UPDATES
Insights

Unë i ndihmoj njerëzit e pasur të trajtojnë pabarazinë, ja se si mund të rregullohet kriza e kostos së jetesës

Britania e Madhe është ekonomia e pestë më e madhe në botë. Megjithatë, Britania është e dyta më e paqëndrueshme nga 36 ekonomitë kryesore, sipas hulumtimit të fundit nga L'Atelier BNP Paribas, një degë e pavarur kërkimore e bankës franceze.

7 Korrik 2022, 09:07 Nga Stephanie Brobbey
Unë i ndihmoj njerëzit e pasur të trajtojnë pabarazinë,
Foto Ilustruese

Kaloj gati një dekadë duke këshilluar familjet më të pasura të Mbretërisë së Bashkuar se si të ruajnë pasurinë e tyre. Ndërsa jemi dëshmitarë të rritjeve të jashtëzakonshme të kostos së jetesës, duhet të flasim për "elefantin në dhomë": pabarazinë e pasurisë.

Britania e Madhe është ekonomia e pestë më e madhe në botë. Megjithatë, Britania është e dyta më e paqëndrueshme nga 36 ekonomitë kryesore, sipas hulumtimit të fundit nga L'Atelier BNP Paribas, një degë e pavarur kërkimore e bankës franceze. Rënia e pagave e shoqëruar me kostot e larta të strehimit dhe kujdesit për fëmijët kanë qenë një problem i vazhdueshëm në vend gjatë dekadave të fundit dhe tani, sipas raportit të tij, pabarazia ekstreme e pasurisë po kërcënon të provokojë trazira civile.

Familjet tashmë nën tendosje të konsiderueshme financiare po përballen me perspektivën e një "cunami të kostos së jetesë" pasi çmimet e sendeve ushqimore të përditshme rriten me 50%. Njëkohësisht, pasuria e miliarderëve është rritur gjatë vitit të kaluar. Mbretëria e Bashkuar tani ka një total rekord prej 177 miliarderësh, sipas listës së të pasurve të Sunday Times 2022.

Unë kam një ndjeshmëri të veçantë në lidhje me platformën e pasurisë ekstreme pa kritika, për shkak të jetës sime të kaluar si avokate e pasurisë private. Një fushë praktike stimuluese intelektuale, kisha menduar të vazhdoja në trajektoren time të karrierës pafundësisht, derisa një ditë një mik më tha se kishte më shumë banka ushqimore sesa degë të McDonald's në MB. U tmerrova kur zbulova se hendeku midis të pasurve dhe të varfërve ishte kaq ekstrem. Për mendimin tim, kjo përfaqëson diçka tepër shqetësuese për shëndetin ekonomik të këtij vendi.

Unë kisha filluar tashmë të reflektoja mbi rolin kritik të taksës për investimet në shërbimet publike dhe ndjeva një nivel në rritje të shqetësimit në lidhje me pabarazitë e pasurisë, si dhe ekzistencën e narrativave të dëmshme rreth taksave. Disi e papërshtatshme, dhënia e këshillave se si të "zbuten" taksat mbi pasurinë ishte një aspekt themelor i rolit tim të përditshëm. Sapo kuptova se isha në një gjendje disonance konjitive për çështjen e pabarazisë së pasurisë, u bë e qartë se unë isha pjesë e problemit. Si një aktore në ekonominë globale, unë operoja në një sistem që ekziston kryesisht për të ruajtur dhe grumbulluar asete, si dhe për të minimizuar taksat për të pasurit. Duhej të kishte njëfarë lidhjeje midis rolit tim profesional dhe niveleve në rritje të përqendrimit të pasurisë.

Arrita në përfundimin se, në formën e tij aktuale, sistemi ynë ekonomik përjetëson pabarazinë e pasurisë sipas dizajnit. Fitimet ekonomike janë të përqendruara në një pjesë shumë të vogël të popullsisë dhe janë bërë zgjedhje politike për të shmangur rishpërndarjen e këtyre përfitimeve në mënyrë më të drejtë. Pas një ndryshimi dramatik, unë tani punoj me një numër në rritje të zotëruesve të pasurisë që pranojnë se pabarazia e pasurisë po destabilizon ekonominë tonë dhe po rrezikon strukturën e shoqërisë sonë. Ata po avokojnë për taksa më të larta mbi pasurinë, në mënyrë që familjet e zakonshme dhe punëtorët me pagë të ulët të mos ngarkohen me një barrë financiare joproporcionale.

Një bum i pasurisë së miliarderëve nuk duhet të jetë shkak për festime në një kohë kur shumë njerëz në vend nuk mund të përballojnë të ngrohin shtëpitë e tyre dhe të vënë ushqimin në tryezë. Ndërsa inflacioni, i cili në fakt bëhet një taksë për njerëzit e zakonshëm, del jashtë kontrollit, më të pasurit mbeten kryesisht të mbrojtur nga taksat. Shumë prej atyre që përmenden në 10-shen më të mirë në listën e të pasurve të Sunday Times nuk figurojnë në listën e taksave të Sunday Times, një listë e 50 taksapaguesve më të mëdhenj në MB. Ndryshe nga sa pretendon kjo qeveri, ndikimi i rritjes së kostove të jetesës nuk i atribuohet vetëm inflacionit dhe po nxjerr në pah shtrirjen e vërtetë të një çekuilibri serioz ekonomik që ekziston prej kohësh.

Edhe pse është inkurajuese të shihet zbatimi i një takse të përkohshme të papritur si pjesë e paketës së mbështetjes së kostos së jetesës prej 15 miliardë paund që synon familjet me të ardhura të ulëta, masat nuk ofrojnë një zgjidhje adekuate afatgjatë për më të cenuarit tanë. Ajo që kërkohet urgjentisht krahas këtyre masave është një ridizajnim themelor i sistemit tonë tatimor, në mënyrë që pasuria të taksohet në mënyrë më efektive dhe ata që kanë më shumë burime të kontribuojnë në pjesën e tyre të drejtë.

Ne duhet të fillojmë të tregojmë të gjithë historinë për ekonominë dhe pse rritja e papritur e kostos së jetesës po ka një ndikim kaq katastrofik për njerëzit e zakonshëm. Pasuria nuk krijohet në një vakum dhe zgjedhjet rreth mënyrës se si i mbledhim të ardhurat janë politike. Ne duhet të kemi një bisedë të sinqertë rreth asaj se si gjenerohet dhe grumbullohet pasuria ekstreme dhe ta detyrojmë këtë qeveri të pranojë se mënyra më e drejtë e rishpërndarjes së kësaj pasurie është përmes një sistemi të drejtë të taksimit progresiv.

stephanie brobbey taktast ne britani familjet e pasura ne britani

Sondazh

Poll

Insights 6 Korrik 2022, 10:59 Klodian Tomorri

Ëndrra me 6 miliardë euro në Shpirag

Edi Rama, kryeminister Shelli ka bere zbulim te madh nafte ne Shpirag. Por e mbajti lajmin sekret duke ja treguar vetem kryeministrit hollandez. Edhe ky e ...

Insights 4 Korrik 2022, 12:25 Ylli Manjani

Është Edvini, jo Ervini problemi!

Ervin Salianji është deputet, njeri politik dmth, për të cilin mund të bësh lloj lloj gjykimi politik. Secili e bën sipas p...

Insights 3 Korrik 2022, 11:53 Lutfi Dervishi

Të flutrosh…me këngë në gojë!

Lutfi Dervishi Kënga e djeshme e kënduar në tunelin e Skërficës do të mbahet mend gjatë. Një pjesë vlerës...

Insights 1 Korrik 2022, 19:32 Fjola Graçi

Futeni Kryeministrin në "riedukim"

Edi Rama E quajti pyetje të pavend dhe të parespekt interesimin e gazetarit Klevin Muka se a e kishte shkelur vetë ministrja e tij, urdh&eum...

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila