LIVE UPDATES
Art&Argëtim

FOTOT: Kultura po na shembet para syve, pamje skandaloze nga shtëpia thuajse e rrënuar e Avni Rustemit

12 Tetor 2019, 09:34 Nga DOSJA
FOTOT: Kultura po na shembet para syve, pamje skandaloze nga shtëpia

Për shkak të problemeve të shumta që Shqipëria ka, rrallë herë na ndodh të kthejmë sytë nga historia dhe trashëgima jonë kulturore. Të ndodhur mes krizave politike dhe vjedhjeve që na bëhen përditë me tendera dhe PPP harrojmë të shkuarën dhe ata që kanë luftuar për të ardhmen tonë.

Të njëjtën gjë kemi bërë edhe me Avni Rustemin, figurën e madhe politike dhe patriotike që dënoi për herë të parë personat që tradhëtojnë Shqipërinë. Shumë pak e dinë që shtëpia muze e Avni Rustemit po bashkëjeton me shkatërrimin. Pikërisht për këtë shtëpi janë dëgjuar me mijëra premtime për restaurimin e saj, por duket se përtej premtimeve, rrënimi e harresa janë ulur këmbëkryq në këtë banesë, muret e tavanet e së cilës tashmë janë shembur plotësisht.

Një panoramë trishtuese të shfaqet sapo kalon pragun e derës të kësaj banese dykatshe, një nga më të bukurat në Libohovë. Çatia e dëmtuar nga reshjet, mund të rrëzohet në çdo moment, ndërkohë që lagështira ka depërtuar në ambientet e brendshme të shtëpisë. Shtëpia është vërtet në një gjëndje tepër të mjerueshme dhe skandaloze.

Foto dëshpëruese kanë mbërritur edhe në redaksinë e JOQ ALBANIA ku sytë e kulturës mbushen me lot dhe zyrtarët e ministrisë heshtin të paturpëruar. Me duart tanë po vrasim kulturën dhe historinë tonë që aq shumë na e vlerësojnë.

Fondet për restaurim janë të pamjaftueshme thoshte gjatë mandatit të parë ministrja Mirela Kumbaro, e ndërsa sot pas katër vitesh paratë tona vazhdojnë të jenë të pamjaftueshme për shtëpinë e figurës së rëndësishme shqiptare. Por ama kujtojmë se fondet tona janë të mjaftueshme për të bërë një monument në mes të Tiranës me viktimat e grushtit të shtetit në Turqi apo për të ndërtuar kërpudha rreth e rrotull kryeministrisë.

Në qoftëse nuk ruajmë kulturën tonë, si mund të harxhojmë për t’u ‘lëpirë’ të tjerëve?

Marrë nga JOQ ALBANIA

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture avni rustemi shtepia muze e avni rustemit avni rustemi shtepia muze e avni rustemit

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve