LIVE UPDATES
Art&Argëtim

6 lule që duhet t’i keni patjetër në shtëpi, janë anti toksike dhe ulin nivelin e stresit

11 Tetor 2019, 19:51 Nga DOSJA

TIRANË- Një investim shumë i mirë, për shëndetin tuaj mendor gjithashtu edhe fizik, për më tepër edhe estetik, janë vazot e ndryshme me lule për shtëpinë tuaj.

Por a i njihni mirë lulet që keni në shtëpi?

A e dini se secila prej tyre luan një rol të veçantë si dhe ka një funksion mjaft domethënës për ambjentin në të cilën ndodhet?

Po nësë ju them se ka disa lloje të caktuara lulesh, që ndihmojnë në uljen e nivelit të stresit, apo në heqjen e dhimbjes së kokës?

Nëse keni menduar të blini një vazo të re me lule për shtëpinë tuaj, apo për ta bërë atë dhuratë, atëherë këto janë disa nga lulet më efikase që nuk duhet t’i humbisni.

1.Aloe Vera

Xheli që gjendet në këtë bimë vjen i kompletuar me një larmi karakteristikash shëruese, nga qetësimi dhe kurimi i djegjeve në lëkurë, e deri në detoksikimin e trupit.Aloe Vera gjithashtu mund të filtrojë ajrin nga kimikatet që lëshohen nga produktet e pastrimit, me ndihmën e saj ju mund ta mbani shtëpinë tuaj të freskët dhe të bukur.

2. Dredhkat angleze ( English Ivy)

Kjo lule u cilësua nga Nasa si bima më e mirë në filtrimin e ajrit të shtëpisë, thjesht sepse ajo është bima më efektive kur bëhet fjalë për thithjen e diçkaje të quajtur formaldehid.Dhe për ta përmbyllur, kjo bimë nuk është e shkëlqyeshme vetëm në filtrimin e ajrit, por është gjithashtu me të vërtetë e thjeshtë për tu rritur. Mjafton ta varni diku, dhe të ketë një kontakt të paktë me diellin.

3- Fikusi

Na ndihmon duke filtruar shumë elementë të padëshiruar që gjenden kryesisht në tapet apo në mobiliet e shtëpisë.

 

4- Laurenti
Laurenti ose e njohur ndryshe si bima e gjarpërit, është një lule e cila ka nevojë për shumë pak kujdes dhe vëmendje dhe do të mbijetojë me shumë pak ujë ose rreze dielli, kështu që ato janë zgjidhja e përsosur për një mjedis familjar të zënë.

Bima e gjarpërit thith dioksidin e karbonit dhe lëshon oksigjenin gjatë kohës së natës, kështu që shtoni njërën nga këto në dhomën tuaj të gjumit dhe të jëni të sigurt që do të keni një gjumë më të qetë, me nxitjen e ajrit shtesë.

 


5- Palma e Bambusë

Palma e Bambusë është gjithashtu në listën e bimëve më të mira filtruese të NASA-s.Kjo bimë e mrekullueshme është gjithashtu mjaft e mirë për të hequr qafe benzenin dhe triklorethilenin.Ajo ka nevojë për shumë ujë dhe pak dritë indirekte nga dielli duke qënë kështu mjaft e përshtatshme për t’u mbajtur brenda në shtëpi.

6-Lule shqiponjë
Kjo lule është një nga lulet më popullore në Angli, ku baret dhe klubet e ndryshme janë të mbushura plot me to.Njësoj si bimët e lart përmendura, lulja e shqiponjës ka një aftësi jashtë mase të mirë, të pastrojë toksinat nga ajri. Gjithashtu kjo lule mund të rrojë për shumë vite, sigurisht nëse trajtohet mirë.

 

Burimi:Serenataflowers

E.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

argetim argetim lulet qe duhet ti keni ne shtepi lulet qe duhet ti keni ne shtepi

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 11 Tetor 2019, 17:32

TIRANË- Aktorja e njohur Olta Gixhari, arrin të rrëmbejë vëmendjen në çdo moment.Së fundmi ajo ka postuar një foto në Instagram, ku shfaqet e veshur...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh