LIVE UPDATES
Ekonomi

Rritja e yield-eve frenon përkohësisht tregun e fondeve të investimit

Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, në mesin e këtij viti asetet neto të fondeve të investimit kishin vlerën e 71.2 miliardë lekëve, në rënie me 8.3% që nga fillimi i vitit. Rënia e vlerës së aseteve neto është e lidhur kryesisht me ciklin e normave të interesit.

25 Gusht 2022, 07:03 Nga A.B
Rritja e yield-eve frenon përkohësisht tregun e fondeve të
Yield

Rritja e normave të interesit dhe yield-eve në tregjet financiare e ka frenuar përkohësisht tregun e fondeve të investimit.

Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, në mesin e këtij viti asetet neto të fondeve të investimit kishin vlerën e 71.2 miliardë lekëve, në rënie me 8.3% që nga fillimi i vitit. Rënia e vlerës së aseteve neto është e lidhur kryesisht me ciklin e normave të interesit.

Në muajin mars të këtij viti, Banka e Shqipërisë nisi ciklin e normalizimit monetar dhe qysh atëherë ka aplikuar tre rritje të normës bazë të interesit. Kjo lëvizje është përcjellë shpejt në tregun primar të insturmenteve të borxhit të qeverisë, duke u reflektuar në rritje të shpejtë të yield-eve.

Siç dihet, fondet në Lekë i investojnë kuotat e anëtarëve kryesisht në Bono dhe Obligacione të qeverisë shqiptare. Rritja e shpejtë e yield-eve në emetimet e reja, sidomos gjatë tremujorit të dytë, ka ndikuar negativisht vlerën e tregut të instrumenteve ekzistuese në portofolet e fondeve, duke sjellë edhe një zhvlerësim të tyre. Zhvlerësimi i këtyre titujve ka sjellë një farë rënieje në vlerën e aseteve neto të fondeve në fund të 6-mujorit të parë të këtij viti.

Megjithatë, drejtuesit e shoqërive administruese të fondeve shprehen se efekti negativ nga rritja e normave të interesit do të jetë i përkohshëm. Rritja e yield-eve në emetimet e reja do të krijojë hapësira që kthimet e fondeve të rriten sërish, në mënyrë graduale, në një horizont afatmesëm dhe afatgjatë. Për këtë arsye, ata këshillojnë që investitorët të mos influencohen në vendimmarrjen e tyre nga luhatjet afatshkurtra në normat e kthimit dhe sugjerojnë mbajtjen e një qasjeje me horizont afatgjatë.

Edhe për shkak të rënies së normave të kthimit, numri i anëtarëve në fondet e investimit ka pësuar një rënie të lehtë në 38,856, 0.49% më pak krahasuar me fundin e vitit të kaluar.

Në vitet e fundit, ka një tentativë për të diversifikuar profilin e investimit të fondeve, sidomos të atyre në valutë të huaj, por ato ende zenë një peshë modeste ndaj totalit të tregut. Tregu vazhdon të dominohet nga fondet në monedhën vendase, që përbëjnë më shumë se 90% të aseteve neto të tregut.

Deri në fund të vitit të kaluar, tregu i fondeve të investimit ishte në një fazë të dukshme rimëkëmbjeje. Gjatë vitit 2021, asetet neto u zgjeruan me 15.3%, rritja më e lartë qysh prej vitit 2014. Rritja e yield-eve këtë vit duket se po e frenon përkohësisht tregun, por sidoqoftë ekspertët mendojnë se kjo do të jetë një fazë kalimtare, e lidhur me fazën e normalizimit të politikave monetare që po ndërmarrin bankat qendrore.

Një shtysë për rritjen e tregut në dy vitet e fundit ka ardhur nga hyrja e aktorëve të rinj në treg. Në periudhën 2020-2021, AMF ka licencuar gjashtë fonde të reja investimesh. Sipërmarrësit kryesorë në shoqëritë administruese Shqipëri ngelen bankat dhe shoqëritë e sigurimeve.

Nga dymbëdhjetë fonde të licencuara aktualisht, katër administrohen nga Raiffeisen Invest, tre nga ABI Invest, një nga Credins Invest, dy nga WVP Fund Management Tirana dhe dy nga Albsig Invest. Ndërkohë, në treg veprojnë edhe dy fonde të investimeve alternative, të adresuara tek investitorë profesionistë, që menaxhohen nga shoqëria administruese Credins Invest. /MONITOR

yield

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!