LIVE UPDATES
Ekonomi

Shtohet frika për një recesion në Eurozonë, 'Financial Times': Aktiviteti i bizneseve pëson rënie

Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve nga S&P Global pësoi një rënie me 0.7 pikë të martën, duke shkuar në 49.2, niveli më i ulët që nga shkurti i vitit 2021 dhe muaji i dytë radhazi nën kufirin vendimtar prej 50 pikësh që ndan rritjen nga rënia.

25 Gusht 2022, 07:02 Nga A.B
Shtohet frika për një recesion në Eurozonë, 'Financial
BE

Anketa e kompanive zbulon se porositë kanë rënë për të dytin muaj radhazi

Aktiviteti i bizneseve në Eurozonë ka pësuar rënien më të madhe në 18 muaj, si rezultat i çmimeve më të larta, i rënies së kërkesës dhe i rritjes së inventarëve të mallrave të pashitura, sipas një studimi standard të kompanive, i cili ka shtuar frikën për afrimin e një recesioni.

Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve nga S&P Global pësoi një rënie me 0.7 pikë të martën, duke shkuar në 49.2, niveli më i ulët që nga shkurti i vitit 2021 dhe muaji i dytë radhazi nën kufirin vendimtar prej 50 pikësh që ndan rritjen nga rënia.

Ekonomistët e anketuar nga Reuters prisnin një rënie pak më të madhe. Por, sondazhi nënvizoi sfidat me të cilat po përballet ekonomia e eurozonës, pasi bizneset gjermane raportuan rënien më të madhe të aktivitetit të tyre në më shumë se dy vite, ndërsa bizneset franceze patën rënien e tyre të parë në 18 muaj.

Andrew Harker, drejtor i ekonomisë në S&P Global, tha se të dhënat “flasin për një ekonomi në rënie përgjatë tremujorit të tretë”.

Ai shtoi: “Presionet e kostos së jetesës nënkuptojnë se rimëkëmbja në sektorin e shërbimeve pas heqjes së kufizimeve të pandemisë është zbehur, ndërsa prodhimi mbetet në trend rënës edhe për gushtin.”

Shërbimet e turizmit dhe të hotelerisë pësuan një rritje këtë verë nga heqja e shumicës së kufizimeve të koronavirusit në Europë, por këto fitime shtesë duket se janë kompensuar nga një numër i madh faktorësh negativë.

Rusia po redukton furnizimet me gaz natyror në Europë, duke shkaktuar nivele rekord të inflacionit në eurozonë, i cili po shton shpenzimet e familjeve dhe po godet investimet e bizneseve, ndërkohë që po detyron Bankën Qendrore Europiane që të rrisë normat e interesit dhe po bind shumë ekonomistë se eurozona po shkon drejt recesionit.

“Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve për gushtin sugjeron se ekonomia e eurozonës tani është në rënie,” shkroi Jack Allen-Reynolds, një ekonomist në Capital Economics, duke shtuar se “BQE-ja do të duhet të ecë përpara me shtrëngimin e politikës monetare, edhe nëse ekonomia bie në recesion”.

Obligacionet e qeverive të eurozonës u shitën nën ҫmim të martën, duke reflektuar besimin se rënia ekonomike nuk do të mjaftojë për të penguar BQE-në që të rrisë normën e depozitave nga zero në 0.5 për qind gjatë mbledhjes së muajit të ardhshëm. Yield-i i obligacioneve 10-vjeçare të Italisë u rrit në 3.65 për qind, niveli më i lartë në dy muajt e fundit.

Porositë e reja për bizneset e eurozonës, si në sektorin e shërbimit, ashtu edhe në atë të prodhimit, pësuan një rënie për të dytin muaj radhazi, sipas S&P Global, duke i bërë fabrikat që të përballen me rritjen më të madhe të inventarëve të produkteve të pashitura në të gjithë historinë 25-vjeçare të këtij sondazhi.

“Rënie veçanërisht të mëdha të prodhimit u vunë re në kategoritë e materialeve bazë dhe në sektorin e makinave, por u regjistruan rënie edhe në disa pjesë të sektorit të shërbimeve, duke përfshirë turizmin, rekreacionin dhe pasuritë e paluajtshme,” tha ai.

Anketa gjeti gjithashtu prova se presionet e inflacionit po lehtësohen, pasi kostot e inputeve dhe çmimet e shitjes u rritën me ritmin më të ngadaltë për gati një vit. Kufizimet e zinxhirëve të furnizimeve u zvogëluan, pasi koha e dorëzimit të produkteve u rrit me ritmin më të ngadaltë që nga tetori i vitit 2020.

Reduktimi i aktivitetit të bizneseve ishte më i përqendruar në Gjermani dhe në Francë, ndërsa prodhimi në vendet e tjera të eurozonës vazhdoi të rritet, “megjithëse me ritme të vogla”.

Shifra e Indeksit të Menaxherëve të Blerjeve për Gjermaninë ra me 0.5 pikë duke shkuar në 47.6, një rënie pak më e vogël nga sa pritej, e cila e ҫoi këtë indeks në nivelin më të ulët që nga qershori i vitit 2020, pasi rënia e konsiderueshme në indeksin e shërbimeve kompensoi përmirësimin në indeksin e prodhimit.

“PBB-ja gjermane mund të mos ketë pasur rënie në tremujorin e dytë, por ajo do të bjerë me siguri në tremujorin e tretë dhe ne dyshojmë se ekonomia gjermane nuk do të jetë në gjendje të shmangë një recesion teknik këtë vit,” tha Melanie Debono, një ekonomiste në Pantheon Macroeconomics.

Shifra e Indeksit të Menaxherëve të Blerjeve për Francën pësoi një rënie më të madhe nga sa pritej, duke rënë me 1.9 pikë dhe duke shkuar në 49.8, pasi aktiviteti u godit nga një ngadalësim i konsiderueshëm në sektorin e shërbimeve./ Financial Times

Marre nga MONITOR

eurozone biznes

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!