LIVE UPDATES
Ekonomi

Borxhet e prapambetura, OSHEE arkëtoi 52 milionë euro në 6-muajt e 2022

Këto janë detyrime të prapambetura ndër vite mes bizneseve, familjarëve dhe institucioneve publike dhe që kanë hyrë në një skemë shlyerjeje me aktmarrëveshje me OSHEE.

25 Gusht 2022, 07:01 Nga A.B
Borxhet e prapambetura, OSHEE arkëtoi 52 milionë euro në 6-muajt
Drita

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka arkëtuar për janar-qershor 6.3 miliardë lekë apo rreth 52 milionë euro në zërin që njihet si arkëtime nga faturat e viteve të kaluara.

Këto janë detyrime të prapambetura ndër vite mes bizneseve, familjarëve dhe institucioneve publike dhe që kanë hyrë në një skemë shlyerjeje me aktmarrëveshje me OSHEE.

Të dhënat zyrtare të raportuara nga Operatori i Shpërndarjes pranë Entit Rregullator të Energjisë tregojnë se nga arkëtimet totale të 6 mujorit që janë 40 miliardë lekë shuma e mbledhur nga detyrimet e prapambetura të viteve të kaluara është rreth 15 për qind. Stoku i borxhit pranë OSHEE vijon të mbetet ende i lartë duke shënuar herë pas here edhe rritje për shkak të moshlyerjes në kohë të detyrimeve në faturat korrente të grupeve të caktuara si biznese apo institucione.

Nga totali prej 40 miliardë lekësh 18.6 për qind i përkasin faturave të arkëtuara për faturat e tjera të vitit aktual që do të thotë, janë fatura që nuk janë paguar brenda afatit 30 ditor të muajit korrent por më vonë. Ndërkohe që 20.6 miliardë lekë kanë ardhur në këto 6 muaj nga pagesa e faturave korrente.

Në vitin 2014 qeveria nisi atë që njihet si reforma në sektorin e energjisë duke tentuar të ulte humbjet përmes ndërprerjes së lidhjeve të jashtëligjshme si dhe mbledhjen e detyrimeve të prapambetura me forcë. Kjo bëri që shumë familjarë apo biznese të hynin në skemën e prezantuar në atë kohë që parashikonte shlyerjen e detyrimit në mënyrë të menjëhershme duke përfituar reduktim të kamatëvonesave.

Në atë kohë për familjet do të vendosej nnjë minimum pagese që do të ishte edhe më e reduktuar për familjet që ishin në ndihmë ekonomike. Për biznesin këstet parashikonin si fillim një shtrirje kohore mes 25-144 këste duke u dhënë atyre mundësi që të paguanin borxhin e akumuluar ndër vite.

Në qershor 2022 stoku i detyrimeve arriti në total 79.9 miliardë lekë ku për familjarët ka vijuar tendencën rënëse, për insitucionet jobuxhetore atë rritëse me 18 miliardë dhe për bizneset ka pësuar një rritje të lehtë./MONITOR

oshee energji elektrike

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve