LIVE UPDATES
Ekonomi

Inflacioni dhe lëvizje e stafit, sektori financiar po përballet me trysni për rritje të pagave

Mbështetur në të dhënat e Bankës së Shqipërisë, në 6-mujorin e parë 2022, shpenzimet e sektorit bankar për personelin shënuan vlerën rekord të 6.43 miliardë lekëve. Krahasuar me një vit më parë, shpenzimet e bankave për personelin janë rritur me 10%. Pjesërisht, rritja e shpenzimeve është ndikuar edhe nga rritja e numrit të të punësuarve.

24 Gusht 2022, 07:06 Nga A.B
Inflacioni dhe lëvizje e stafit, sektori financiar po përballet me
Foto ilustruese

Inflacioni i lartë dhe mungesa e forcës së specializuar të punës po shton presionet pë rritje pagash edhe në sektorin financiar.

Mbështetur në të dhënat e Bankës së Shqipërisë, në 6-mujorin e parë 2022, shpenzimet e sektorit bankar për personelin shënuan vlerën rekord të 6.43 miliardë lekëve. Krahasuar me një vit më parë, shpenzimet e bankave për personelin janë rritur me 10%. Pjesërisht, rritja e shpenzimeve është ndikuar edhe nga rritja e numrit të të punësuarve.

Sipas të dhënave nga Shoqata Shqiptare e Bankave, në mesin e këtij viti numri i të punësuarve në sektorin bankar rezultonte në rritje krahasuar me një vit më parë, por në një masë më të vogël, me 1.5% më shumë. Kjo tregon se ndikimin kryesor në rritjen e shpenzimeve për pesonelin duket ta ketë dhënë rritja e pagave.

Ndërkohë, shifrat zyrtare të INSTAT tregojnë se për tremujorin e parë të vitit paga mesatare në sektorin financiar dhe atë të sigurimeve regjistroi rritje me 12.6% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Burime nga njëra prej bankave tregtare në vend shprehen për Monitor se këtë vit banka është detyruar të aplikojë një rritje domethënëse të pagave, sidomos për pozicionet e ulëta, kryesisht të arkëtarëve dhe punonjësve të shërbimit me klientin.

Burimet shprehen se bankat po përballen me një lëvizje shumë të madhe të stafit në këto pozicione dhe kjo i ka detyruar të rishikojnë në rritje pagat, duke pasur parasysh edhe nivelet e larta të inflacionit që kanë gërryer fuqinë blerësve, duke prekur së pari individët me paga më të ulëta.

Një tendencë e ngjashme vërehet edhe në sektorin e mikrofinancës. Drejtues të njërit prej institucioneve financiare jo banka më të rëndësishëm në vend shprehen se ky sektor po përballet me nevojën për të rritur pagat, për shkak të inflacionit të lartë, por edhe të niveleve në rritje të qarkullimit të stafit.

Shumë sektorë ekonomikë në vitet e fundit po përballen me vështirësi për forcë pune të specializuar dhe rrjedhimisht me rritje të kostos së punës.

Kjo tendencë mund të shpjegohet me emigracionin në rritje mes të rinjve, por edhe me zgjerimin e disa aktiviteteve ekonomike të llojit të fasonerisë apo të outsourcing të shërbimeve nga kompanitë e huaja. Inflacioni i lartë tashmë po i rrit edhe më shumë trysnitë nga tregu për të rritur pagat. Rritja e kostos së punës për shkak të inflacionit mund të jetë një moment delikat në ciklin e ekonomisë.

Rritja apo indeksimi i pagave i ndihmon punëmarrësit të ruajnë fuqinë blerëse, por nga ana tjetër mund të ushtrojë presione të shtuara mbi marzhet e bizneseve dhe të nxisë një rritje të mëtejshme të çmimeve, sidomos në kushtet kur shumica e sipërmarrjeve po përballet me një rritje në shkallë të gjerë të kostove të prodhimit.

Sipas Bankës së Shqipërisë, në tremujorin e dytë të vitit inflacioni bazë arriti nivelin më të lartë historik, prej 6.3%. Rritja e lartë e inflacionit bazë është një tregues se rritja e çmimeve të lëndëve të para është përcjellë në të gjithë zinxhirin e çmimeve të konsumit në ekonomi.

Efekti spiral mes rritjes së çmimeve dhe pagave është një nga rreziqet kryesore për ekonominë në periudhat inflacioniste, ndaj është e rëndësishme që rritja e fortë e çmimeve të frenohet para se inflacioni i lartë të përcillet masivisht në nivelin e pagave dhe në kostot e tjera të bizneseve./MONITOR

inflacion

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren