LIVE UPDATES
Ekonomi

Deficiti tregtar në Kosovë arrin 15.8%, shkon në mbi 426 milionë euro

Kështu thuhet në raportin “Statistikat e tregtisë së jashtme të mallrave, korrik 2022”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

25 Gusht 2022, 07:02 Nga A.B
Deficiti tregtar në Kosovë arrin 15.8%, shkon në mbi 426
Foto ilustruese

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë prej 15.8% në muajin korrik 2022, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2021, gjegjësisht në vlerë prej 426.1 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 367.8 milionë Euro në vitin 2021.

Deficiti tregtar i Kosovës gjatë muajit korrik krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është thelluar për 15.8 për qind.

Kështu thuhet në raportin “Statistikat e tregtisë së jashtme të mallrave, korrik 2022”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

ASK shton se eksporti mbulon importin për 15.2 për qind.

“Të dhënat nga tregtia e jashtme të mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 15.8 për qind në muajin korrik 2022, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2021, gjegjësisht në vlerë prej 426.1 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 367.8 milionë euro në vitin 2021. Eksporti mbulon importin me 15.2 për qind”, thuhet në raportin e ASK-së.

Në këtë raport theksohet se ka pasur rritje të eksporteve dhe importeve.

“Eksporti i mallrave në muajin korrik 2022 kishte vlerën 76.2 milionë euro, ndërsa importi 502.4 milionë euro, që është një rritje prej 22.5 për qind për eksport dhe 16.8 për qind për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021”, thekson raporti.

Nga të dhënat e eksporteve metalet bazë dhe artikujt prej tyre e përbëjnë 26.1 për qind të eksporteve, 16.2 për qind e përbëjnë artikujt e ndryshëm të prodhuar, 13.9 për qind e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre, 8 për qind e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 7.6 për qind e përbëjnë produktet minerale dhe 6.1 për qind e përbëjnë produktet bimore.

Ndërsa, sipas të dhënave të grupeve kryesore për import, 17.5 për qind e përbëjnë produktet minerale, 13.2 për qind e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 11 për qind e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, 10.5 për qind e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, 7 për qind e përbëjnë mjetet e transportit, 6.6 për qind e përbëjnë produktet e industrisë kimike dhe 6.2 për qind e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre.

Në muajin korrik 2022, eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 26.4 milionë euro ose rreth 34.6 për qind e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 29.8 për qind.

Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE janë Gjermania me 10.3 për qind, Italia me 4.7 për qind dhe Danimarka me 4.7 për qind. Në anën tjetër, importet ishin rreth 210.9 milionë euro ose 42 për qind e importeve të përgjithshme, me një rritje prej 8.6 për qind. Importet me pjesëmarrje me të lartë ishin nga Gjermania me 10.6 për qind, Greqia me 8.4 për qind dhe Italia me 4.9 për qind.

Kurse, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-së arritën në 25.8 milionë euro ose 33.9 për qind të eksporteve të përgjithshme, me një rënie prej 4.2 për qind.

Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-së ishin Maqedonia e Veriut me 10.7 për qind, Shqipëria me 10.4 për qind, Serbia me 6.6 për qind dhe Mali i Zi me 4.7 për qind. Importet arritën në 88.4 milionë euro ose 17.6 për qind të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 5.1 për qind. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin Serbia me 7.4 për qind, Maqedonia e Veriut me 4.5 për qind dhe Shqipëria me 3.8 për qind.

Eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 24.0 milionë euro ose 31.5 për qind.

Si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport, vlen të përmenden SHBA-ja me 12.2 për qind dhe Zvicra me 6.9 për qind. Kurse, importet arritën në 202.9 milionë euro ose 40.4 për qind. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin Turqia me 13 për qind dhe Kina me 10.7 për qind./MONITOR

deficiti tregtar kosove

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!