LIVE UPDATES
Ekonomi

Hekurudhat zvogëluan humbjen, por sërish mbetën minus 427 milionë lekë

Në vend hekurudha funksionon në segmente të caktuara ku kompani të ndryshme zgjedhin të transportojnë produktet apo materialet e tyre në këtë formë.

26 Gusht 2022, 07:07 Nga A.B
Hekurudhat zvogëluan humbjen, por sërish mbetën minus 427
Hekurudha

Kompania publike Hekurudha Shqiptare ka zvogëluar me të paktën katër herë humbjen e saj në vitin e shkuar por bilanci i saj negativ vijon të mbetet në 427 milionë lekë apo rreth 3.5 milionë lekë.

Në vitin 2020 që ishte edhe viti i kulmit të pandemisë së COVID-19 kompania regjistroi një humbje prej 2 miliardë lekësh. Hekurudhat prej vitesh mbeten në terren negativ sa i takon performancës së tyre financiare e lidhur kjo me problematikat që e shoqërojnë sektorin ku ndër të tjera infrastruktura tejet e amortizuar, mungesa e shfrytëzimit të plotë të këtij lloji transporti, punonjësit që gjithsesi mbeten të emërtuar.

Në vend hekurudha funksionon në segmente të caktuara ku kompani të ndryshme zgjedhin të transportojnë produktet apo materialet e tyre në këtë formë.

Të ardhurat e Hekurudhës Shqiptare kanë pësuar ulje me më shumë se 13 për qind duke regjistruar një nivel prej 70 milionë lekë. Këto janë të ardhurat nga aktiviteti kryesor i saj ndërkohë që të ardhurat nga aktiviteti i shfrytëzimit llogariten në 15.9 milionë lekë.

Shpenzimet nga ana tjetër që lidhen me amortizimin dhe zhvlerësimin në vitin 2021 ishin 342 milionë lekë apo rreth 3 milionë euro. Zëri i këtyre shpenzimeve është ulur me më shumë se 5 herë në raport me vitin 2020 kur llogariteshin më shumë se 1.8 miliardë lekë.

Kostot e personelit nga ana tjetër janë rritur në vitin 2021 me gati 10 për qind në raport me vitin 2020.

Ndryshimet në bilancin e hekurudhës duket se janë të lidhura direkt edhe me zhvillimet dhe nisjen e investimeve nga ana e kompanisë publike ku tashmë prej vitit te shkuar ka nisur puna për zbatimin e projektit të rehabilitimit të linjës hekurudhorë Tiranë-Durrës si dhe zgjatimin e saj deri në Aeroportin e Rinasit.

Ndërkohë së fundmi qeveria ka kërkuar mbështetjen e BERZH për një tjetër projekt hekurudhor që ka të bëjë me linjën Vorë-Hani i Hotit. Qeveria ka paraqitur një koncept që është në rishikim nga ana e Bankës dhe që lidhet me rehabilitimin e 120 kilometrave hekurudhë.

Në dokumentin përmbledhës thuhet se projekti i rehabilitimit të hekurudhave do të bashkë financohet nga Banka Evropiane e Investimeve (EIB) dhe Bashkimi Evropian (BE) përmes Kornizës së Investimeve të Ballkanit Perëndimor (WBIF) dhe kostoja totale e saj të jetë 267 milionë euro nga të cilat pranë BERZH është kërkuar 62.9 milionë euro./MONITOR

hekurudha

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!