LIVE UPDATES
Editorial

Çështja “Berisha”, produkt i heshtjes së Bashës

8 Shtator 2021, 13:36 Nga DOSJA
Çështja “Berisha”, produkt i heshtjes së

Debati për zgjedhjet e 25 prillit u shua që në fillim të majit. Vendimi i Bashës për të shpallur zgjedhjet për Kryetar dhe më pas shpallja non grata e Berishës nga Departamenti i Shtetit, dukeshin si dhurata për autorët e masakrës zgjedhore, që u shtrinë me rehati në kolltukun e mandatit të tretë.

Që atëherë, ndërsa 25 prilli po shuhet si çështje dhe po kujtohet vetëm si datë, Berisha ka fituar vëmendjen e ditës, Partia Demokratike është në momentin më të vështirë në histori. Pasi i Morën verdiktin e zgjedhësve nga duart, tani i kërkojnë edhe përjashtimin e liderit historik, mohimin e vetvetes.

Diskutim që i shërben Edi Ramës, tha Dashamir Shehi dje, por nuk tha që ndodh për faj të Lulzim Bashës. Që nga 19 maji i shpalljes, Lulzim Basha ka patur vetëm një reagim të vakët, një përsiatje e pavendosur, një luftë me veten, dilemë mes Berishës dhe SHBA e publikuar online. Nëse do të kishte marrë që atëherë një vendim, nëse do të kishte zgjedhur qëndrimin parimor në vend të atij konjuktural dhe do t’i qëndronte me vendosmëri, sot nuk do të kishte debat, nuk do të ishte PD nën presionin e publikut, tema e ditës do të ishin zgjedhjet e masakruara, jo fati personal i një ish kryeministri.

Qëndrimin parimor e ka zgjedhur Berisha, për t’iu imponuar partisë, ndërsa nuhat një konspiracion kundër tij. Në intervistën e Euronews ai tha se PD do të bënte gabim nëse nuk e përjashtonte, nëse do të kishte fakte kundër tij, por, nëse e pëjashton pa fakte, atëherë ai do të bëjë gjithcka për ta kthyer partinë te parimet. Ky është pozicioni komod i një politikani që kërkon drejtësi, të paktën politikisht. Nëse nuk do të kishte të kaluarën kundër vetes dhe nëse drejtësia politike do të ishte e njëjtë me atë penale.

Një qëndrim në dukje parimor, në thelb dredhi ndaj përgjegjësisë që një politikan ka përballë publikut. Nëse do kërkohen fakte penale apo gjyq publik, mund të mos gjenden kurrë kundër Berishës. Një betejë ligjore kundër tij do të zgjaste me vite të tëra, kështu që ai do të fitonte shumë kohë politike. Për këtë arsye politikanët gjykohen një herë nga përgjegjësia politike dhe morale, ajo përgjegjësi që në 2013 e gjykoi Berishën për tu larguar, i dha mesazhin që misioni i tij mbaroi dhe që nuk mund të vazhdonte më se nuk e kishte besimin e shumicës dërrmuese të shqiptarëve.

21 janari, korrupsioni, kapja e shtetit, ishin faktet publike të mandatit të dytë, që mjaftuan për ta hequr Berishën nga zyra dhe që në një shoqëri demokratike, largojnë një ish – drejtues nga politika përfundimisht.

Këtë standart nuk e respektoi Berisha, ndërkohë që një standart tjetër u kërkua prej tij, Partisë Demokratike dhe ambasadës amerikane përpara zgjedhjeve, eleminimi i Tom Doshit nga kandidimi për shkak të shpalljes non grata nga SHBA. Ky standart rëndon sot mbi Berishën, pa fakte, pa dëshmi penale, me një deklarim non grata. Politikisht PD kontribuoi në krijimin e një standarti që rrëzon Berishën.

Ligjërisht standarti i Tom Doshit, që u rrëzua nga instituconet shqiptare, KQZ dhe Prokurori, madje edhe Edi Rama, duke iu referuar ligjit për dekriminalizimin, i jep imunitet të plotë Berishës, i jep të drejtën të deklarojë që do të respektojë votën e qytetarëve dhe do të hyjë në parlament.

Ironikisht standarti që krijoi PD është kundër Berishës, standarti i Ramës është pro tij. Njerëzit e Bashës dalin kundër Berishës, ata të Ramës pro tij. Duket sikur Basha në heshtje ka zgjedhur të bëjë djalin e mirë me amerikanët, ndërsa publikisht djalin e mirë me elektoratin e partisë së tij, që nuk e pranon lëshimin e liderit historik.

Në 29 korrik 1993, pak më shumë se 1 vit nga ardhja në pushtet e Partisë Demokratike, u arrestua kryetari I PS, Fatos Nano, me akuzën për korrupsion. Vetë Fatos Nano deklaroi se arrestimi i tij ishte bërë me urdhër të Chris Hill (Christopher Hill atëherë numri 2 i ambasadës amerikane). Partia Socialiste, ishte pothuajse në pozicionin e PD-së sot. Të distancohej nga kryetari, pasi u dënua me vendim të formës së prerë dhe të fitonte simpatinë e amerikanëve, ose të mbronte kryetarin e dënuar me një gjyq politik dhe të fitonte mbështetjen e elektoratit. Drejtuesit e PS vendosën të dytën. Katër vjet më vonë, Partia Socialiste erdhi në pushtet me Fatos Nanon Kryeministër, ndërsa ambasada amerikane nuk pranonte të takonte Sali Berishën.

Sot Partia Demokratike e ka më të lehtë se PS dikur përballë presionit të pakuptimtë të ambasadores amerikane. PD nuk mund të përjashtojë liderin historik, sepse humbet kuptimin e ekzistencës. Berisha mund të përjashtojë veten duke dhënë dorëheqjen, por Lulzim Basha të paktën duhet të tregojë nëse i duhet dorëheqja e tij. Lulzim Basha duhet të thotë nëse mendon se ka ardhur fundi i kohës politike për Berishën, se largimi i tij mund ta çlirojë PD-në më në fund nga përgjegjësitë e tij, se frymëmarrja politike e vendit kërkon largimin e politikanit 31-vjeçar. Pas kësaj, i takon Berishës të zgjedhë nëse do ta marrë PD-në me vete në vetminë e tij.

Jo ambasadës amerikane.

(Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj lulzim basha sali berisha sali berisha shpallet non-grata analiza nga enton abilekaj lulzim basha sali berisha sali berisha shpallet non-grata

Sondazh

Poll

Editorial 8 Shtator 2021, 08:04

I gjithë pushteti në duart e talebanëve

AFGANISTAN– Afganistani që tani është një emirat represiv islamik. Mjafton për këtë një emër, ministri i Brendshëm i emëruar, Sirajudin Hakani qëndron që nga vi...

Editorial 2 Shtator 2021, 14:27

Pasuritë që ikin dhe figurinat që vijnë

Transmetimi live i Asamblesë së Partisë Socialiste, nga Koha e Fatos Nanos deri sot, vazhdon të mbetet një show i veçantë. Atëherë ishte një hapsirë deba...

Editorial 2 Shtator 2021, 10:15

Qeveri e vjetër e arnuar me disa prurje të reja

TIRANE– Edhe pse u pritën me padurim, prezantimi i qeverisë Rama 3 nuk pati surpriza të mëdha. Dikasteret kryesore të qeverisë nuk kanë ndryshuar, shto edhe 3 m...

Editorial 1 Shtator 2021, 07:29

Të vegjlit e mëdhenjë

Ajet Meminaj, Ilirjan Selmanaj, Kastriot Shehaj etj etj. Mund të rendisja emra pa fund. Jam e sigurt që nuk i njihni, madje tani që po i lexoni po vrisni mendje...

Editorial 30 Gusht 2021, 05:25

Të jetosh “për” politikën apo nga politika

Dorëheqjet e fundit nga politika, e Mark Markut dhe Erion Braçes për mendimin tim, kanë një ndryshim të madh.Ndryshimi qendron në faktin se, veprimi i do...

Editorial 28 Gusht 2021, 08:53

Çfarë kërkon ISIS tani në Afganistan?

Nga Graeme Wood, The Atlantic15 vite më paë, John Kerry pyeti në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, një pyetje që tani e bëjnë shumë amerikanë: ...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra