LIVE UPDATES
Editorial

Pasuritë që ikin dhe figurinat që vijnë

2 Shtator 2021, 14:27 Nga DOSJA
Pasuritë që ikin dhe figurinat që vijnë

Transmetimi live i Asamblesë së Partisë Socialiste, nga Koha e Fatos Nanos deri sot, vazhdon të mbetet një show i veçantë. Atëherë ishte një hapsirë debati kaotik, ku akuzat personale informonin publikun për abuzimin e secilit pushtetar, personazhet politikë, kryeministra e ministra, shndërroheshin në fabula qesharake. Fatet politike të secilit nuk vendoseshin përfundimisht aty, megjithë degjenerimin institucional dhe personal.
Sot janë interesante për të kundërtën.

Ndërsa Edi Rama flakëron pushtetin absolut mbi kokat e tyre, ata, rrinë me gjak të ngrirë, për të mësuar fatin e tyre. Ai shan, ata stepen, ai i ul ata mpihen, ai i ngre, ata nuk e besojnë. Në fund të gjithë janë të hutuar, si të dalë nga një laborator ku janë përdorur si kavie, për eksperimentin e fundit politik.

Në fund ata më me fat, që i ka bekuar spektri i Liderit të plotfuqishëm, marrin tituj. Në përgjithësi quhen ministra. Aureola e pushtetit sfumon mungesën totale të identitetit politik, ata vetë tjetërsohen ndërsa bëhen gati që ta transmetojnë tek nevojtarët e tjerë politikë depersonalizimin që sapo kanë pësuar. Kështu të paktën i japin kuptim torturës.
Kjo dramë njerëzore që luhet i bën të papërsëritshme mbledhjet që drejton Edi Rama, apo spektaklin personal që ofron me figurantët, një pjesë e të cilëve shndërrohen në figurina falë vullnetit të tij. Figurina me pushtet që firmosin për fatet e të tjerëve dhe të gjithë bashkë firmosin fatin e vendit.

Gjithmonë të urdhëruar nga ata që mandatin e parë bënë koncesionet dhe kanabizimin, mandatin e dytë kullëzimin dhe pastrimin e parave të mandatit të parë dhe mandatin e tretë monopolizimin e gjithë aseteve kombëtare, porte dhe aeroporte. Sipërfaqja 28 mijë metra katrorë nuk mjafton për energjinë e parasë së lehtë, mandati i tretë do të falë edhe asetet e detit dhe ajrit.

Cilësia e figurinave nuk ka rëndësi për këtë. Devotshmëria dhe guximi janë të vetmet aftësi që kërkohen. Ai që firmos që toka shtetërore t’i kalojë privatit pa procedurë ligjore dhe pastaj të futet në transaksion nga private si aset i tij, që prona publike të mos sjellë të ardhurat për publikun, por për mikun, apo parterin e Kryeministrit, mund të jetë ministër.

Kështu ishte qeveria e mandatit të tretë. Një përzierje e nevojës së pushtetarëve të vërtetë, që të mos i ndryshojë figurinat që firmosin me nevojën e Ramës për të ndryshuar imazhin e diskretituar të një qeverie që bastis shqiptarët, me shpresën se do të duket gjithmonë i ri dhe do t’i zgjasë jetën vetes. Një përzjerje e dëshirës së pak oligarkëve për të shpërblyer ministrat që u kanë shërbyer me devotshmëri dhe guxim, me presionin e 25 prillit, që vetëm Rama e di si e menaxhoi për të mos e lëshuar pushtetin.

Kështu ndodhi që ata fituan. Në 5 ndryshimet që pati mundësi të bënte Rama në qeveri, të paktën dy ishin të oligarkëve. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për partinë. Aty kishte dorë të lirë për t’i ndryshuar të gjithë, për të vërtetuar edhe një herë, se ajo parti është vetëm fasada institucionale e një klike ekonomike – kriminale që qeveris me whatsapp, rrëmben ç’të mundë, pastaj kupton që i duhen akoma, zvogëlon ekonominë e shqiptarëve për të rritur pafund të vetën dhe pastaj kupton që nuk ka fuqi blerëse dhe duhet të rriten taksat, të varfërohen të varfërit që të kompensojnë fitimin e munguar.

Pavarësisht nga figurinat kjo do të jetë qeveria e bastisjes përfundimtare të vendit. Asetet tokësore, kufitare, detare dhe ajore do të kalojnë babëzisht dhe paligjshmërisht në tetëshen, njëmbëdhjetëshen, apo dymbëdhjetëshen e Ramës, që, në variantin shqiptar nuk luhet nga George Clooney, por nga ai vetë. Do të jetë mandati kur asetet strategjike kombëtare do të kalojnë te privati me lehtësinë që mund të firmosë një figurinë, pa vrarje ndergjegjeje, pa pendesë, pa frikë nga Drejtësia e re.

Të gjitha këto u kuptuan nga mbledhja live e Asamblesë së Partisë Socialiste. E vetmja pikëpyetje ishte fushata për mandatin e katërt që shpalli Edi Rama. Për çfarë do të duhet? Do kenë akoma ç’t’i marrin këtij vendi?

Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial asambleja e ps 2 shtator 2021 edi rama qeveria rama 3 asambleja e ps 2 shtator 2021 edi rama qeveria rama 3

Sondazh

Poll

Editorial 2 Shtator 2021, 10:15

Qeveri e vjetër e arnuar me disa prurje të reja

TIRANE– Edhe pse u pritën me padurim, prezantimi i qeverisë Rama 3 nuk pati surpriza të mëdha. Dikasteret kryesore të qeverisë nuk kanë ndryshuar, shto edhe 3 m...

Editorial 1 Shtator 2021, 07:29

Të vegjlit e mëdhenjë

Ajet Meminaj, Ilirjan Selmanaj, Kastriot Shehaj etj etj. Mund të rendisja emra pa fund. Jam e sigurt që nuk i njihni, madje tani që po i lexoni po vrisni mendje...

Editorial 30 Gusht 2021, 05:25

Të jetosh “për” politikën apo nga politika

Dorëheqjet e fundit nga politika, e Mark Markut dhe Erion Braçes për mendimin tim, kanë një ndryshim të madh.Ndryshimi qendron në faktin se, veprimi i do...

Editorial 28 Gusht 2021, 08:53

Çfarë kërkon ISIS tani në Afganistan?

Nga Graeme Wood, The Atlantic15 vite më paë, John Kerry pyeti në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, një pyetje që tani e bëjnë shumë amerikanë: ...

Editorial 19 Gusht 2021, 06:59

Kush fiton dhe kush humbet nga kaosi afgan?

Në një intervistë për “Formiche.net”, politologu i njohur amerikan, njëherazi themeluesi i think tankut “Eurasia Group”, Ian Bremmer,thotë se largimi nga Afgani...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra