LIVE UPDATES
Bota

Pjesa më e madhe janë shqiptarë, 500 mijë emigrantë kanë hyrë në Britani në 6 muajt e parë të vitit 2022

Rreth 504,000 njerëz më shumë vlerësohet të jenë zhvendosur në MB sesa u larguan në 12 muajt deri në qershor 2022, duke u rritur ndjeshëm nga 173,000 nga qershori i 2021.

24 Nëntor 2022, 15:57 Nga d.a.
Pjesa më e madhe janë shqiptarë, 500 mijë emigrantë
Foto ilustruese

BRITANI- Emigrimi neto në Mbretërinë e Bashkuar është ngjitur në një gjysmë milioni rekord, i nxitur nga një seri "ngjarjesh të paprecedentë botërore", duke përfshirë luftën në Ukrainë dhe përfundimin e kufizimeve të bllokimit, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS).

Sipas Aljazeera, rreth 504,000 njerëz më shumë vlerësohet të jenë zhvendosur në MB sesa u larguan në 12 muajt deri në qershor 2022, duke u rritur ndjeshëm nga 173,000 nga qershori i 2021. Faktorë të tjerë që kontribuojnë në këtë rritje të numrit përfshijnë rivendosjen e refugjatëve afganë, rrugën e re të vizave për shtetasit britanikë nga Hong Kongu dhe studentët që vijnë nga jashtë Bashkimit Evropian.

Një total prej 1.1 milion njerëz ka të ngjarë të kenë emigruar në MB gjatë vitit deri në qershor, 704,000, nga jashtë BE-së dhe kryesisht janë shqiptarë. Në të kundërt, 560,000 njerëz vlerësohet të kenë emigruar nga Britania e Madhe në të njëjtën periudhë, pothuajse gjysma e tyre, 275,000, kthehen në BE.

 “Një seri ngjarjesh botërore kanë ndikuar në modelet e migracionit ndërkombëtar në 12 muajt deri në qershor 2022. Të marra së bashku këto ishin të paprecedentë. Këto përfshijnë fundin e kufizimeve të bllokimit në Mbretërinë e Bashkuar, periudhën e parë të plotë pas tranzicionit nga BE, luftën në Ukrainë, zhvendosjen e afganëve dhe rrugën e re të vizave për shtetasit britanikë të Hong Kongut, të cilat të gjitha kanë kontribuar në nivelet rekord. të imigracionit afatgjatë që kemi parë."-tha Jay Lindop, zëvendësdrejtor i ONS i Qendrës për Migrimet Ndërkombëtare.

Shqetësimet mbi efektin e emigracionit ishin një nga shtytësit kryesorë pas votës së Britanisë për t'u larguar nga BE-ja në 2016, me kryeministrin e atëhershëm David Cameron duke u zotuar në mënyrë të përsëritur për të marrë nivelet neto të migracionit nën 100,000 në vit. Rekordi i mëparshëm për migrimin neto ishte pak më shumë se 330,000 në 2015.

Shifra të veçanta të publikuara nga qeveria britanike të enjten treguan se 33,029 njerëz u zbuluan duke mbërritur me varka të vogla përtej Kanalit midis janarit dhe shtatorit të këtij viti, me 61 për qind e atyre njerëzve që mbërrinin gjatë verës në muajt korrik-shtator.

emigracioni ne britani emigrantet shqiptar ne angli jay lindop

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE