LIVE UPDATES
Bota

PE kërkoi vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, Brnabiç: Nuk pres që KE të veprojë sipas këtyre rekomandimeve

Brnabiç tha se rekomandimet e miratuara nuk kanë fuqinë e rezolutës dhe Komisioni Evropian mund t'i marrë parasysh dhe të veprojë sipas tyre, por mund të bëjë edhe të kundërtën.

24 Nëntor 2022, 15:38 Nga d.a.
PE kërkoi vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, Brnabiç: Nuk
Ana Brnabiç

SERBI- Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç nuk pret që Komisioni Evropian të veprojë sipas rekomandimeve të miratuara nga Parlamenti Evropian në lidhje me Serbinë, sepse, nuk sheh ndonjë bazë ligjore për këtë.

Sipas Alo.rs, Brnabiç tha se rekomandimet e miratuara nuk kanë fuqinë e rezolutës dhe Komisioni Evropian mund t'i marrë parasysh dhe të veprojë sipas tyre, por mund të bëjë edhe të kundërtën.

Brnabiç deklaroi se rekomandimi, përveç që kërkon nga Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë, kërkon dhe të arrijë njohjen reciproke me Kosovën.

“Këto dy rekomandime kanë të njëjtën peshë dhe nuk e di pse media jonë flet për një rekomandim dhe jo për tjetrin, sepse në fakt ato dy rekomandime tregojnë karakterin e asaj që sapo ka kaluar në Parlamentin Evropian, gjë që unë nuk e di. Mendoj se është në interes të Serbisë dhe nuk mendoj se është e drejtë”, u tha Brnabiç gazetarëve në Beograd.

Ajo shtoi se është e sigurt se rekomandimi i PE nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe as me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Ai dokument është në kundërshtim me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, kështu që nuk kam shpresë se Komisioni Evropian do të veprojë sipas atyre rekomandimeve, kryesisht sepse KE duhet të jetë neutral në status dhe sepse janë pesë shtete anëtare që nuk e njohin invaliditeti i Kosovës”, ka thënë Brnabiç.

Ajo u shpreh se kuadri i negociatave është në përputhje me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ajo ofron një metodologji të saktë për negociatat, ju mund të tërhiqeni vetëm nëse nuk keni përparim të rëndësishëm në fushën e sundimit të ligjit dhe asgjë tjetër. korniza e bën mjaft të qartë si përkufizim se përafrimi me politikën e jashtme dhe të sigurisë së BE-së duhet të jetë gradual dhe duhet të jetë 100 për qind në momentin e anëtarësimit në BE.

Ajo u kujtoi të gjithë anëtarëve të PE-së që votuan dhe rekomandimet se Kapitulli 31 ende nuk është hapur për Serbinë.

“Nuk e di se mbi çfarë baze po i ndryshojnë standardet dhe kornizat e negociatave apo duan t'i ndryshojnë, sepse asgjë që thonë në rekomandime nuk është në përputhje me kornizën, por është sinjal politik nga anëtarë të caktuar të Parlamenti Evropian”, tha Brnabiç.

Ditën e djeshme Parlamenti Europian miratoi rezolutën për integrimin në BE dhe tha se përsa i takon Serbisë procesi i saj duhet të kushtëzohet në mënyrë që ajo të ndjekë politikat e njëjta me BE, dmth të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

ana brnabiç integrimi i serbise ne be

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE