LIVE UPDATES
Bota

Pamjet nga protestat në Iran, forcat e regjimit sulmojnë gjimnazistët

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei dhe rrethi i tij i ngushtë përballen me një telash pas dy muajsh protestash mbarëkombëtare.

24 Nëntor 2022, 15:19 Nga I.A
Pamjet nga protestat në Iran, forcat e regjimit sulmojnë
Pamje nga protestat


IRAN- Teksa protestat antiqeveritare përfshinë Iranin muajin e kaluar, liderët e tij më të lartë i bënë një thirrje të fshehtë dy prej familjeve themeluese të Republikës Islamike, klaneve të moderuara Rafsanjani dhe Khomeini që linjat e forta i kishin shtyrë nga pushteti. Shefi i Sigurisë Kombëtare të Iranit, Ali Shamkhani, u kërkoi përfaqësuesve të familjeve të flasin publikisht për të qetësuar trazirat.

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei dhe rrethi i tij i ngushtë përballen me një telash pas dy muajsh protestash mbarëkombëtare. Spastrimet e tyre të rivalëve dhe reformistëve të shquar nga qeveria në vitet e fundit kanë ngushtuar opsionet e tyre për të shuar një nga sfidat më serioze të brendshme të sundimit të tyre në historinë 43-vjeçare të regjimit klerikal.

 Përmbajtja e videos:

1. Sanandagj, Irani perëndimor: Forcat e sigurisë së regjimit në rrethin Vahdat sulmuan një grup gjimnazistësh, duke lënë një të plagosur.
2. Teheran, Iran: Zona e Pazarit të Madh, Protestuesit duke brohoritur: "Vdekje diktatorit!"
3. Mahabad, Irani perëndimor: Agjentët e sigurisë së regjimit, agjentët me rroba civile dhe banditë shkaktuan dëme të rënda në dhjetëra automjete që u përkisnin vendasve, sipas aktivistëve.
4. Zangjan, Irani veriperëndimor: vendasit dogjën një poster pro regjimit të ish-shefit të Forcës Quds të IRGC-së, Qassem Soleimani.
5. Isfahan, Irani qendror: Studentët në Universitetin e Artit të Isfahanit këndojnë:
"Mahabad, Kurdistan! Bastion i gjithë Iranit!"
6. Zahedan, Irani juglindor: vendasit mblidhen në mbështetje të qyteteve kurde të vendit dhe brohorasin:
"Vdekje Khamenei!" dhe "Vdekje IRGC!"
7. Teheran, Iran: Studentët e Universitetit Allameh Tabataba'i këndojnë:
"Varfëri! Korrupsion! Padrejtësi! Poshtë kjo tirani!"
8. Teheran, Iran: Zona e Pazarit, vendasit duke kënduar:
"Mahabad, Kurdistan janë krenaria e Iranit!"
9. Mashhad, Irani verilindor: Protestuesit hodhën kokteje molotov në një ndërtesë të lidhur me regjimin për të shprehur solidaritetin e tyre me bashkatdhetarët e tyre në zonat kurde të vendit.
10. Mashhad, Irani verilindor: Vajtuesit në funeralin e Javad Asadzadeh filluan të këndonin:
"Për çdo person të vrarë, një mijë të tjerë do të rriten!"

protestat ne iran

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE