LIVE UPDATES
Bota

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa drejt Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Menjëherë pas fillimit të planifikuar transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV tha se stërvitjet kishin filluar dhe do të përfundonin në 04:00 të dielën. Ai tha se stërvitjet, më të mëdhatë ndonjëherë nga Kina në ngushticën e Tajvanit, do të përfshijnë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujërat dhe në hapësirën ajrore përreth Tajvanit.

4 Gusht 2022, 11:05 Nga d.a.

Prag lufte në Azi, Kina lëshon disa raketa drejt Tajvanit pas

AZI- Kina lëshoi ​​raketa të shumta rreth Tajvanit të enjten ndërsa nisi stërvitje të paprecedentë ushtarake një ditë pas një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në ishullin e vetëqeverisur që Pekini e konsideron si territorin e tij sovran.

Sipas Reuters, menjëherë pas fillimit të planifikuar transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV tha se stërvitjet kishin filluar dhe do të përfundonin në 04:00 të dielën. Ai tha se stërvitjet, më të mëdhatë ndonjëherë nga Kina në ngushticën e Tajvanit, do të përfshijnë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujërat dhe në hapësirën ajrore përreth Tajvanit.

Komanda e Kinës tha se kishte përfunduar gjuajtjet e shumta të raketave konvencionale në ujërat në brigjet lindore të Tajvanit, si pjesë e stërvitjeve të planifikuara. Hera e fundit që Kina lëshoi ​​raketa në ujërat përreth Tajvanit ishte në vitin 1996. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se disa raketa Dongfeng ishin hedhur në ujërat në verilindje dhe jugperëndim të ishullit.

Dy raketa u lëshuan gjithashtu nga Kina pranë ishujve Matsu të Tajvanit, të cilët shtrihen në brigjet e Kinës, rreth orës 14:00 me orën lokale në drejtim të zonave të stërvitjes të shpallura nga Kina, sipas një raporti të brendshëm sigurie të Tajvanit të parë nga Reuters. dhe konfirmohet nga një burim sigurie në Tajvan.

Zyrtarët e Tajvanit kanë thënë se stërvitjet shkelin rregullat e Kombeve të Bashkuara, pushtojnë hapësirën territoriale të Tajvanit dhe janë një sfidë e drejtpërdrejtë për lundrimin e lirë ajror dhe detar. Kina po kryen stërvitje në rrugët ujore më të ngarkuara ndërkombëtare dhe rrugët e aviacionit dhe kjo është "sjellje e papërgjegjshme, e paligjshme", tha Partia Progresive Demokratike në Tajvan në pushtet.

Zëdhënësi i kabinetit të Tajvanit, duke shprehur dënimin serioz të stërvitjeve, tha gjithashtu se faqet e internetit të ministrisë së mbrojtjes, ministrisë së jashtme dhe zyrës presidenciale u sulmuan nga hakerat. Anijet e marinës kineze dhe avionët ushtarakë kaluan për pak kohë vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit disa herë të enjten në mëngjes, i tha Reuters një burim tajvanez i informuar për këtë çështje.

Nga mesdita e së enjtes, anijet ushtarake nga të dyja palët mbetën në zonë dhe në afërsi. Tajvani gërvishti avionë dhe vendosi sisteme raketash për të gjurmuar shumë avionë kinezë që kalojnë linjën.

"Ata fluturuan brenda dhe pastaj fluturuan jashtë, përsëri dhe përsëri. Ata vazhdojnë të na ngacmojnë," tha burimi tajvanez.

Kina, e cila pretendon Tajvanin si territorin e saj dhe rezervon të drejtën për ta marrë atë me forcë, tha të enjten se dallimet e saj me ishullin e vetëqeverisur ishin një çështje e brendshme. 

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, e quajti vizitën e Pelosit në Tajvan një akt "maniak, të papërgjegjshëm dhe shumë irracional" nga Shtetet e Bashkuara. Wang, duke folur në një takim të ministrave të jashtëm të Azisë Juglindore në Phnom Penh, Kamboxhia, tha se Kina kishte bërë përpjekjet maksimale diplomatike për të shmangur krizën, por kurrë nuk do të lejonte që interesat e saj thelbësore të cenoheshin.

wang yi nancy pelosi ne tajvan tensionet tajvan-kine

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!