LIVE UPDATES
Bota

Familja e Julian Assange i kërkon Anthony Albanese që të ndërhyjë përpara ekstradimit në SHBA

Problemi i Assange, i cili po mbahet në burgun Belmarsh të Mbretërisë së Bashkuar në pritje të një apeli kundër ekstradimit të tij në SHBA, është ngritur me ambasadoren e re të SHBA në Australi, Caroline Kennedy, nga avokati australian i Assange, Stephen Kenny.

4 Gusht 2022, 10:09 Nga d.a.
Familja e Julian Assange i kërkon Anthony Albanese që të
Julian Assange

BRITANI- Familja e Julian Assange ka thënë se qeveria shqiptare duhet të ndërhyjë në këtë rast përpara se ai të ekstradohet në SHBA, duke thënë se do të ishte një "dënim me vdekje" për themeluesin e WikiLeaks nëse nuk do të kishte ndërhyrje.

Sipas Guardian, problemi i Assange, i cili po mbahet në burgun Belmarsh të Mbretërisë së Bashkuar në pritje të një apeli kundër ekstradimit të tij në SHBA, është ngritur me ambasadoren e re të SHBA në Australi, Caroline Kennedy, nga avokati australian i Assange, Stephen Kenny.

Duke marrë pjesë në Shtëpinë e Parlamentit të mërkurën, babai i Assange, John Shipton dhe vëllai i tij, Gabriel Shipton, ngritën shqetësimin se ishte bërë pak përparim që nga zgjedhjet e majit dhe i kërkuan kryeministrit, Anthony Albanese, ta bënte çështjen "të panegociueshme" me SHBA.

Që nga zgjedhjet, Albanese ka thënë se qeveria ka ndërmend ta ndjekë çështjen në mënyrë diplomatike, duke thënë se "jo të gjitha punët e jashtme bëhen më së miri me zhurmë". Gabriel Shipton tha se fillimisht ishte inkurajuar nga deklaratat e Albanese si lider i opozitës se "mjaft është mjaft" në lidhje me burgosjen e Assange, por ishte i frustruar me mungesën e përparimit që nga zgjedhjet.

Tashmë muaj më parë ai tha këto gjëra dhe bëri deklaratën se mjaft, por kur është mjaft, mjaft?. Juliani është ende në burg. Ai është atje për tre vjet dhe nuk është një kriminel i dënuar. Ata mund të marrin telefonin dhe të thërrasin Joe Biden dhe ta bëjnë atë të panegociueshme. Ne jemi strategjikisht jetësor për SHBA-në për momentin, ata kanë nevojë për burimet tona, nëse do të bëhej e panegociueshme, Julian do të ishte këtu nesër”.-tha ai.

John Shipton, babai 77-vjeçar i Assange, i cili ka udhëhequr fushatën për ta sjellë Assange në shtëpi në Australi, e përshkroi mundësinë e shtyrjes së ndërhyrjes derisa Assange të gjykohej dhe dënohej në SHBA si "groteske". Ai tha se procesi do të zgjaste shumë vite dhe mund të rezultojë në arrestimin e Assange për më shumë se 20 vjet që nga publikimi i kabllogrameve diplomatike të SHBA nga WikiLeaks në 2010.

Gabriel Shipton vuri në dukje dëshminë e ekspertit të dhënë në gjykatën e magjistraturës së Westminsterit që tha se Assange do të rrezikohej nga vetëvrasja nëse ekstradimi në SHBA bëhej i pashmangshëm.

"Ky skenar është një dënim me vdekje për Julian," tha ai.

Shiptons thanë se Assange nuk ishte në një gjendje të mirë fizike apo mendore, pasi kishte pësuar një goditje në tetor, me frikën se mund të pësonte një tjetër. Ai po mbahet në një qeli të sigurisë maksimale me telefon dhe të drejta të kufizuara për të vizituar, në ato që gruaja e tij, Stella Moris, i ka përshkruar si kushte "të egra".

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë garanci se nëse ekstradohet, Assange nuk do t'i nënshtrohet "masave të veçanta administrative" ose nuk do të mbahet në një strukturë maksimale të sigurisë, të cilën vendimi i gjykatës së lartë në Mbretërinë e Bashkuar i përshkroi si "ndërmarrje solemne të ofruara nga një qeveri tek tjetra".

julian assange caroline kennedy john shipton

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN