LIVE UPDATES
Bota

Zelenskyy thirrje presidentit kinez: Na ndihmo në përfundimin e luftës së Rusisë në Ukrainë

Zelenskyy tha në një intervistë të botuar të enjten se ai ka kërkuar një bisedë me presidentin kinez që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, por kjo ende nuk ka ndodhur.

4 Gusht 2022, 09:27 Nga d.a.
Zelenskyy thirrje presidentit kinez: Na ndihmo në përfundimin e
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka bërë thirrje për bisedime të drejtpërdrejta me Xi Jinping të Kinës, teksa i kërkoi Pekinit të përdorë ndikimin e tij politik dhe ekonomik në Rusi për të ndihmuar në përfundimin e luftës në vendin e tij.

Sipas Aljazeera, Zelenskyy tha në një intervistë të botuar të enjten se ai ka kërkuar një bisedë me presidentin kinez që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, por kjo ende nuk ka ndodhur.

“Do të doja të flisja drejtpërdrejt. Unë pata një bisedë me [Presidentin] Xi Jinping që ishte një vit më parë. Që nga fillimi i agresionit në shkallë të gjerë më 24 shkurt, ne kemi kërkuar zyrtarisht një bisedë, por ne nuk kemi pasu asnjë bisedë me Kinën edhe pse besoj se kjo do të ishte e dobishme.”-tha Zelenskyy.

Zelenskyy dhe aleatët e tij perëndimorë e kanë quajtur pushtimin e Rusisë një luftë agresioni, por Pekini thotë se Moska u provokua për të sulmuar, përfshirë edhe për shkak të zgjerimit të NATO-s në Evropë. Xi ka shprehur më parë shqetësim për konfliktin në Ukrainë gjatë një samiti në qershor, duke thënë se ai "tingëlloi një alarm për njerëzimin". Megjithatë, ai nuk dha asnjë tregues se si t'i jepnin fund luftimeve.

Zelenskyy tha se ai e kuptonte se Kina dëshironte të mbante një qëndrim "të balancuar" ndaj luftës, por theksoi se konflikti filloi me atë që ai e quajti pushtimin e paprovokuar të Rusisë në territorin sovran të Ukrainës.

Rusët janë pushtuesit, kjo është një luftë në territorin tonë, ata erdhën për të pushtuar. Kina, si një vend i madh dhe i fuqishëm, mund të zbresë dhe ta vendosë federatën ruse [në] një vend të caktuar. Sigurisht, do të doja shumë që Kina të rishikonte qëndrimin e saj ndaj Federatës Ruse”, tha Zelenskyy. 

Ai i kërkoi gjithashtu Kinës që të veprojë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku është një nga pesë anëtarët që kanë të drejtën e vetos, për të ruajtur normat ndërkombëtare.

Kina deri më tani ka abstenuar nga votat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe në Asamblenë e Përgjithshme që dënoi pushtimin rus të Ukrainës. Në vend të kësaj, ajo ka bërë thirrje për dialog midis palëve ndërluftuese, duke dënuar gjithashtu ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën dhe sanksionet ndaj Rusisë si të dëmshme për zgjidhjen e konfliktit.

volodymyr zelenskyy xi jinping lufta ukrain-rusi

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre