LIVE UPDATES
Bota

Alarmi i OKB-së, Grossi: Centrali bërthamor në Ukrainë është jashtë kontrollit

Në një konferencë shtypi në selinë e OKB-së në Nju Jork, Grossi tha se situata është delikate dhe se është shkelur çdo parim i sigurisë bërthamore.

4 Gusht 2022, 09:06 Nga d.a.
Alarmi i OKB-së, Grossi: Centrali bërthamor në Ukrainë
Termocentrali ne Ukraine

UKRAINË- Një termocentral i madh bërthamor i pushtuar nga Rusia gjatë pushtimit të saj në Ukrainë është "plotësisht jashtë kontrollit", thotë kreu i agjencisë bërthamore të OKB-së. Rafael Grossi u citua rë ketë thënë se uzina e Zaporizhzhia kishte nevojë për një inspektim dhe riparime.

Sipas BBC, në një konferencë shtypi në selinë e OKB-së në Nju Jork, Grossi tha se situata është delikate dhe se është shkelur çdo parim i sigurisë bërthamore.

"Ju keni një katalog të gjërave që nuk duhet të ndodhin kurrë në asnjë objekt bërthamor. Situata është shumë e brishtë. Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur në një mënyrë ose në tjetrën dhe ne nuk mund të lejojmë që kjo të vazhdojë" tha ai.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA tha se ai po përpiqej të krijonte një mision sa më shpejt të ishte e mundur për të vizituar centralin, por kjo kërkonte miratimin e palëve ukrainase dhe ruse, si dhe autorizimin e OKB-së, duke pasur parasysh rreziqet e përfshira në vizitën e zonës së luftës. .

Në qershor, kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës tha se Ukraina nuk e kishte ftuar IAEA - dhe çdo vizitë do të legjitimonte praninë e Rusisë atje. Këtë javë,Grossi tha se ai dhe ekipi i tij kishin nevojë për mbrojtje për të arritur në Zaporizhzhia, që nënkuptonte bashkëpunimin e Rusisë dhe Ukrainës.

Kontaktet e IAEA-s me stafin në uzinë ishin "të parregullta" dhe zinxhiri i furnizimit të pajisjeve dhe pjesëve rezervë ishte ndërprerë, shpjegoi Grossi. Kishte gjithashtu shumë materiale bërthamore që duhej të inspektoheshin, shtoi ai.

"Ndërsa kjo luftë vazhdon, mosveprimi është i pandërgjegjshëm. Nëse ndodh një aksident në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia, ne nuk do të kemi një fatkeqësi natyrore për të fajësuar, ne do të kemi vetëm veten për t'u përgjigjur. Ne kemi nevojë për mbështetjen e të gjithëve."-shtoi ai.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken akuzoi Rusinë në fillim të kësaj jave për përdorimin e uzinës, të cilën e pushtoi në mars, si një bazë ushtarake për të nisur sulmet ndaj forcave ukrainase. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se rusët stacionojnë trupa dhe ruajnë pajisje ushtarake në terrenin e termocentralit në lumin Dnipro në jug të Ukrainës.

Por një zyrtar i instaluar nga Rusia në rajon i tha agjencisë së lajmeve Reuters se forcat ukrainase po përdornin armë të furnizuara nga perëndimi për të sulmuar fabrikën. Yevgeny Balitsky tha se zyrtarët ishin të gatshëm t'i tregonin agjencisë së zotit Grossi, Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), se si rusët po ruanin objektin bërthamor ndërsa ukrainasit dyshohet se po e sulmonin atë.

Kur Rusia kapi uzinën, bombardimi i ndërtesave atje shkaktoi një protestë ndërkombëtare. Fabrika është ende në funksion, me stafin ukrainas nën kontrollin rus.

Në vitin 1986, veriu i Ukrainës ishte vendi i fatkeqësisë më të keqe bërthamore në botë kur shpërtheu një reaktor në uzinën e Çernobilit. Forcat ruse pushtuan gjithashtu Çernobilin menjëherë pas pushtimit më 24 shkurt të këtij viti, por u tërhoqën pas pesë javësh. Kompjuterët në vend u plaçkitën ose u dëmtuan, por pajisjet aktuale bërthamore në centralin e çmontuar nuk u prekën.

termocentrali ne ukraine rafael grossi yevgeny balitsky

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra