LIVE UPDATES
Bota

Porfirije hyri në Podgoricë me helikopter dhe "pa leje", dorëhiqet kreu i policisë kufitare në Malin e Zi

Helikopteri ka zbritur në kampin e policisë në lagjen Podgoricë të Zllaticës, ku automjetet që kanë transportuar delegacionin e KSHP-së në vilën në Goricë e prisnin Porfirinë.

4 Gusht 2022, 10:58 Nga d.a.
Porfirije hyri në Podgoricë me helikopter dhe "pa leje",
Patriarku Porfirije dhe Abazovic

MAL I ZI- Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe (KPS) Porfirije ka mbërritur dje në Podgoricë pa lajmëruar autoritetet dhe me helikopter nga Beogradi.

Sipas Vijesti, helikopteri ka zbritur në kampin e policisë në lagjen Podgoricë të Zllaticës, ku automjetet që kanë transportuar delegacionin e KSHP-së në vilën në Goricë e prisnin Porfirinë.

Ardhja e Porfirio ishte temë e diskutimit në krye të Drejtorisë së Policisë (UP) ku shefi i qendrës rajonale të policisë kufitare, Vesko Akoviç, u ankua se nuk ishte në dijeni për ardhjen e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, për të cilën mori përgjigjen se arsyeja për këtë ishte se gjithçka mbahej sekret dhe se vetëm disa njerëz dinin për të.

Një pjesë e mediave raportoi se Akoviç dha dorëheqjen për shkak se  Porfirije ka kaluar kufirin jashtë procedurës së zakonshme. Nga kreu i UP-së u tha se Porfirije dhe të gjithë anëtarët e tjerë të delegacionit e kanë kaluar procedurën, dokumentet e tyre janë marrë nga kampi i Zllaticës në pikën më të afërt kufitare (aeroporti i Podgoricës) ku hyrja është regjistruar.

Ata shpjeguan se kjo nuk është e pazakontë kur bëhet fjalë për personat e mbrojtur. Pas diskutimit, Dragan Klikoovac, ushtrues detyre i ndihmës drejtorit të UP-së për Sektorin e Policisë Kufitare, e shkarkoi Akoviçin.

Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi Dritan Abazoviç dhe Porfirije kanë nënshkruar dje Marrëveshjen Themelore ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe. Pas nënshkrimit të Marrëveshjes Themelore, delegacioni shkoi në manastirin e Dajbabes, dhe më pas pak pas orës 13:00 nga aeroporti i Podgoricës me helikopter u kthye në Serbi.

patriarku porfirije dritan abazoviç marreveshja mal i zi-serbi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN