LIVE UPDATES
Bota

Sondazhi i dytë tregon se Liz Truss ka epërsi ndaj Rishi Sunak ndërsa dyshja përgatiten për Betejën e Sky News për numrin 10

Sondazhi i ri i anëtarëve të Partisë Konservatore nga ConservativeHome zbuloi se Truss ka shumë të ngjarë të bëhet kryeministrja e ardhshme me 58% të atyre që u pyetën ta mbështesin atë.

4 Gusht 2022, 09:08 Nga s.s
Sondazhi i dytë tregon se Liz Truss ka epërsi ndaj Rishi Sunak
Sunak dhe Truss

BRITANI- Liz Truss ka marrë një nxitje të re në përpjekjen e saj për t'u bërë liderja e ardhshme konservatore, ndërsa ajo dhe rivali Rishi Sunak përgatiten të përballen me kamerat në Sky News këtë mbrëmje. Një sondazh i dytë në më pak se 24 orë tregoi se hendeku midis sekretarit të jashtëm dhe z. Sunak po zgjerohej. Sondazhi i ri i anëtarëve të Partisë Konservatore nga ConservativeHome i publikuar të mërkurën zbuloi se Tuss ka shumë të ngjarë të bëhet kryeministrja e ardhshme me 58% të atyre që u pyetën ta mbështesin atë.

Sunak u zbulua se kishte mbështetjen e 26% politikanëve, ndërsa 12% ishin të pavendosur. Sajid Javid mbështet Liz Truss si kryeministre - Politika e fundit Ndërkohë, ish-sekretarja e shëndetësisë dhe kandidati i pasuksesshëm për udhëheqje konservatore, Sajid Javid, gjithashtu miratoi fushatën e saj në një goditje të dytë të madhe të ditës për zotin Sunak. Duke shkruar në The Times, z. Javid tha se refuzimi i Sunak për të ulur taksat nënkuptonte që Mbretëria e Bashkuar rrezikon të bëhet një "ekonomi me të ardhura të mesme". Ai tha se Truss kishte "gatishmërinë për të sfiduar status quo-në". Javid është kandidati i dytë i ish-lidershipit që ka mbështetur sekretarin e jashtëm këtë javë pasi Penny Mordaunt deklaroi mbështetjen e saj të hënën. Një sondazh i YouGov me anëtarët konservatorë të publikuar të martën tregoi gjithashtu se Truss rriti avantazhin e saj ndaj Sunak në 34 pikë në garën për udhëheqje konservatore. Sondazhi i bërë nga revista prestigjioze “The Times”, zbuloi se 60% e anëtarëve të partisë tani thonë se do të votojnë për sekretarin e jashtëm për të pasuar Boris Johnson si kryeministër. Kjo u krahasua me vetëm 26% për ish-kancelarin Z. Sunak. Një zëdhënës i fushatës së zonjës Truss tha se sondazhet tregojnë se "vizioni i Liz për Mbretërinë e Bashkuar po rezonon me anëtarët", raporton news.sky.

Ndërsa gara e lidershipit vazhdon të nxehet, kandidatët Z. Sunak dhe zonja Truss do të përballen sërish me kamerat këtë mbrëmje në Sky News. Sunak do të luftojë për të bërë terren gjatë asaj që është një javë kyçe në garën për çelësat e Numrit 10. Duke u zhvilluar në orën 20:00 sonte në Sky Studios në perëndim të Londrës, Beteja për Numrin 10, do t'i shohë kandidatët të marrin pjesë në pyetjet e njëpasnjëshme nga audienca e studios live, e përbërë nga anëtarë të Partisë Konservatore, të cilët mbeten kryesisht të pavendosur se kë të votojnë. për. Kjo më pas do të pasohet nga një intervistë e thelluar me Kay Burley. Dje, të dy shpresat e lidershipit morën pjesë në takimet e fundit që u mbajtën në Cardiff. Truss i tha audiencës se ajo "nuk po merr asgjë si të mirëqenë" dhe se "ka ende një rrugë të gjatë për të bërë në këto zgjedhje lidershipi". Në turbulencën e parë për fushatën e saj, zonja Truss u detyrua të martën të kthente një plan për të lidhur pagën e sektorit publik me kostot rajonale të jetesës. Të hënën mbrëma, kryesuesja e garës për lidership tha se do të kursente 8.8 miliardë paund duke futur borde rajonale të pagave në vend të atyre kombëtare për të vendosur pagat për nëpunësit civilë, duke reflektuar se ku jetonin. Ekspertët paralajmëruan se për të arritur shumën, plani do të duhej të degëzohej më tej se departamentet qeveritare, me mësuesit, infermierët dhe oficerët e policisë gjithashtu që marrin paga më të ulëta se punëtorët në jug.

Kjo çoi në zemërim nga deputetët konservatorë dhe deri në drekë të ditës së sotme ekipi i Truss kishte lëshuar një deklaratë duke thënë se politika nuk do të çohej përpara. Sunak e mirëpriti kthesën e saj, duke thënë se kjo do të nënkuptonte "pothuajse gjysmë milioni punëtorë në Uells duke marrë një ulje të pagës". Në një audience të mbajtur në Cardiff tha: "Unë nuk mendoj se ulja e pagave të qindra mijëra punëtorëve këtu dhe në të vërtetë në të gjithë rajonet e Mbretërisë së Bashkuar është një politikë konservatore që ne duhet të miratojmë dhe jam i kënaqur që ajo ka ndryshuar mendje".

Gjithashtu Sunak la të kuptohet se do të konsideronte heqjen e taksës së trashëgimisë nëse do të bëhej kryeministër. Në një nxitje për fushatën e zotit Sunak, ish-kancelari Nigel Lawson paralajmëroi se politika financiare e propozuar nga zonja Truss rrezikon një përsëritje të inflacionit spirale të viteve 1970. Lawson, i cili më parë ka mbështetur zotin Sunak, tha për The Telegraph: "Ne pamë ndikimin e rritjes së çmimeve, duke gjymtuar ekonominë dhe duke lënë miliona pa punë. Kursimet u gërryen dhe investimet u rrëzuan. Jam thellësisht i shqetësuar se ne rrezikojmë të përsërisim gabimet e asaj decade”. Ndërkohë, të dy kandidatëve iu kërkua edhe në husting të përshkruanin veten me tre fjalë. Si përfundim dy kandidatët u shprehën për veten e tyre duke cilësuar cilësitë e tyre nëse ata do jenë kryeministër të ardhshëm të Britanisë: Sunak tha "besnik, i ndershëm dhe punëtor" ndërsa zonja Truss tha "i vendosur, besnike dhe argëtuese".

 

 

lizz truss sunak rishi sunak zgjedhjet ne britani britani

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra