LIVE UPDATES
Bota

"Nuk mund të më dëgjosh, nuk do të shpëtohesh"/ Emigrantët e Calais mund të ishin shpëtuar, dalin përgjimet, francezët i lanë të vdisnin

Një hetim i policisë franceze, i zbuluar në gazetën Le Monde, hedh dyshime se roja bregdetare franceze nuk dërgoi kurrë ndihmë në vendngjarje, pavarësisht një kërkese specifike të Mbretërisë së Bashkuar për ta bërë këtë

24 Nëntor 2022, 16:28 Nga a.l
"Nuk mund të më dëgjosh, nuk do të
Emigrantët e Calais

ANGLI- Emigrantët e Calais që vdiqën një vit më parë në Kanalin Anglez mund të ishin shpëtuar nga shërbimet franceze të shpëtimit. Vetëm dy nga pasagjerët i mbijetuan katastrofës. Transkriptet e thirrjeve të urgjencës të bëra në rojën bregdetare franceze, dëshmojnë se pasagjerëve të dëshpëruar iu tha vazhdimisht të telefononin shërbimet e urgjencës në Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht se ishin në ujërat franceze kur kërkuan për herë të parë ndihmë. Një hetim i policisë franceze, i zbuluar në gazetën Le Monde, hedh dyshime se roja bregdetare franceze nuk dërgoi kurrë ndihmë në vendngjarje, pavarësisht një kërkese specifike të Mbretërisë së Bashkuar për ta bërë këtë, shkruan BBC. 

Shumë nga ata që vdiqën ishin nga Kurdistani i Irakut dhe trupat e tyre u riatdhesuan atje për t'u varrosur. Në orën 01:48 të datës 24 nëntor të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të parë nga BBC, operatorët në dhomën e kontrollit në Cap Gris-Nez morën thirrjen e parë nga varka e emigrantëve të goditur.

Pasagjerëve iu kërkua të dërgonin vendndodhjen e tyre të saktë nga telefonat e tyre celularë. Kur mbërriti, rreth pesëmbëdhjetë minuta më vonë, e pozicionoi varkën më shumë se gjysmë milje brenda ujërave franceze. Sipas dokumenteve, operatorët francezë njoftuan rojen bregdetare të Mbretërisë së Bashkuar në Dover. Njëzet minuta më vonë, pasi morën një vendndodhje të përditësuar nga anija, ata i dërguan Dover koordinatat, duke thënë se tani ishte në ujërat britanike.

Por operatorët francezë vazhduan - për më shumë se dy orë - t'i nxisnin pasagjerët që të thërrisnin Britaninë e Madhe për ndihmë, sugjerojnë dokumentet, edhe kur një patrullë franceze raportoi se anija ishte ende në ujërat franceze. Duke cituar raportin e zbuluar të policisë franceze, Le Monde thotë se autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar dërguan një anije shpëtimi në vendngjarje - por se ata gjithashtu i kërkuan Francës të dërgonte varkën e saj patrulluese, Le Flamant, sepse ishte më afër.

Le Flamant nuk u dërgua kurrë, thotë gazeta.

Dega e Hetimit të Aksidenteve Detare të Mbretërisë së Bashkuar, e cila drejton hetimin britanik, konfirmoi në një raport të përkohshëm se disa nga ngjarjet që çuan në fatkeqësi ndodhën në ujërat britanike. Ai tha se dhoma e kontrollit të Dover dërgoi asetet sipërfaqësore dhe ajrore të Mbretërisë së Bashkuar për të kontrolluar zonën ku u vlerësua se ishin emigrantët e shqetësuar. Megjithatë, asgjë nuk u gjet.

Një operator francez në detyrë atë natë, thotë se Le Flamant tashmë po ndihmonte një varkë tjetër në vështirësi. Le Monde thotë se raporti i policisë e kundërshton këtë.

Transkriptet e bisedave nga nata tregojnë operatorët francezë që vazhdimisht sigurojnë ata që janë kapur pas rrënojave të fundosura se ndihma ishte në rrugën e saj, ndërsa pasagjerët bërtisnin në sfond.

Në një shkëmbim, një operator shfaqet duke u tallur me telefonuesin pas ndërprerjes së linjës, duke thënë: "Oh mirë, nuk mund të më dëgjosh, nuk do të shpëtohesh. "Këmbët e mia janë në ujë" - nuk e kam dëgjuar. të kërkoj të largohesh”./ Dosja.al

emigrantet e calais

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE