LIVE UPDATES
Bota

Në pritje për të kaluar Kanalin Anglez/ Sakrificat e emigrantëve në Calais, koordinatorja: Shqiptarët kalojnë shumë shpejt, janë privatë

Ka ndoshta 500 emigrantë, kryesisht burra beqarë, të shpërndarë nëpër kampet më të improvizuara në dhe rreth Calais, dhe 1000 të tjerë pranë Grande-Synthe, në perëndim të Dunkirk, ku qëndrojnë edhe disa familje.

24 Nëntor 2022, 15:44 Nga a.l
Në pritje për të kaluar Kanalin Anglez/ Sakrificat e
Emigranti sirian 22-vjeçar Badr merr një tendë dhe çanta nga vullnetarët me Care4Calais.

ANGLI- Si sot një vit më parë 27 emigrantë ndërruan jetë tragjikisht në gomone pasi tentuan të kalonin në Kanalin Anglez. Edhe sot situata në Calais, paraqitet e vështirë për të gjithë azilkërkuesit të cilët sakrifikojnë jetën e tyre në pritje për të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar. The Guardian sjell historinë e trishtë e plot sakrifica të njërrit prej emigrantëve të quajtur Badr. Ai është një nga dhjetëra burrat që kanë mbërritur për të marrë një tendë dhe një thes gjumi nga një organizatë bamirëse që vepron nga një furgon në një parkim makinash në Calais. 

22-vjeçari, me origjinë nga Siria, ka qenë në Calais mbi një javë. Tenda e tij e mëparshme u mor nga policia katër ditë më parë, kështu që ai flinte nën një urë këmbësore në qendër të qytetit, i grumbulluar me gjashtë të tjerë për ngrohtësi.

Është një vit që kur të paktën 27 emigrantë u mbytën kur varka e tyre u përmbys në Kanal, fatkeqësia më e keqe e tillë në 30 vjet. Por, ndërkohë që tragjedia nuk është përsëritur, pjesërisht për shkak të koordinimit më të mirë midis rojeve bregdetare franceze dhe britanike, në pamje të parë ka pak ndryshim tjetër në kushtet e mjerueshme me të cilat përballen emigrantët në Francën veriore.

Me origjinë nga afër Alepos në Sirinë veriore , Badr (atëherë 13 vjeç) dhe familja e tij u larguan në fazat e hershme të luftës civile të vendit në 2013 “Nuk doja të luftoja sepse nuk doja të vrisja askënd”, thotë ai. Ai përfundoi në Irak, me familjen e tij të shpërndarë atje dhe në Liban e Turqi, duke luftuar për para dhe shpresë. Por këtë vit ai dëshiron të bashkohet me një vëlla në Mbretërinë e Bashkuar dhe këmbëngul se, pasi ka kaluar katër ditë në një varkë për të kaluar Mesdheun nga Libia në Itali, nuk ka asgjë për t'u frikësuar.

Në pritje për të kaluar Kanalin Anglez/ Sakrificat e
Badr dhe kushëriri i tij Mhamod, 20 vjeç, mbulohen me batanije në qendër të Calais.

Zemra ime tashmë ka vdekur. Nuk më ka mbetur asnjë ndjenjë,” thotë Badr thjesht në arabishten e tij amtare. Ai shpreson për kushte më të mira të motit për të bërë udhëtimin më të shkurtër përgjatë Kanalit që ai tha se do të kushtojë 1500 €, një tarifë që zakonisht i paguhet të afërmit për një trafikant njerëzish në shtëpi. 

"Nuk është e qartë se Badr ka një plan të qartë për jetën në Britani, por, unë dua të ndihmoj familjen time dhe se për punë, Britania është shumë më e mirë se Gjermania ose Franca", tha Badr. 

Por për momentin, Badri po përpiqet të gjejë një pallto, batanija e kuqe rreth tij është e rrëmbyer nga shiu dhe këpucë rezistente ndaj motit. Vullnetarët në Care4Calais, shoqata bamirëse që shpërndan çadrat dhe thasët e gjumit, premtojnë të hedhin një sy në stokun e tyre dhe të kthehen me diçka në mesditë. Por të riut i mungon lidhja, pjesërisht sepse policia ka bastisur edhe një herë vendin e mjerë nën urë, ku ai dhe një duzinë të tjerë janë strehuar.

Ka ndoshta 500 emigrantë, kryesisht burra beqarë, të shpërndarë nëpër kampet më të improvizuara në dhe rreth Calais, dhe 1000 të tjerë pranë Grande-Synthe, në perëndim të Dunkirk, ku qëndrojnë edhe disa familje. Në Grande-Synthe, ku Guardian vizitoi një vit më parë pas mbytjes, tendat dhe tarpat janë zhvendosur një çerek milje dhe janë përhapur. Përndryshe, pak gjë tjetër ka ndryshuar dukshëm.

Shumica po ikin nga pika problematike përtej Evropës, duke i përqendruar krizat e botës në një vend të ekspozuar.

Kasim, 24, dhe Sahil, 23, janë të dy studentë nga Afganistani që u larguan për t'i shpëtuar talebanëve, duke u bërë shokë gjatë rrugës. Kasimi tha se atyre u janë dashur dy muaj për të kaluar Evropën, "kryesisht duke ecur". Sahili është rrahur në Bullgari. Të dy u ankuan se ishin kërcënuar nga talebanët, Kasimi se punonte si shofer për një ministër të vogël të mbrojtjes nën qeverinë e mbështetur nga perëndimi ata të thërrasin dhe të thonë: "Lëre punën tënde - ose na paguaj"" dhe Sahil, një student gazetarie, për shkrimin e artikujve kritikë ndaj pushtetarëve të rinj të vendit.

Në kampingjet nuk ka kanalizime dhe ujë të pijshëm, përveç atij të ofruar nga organizata të ndryshme bamirësie. Zjarret e hapura ofrojnë ngrohtësi duart shtrihen në qendër të drurit të djegur - ndërsa shteti ofron ushqim në Calais, por jo afër Dunkirkut. Megjithatë, nëse nuk shpërndahet ushqimi, pjesa më e ngarkuar e faqes është vendi ku njerëzit po karikojnë telefonat e tyre, ku organizatat bamirëse instalojnë dhjetëra priza të mundësuara nga një gjenerator.

Secili grup kombëtar tenton të kampojë së bashku në shkurret e Dunkirk. Ka sudanezë që ikin nga Darfuri, të gatshëm të shfaqin në telefonat e tyre video të qyteteve të djegura nga vendi i tyre i lindjes, megjithëse shpesh nuk kanë para për të paguar për kalimin. Ata ose përpiqen të hipin në kamionë, pavarësisht përmirësimit të zbulimit me rreze infra të kuqe - procesi quhet "shans" ose shpresojnë që një kontrabandë njerëzish do t'i lejojë ata të mbushin një vend në një varkë, ndonjëherë, paralajmërojnë organizatat bamirëse në Calais, duke këmbëngulur se ata pilotojnë një anije 40 milje nëpër Kanal pa përvojë.

Në pritje për të kaluar Kanalin Anglez/ Sakrificat e
Ibrahim 26-vjeçari një student sirian që vjen nga Gjermania si vullnetar mban një ombrellë për migrantët nga Sudani, ndërsa ata rruanin flokët e tyre ndërsa bamirësia e refugjatëve vullnetarë Care4Calais ofron pajisje berberi për migrantët.

Ka kurdë që largohen nga Iraku dhe Irani, që ankohen për korrupsion; Eritreanët që ikin nga shërbimi kombëtar. Nëse migrantët mund të durojnë kushtet dhe të kërkojnë azil në MB, përqindja e dhënë në vendimin fillestar është shpesh shumë e lartë : "98% për Sirinë, 97% për Afganistanin dhe Eritrenë, 92% për Sudanin, edhe pse më pak, në 51% për Iraku. Por në Francë atyre iu mohohet strehimi dhe, siç tha Sahil, “ne nuk do të mund të mbijetonim nëse nuk do të na ndihmonin bamirësitë”.

Përjashtim bëjnë shqiptarët, të cilët filluan të mbërrijnë në një numër të konsiderueshëm që nga maji i këtij viti, thotë Home Office, duke përfituar nga fakti se është provuar e mundur kalimi i Kanalit me varka të vogla. Një numër i konsiderueshëm përfundon duke punuar në tregtinë e drogës në Mbretërinë e Bashkuar, thotë policia. Por ndërsa shqiptarët shpesh kampojnë në Grande-Synthe, organizatat bamirëse të emigrantëve thonë se vështirë se ndërveprojnë me ta, duke sjellë atë që Agjencia Kombëtare e Krimit e ka përshkruar si një profesionalizëm të pamëshirshëm në kontrabandën e njerëzve.

Lucy Halliday, një koordinatore me Care4Calais, një organizatë bamirëse që ofron një sërë shërbimesh sociale në Calais dhe Grande-Synthe, tha:

Shqiptarët kalojnë shumë shpejt. Ata nuk janë të varur nëpër kampe. Dhe ata janë shumë të fshehtë, shumë privatë. Ata kurrë nuk flasin me ne, ata kurrë nuk përfshihen në shpërndarjet tona ose në karikimin e [telefonit celular].” Ata mund të qëndrojnë në Francën veriore vetëm disa ditë, ndërsa të tjerët të përgatitur për të paguar për kalimin shpesh do të presin disa javë ose muaj.

Britania dhe Franca e trajtojnë situatën e emigrantëve si një problem sigurie, edhe pse ka mungesë të fuqisë punëtore në MB. Gjatë tre viteve të fundit, Britania ka lidhur katër marrëveshje me Francën për të paguar për policimin shtesë. Rania Lefrarni, një zëdhënëse e Human Rights Observers, një OJQ me bazë në Calais, tha se policia franceze merr - dhe shpesh shkatërron - tenda dhe sende nga migrantët./ Dosja.al

emigrantet ne calais

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE