LIVE UPDATES
Bota

“Mes tyre ka nazistë dhe mercenarë të huaj”, Rusia: Kemi rrethuar 2 mijë ushtarë ukrainas

Sipas zëdhënësit të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, 41 ushtarë ukrainas u dorëzuan vullnetarisht në atë zonë vetëm gjatë 24 orëve të fundit.

24 Qershor 2022, 21:43 Nga I.A

“Mes tyre ka nazistë dhe mercenarë të huaj”, Rusia:

RUSI- Ushtria ruse rrethoi disa njësi ushtarake ukrainase, formacione naziste dhe një grup mercenarësh të huaj rreth komuniteteve Gorskoye dhe Zolotoye në zonën e Lugansk në operacionin special në Ukrainë, njoftoi të premten zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneral-lejtnant Igor Konashenkov.

"Në një rrethim të ri, këtë herë rreth Gorskoye, katër batalione janë bllokuar: batalioni i 3-të i mekanizuar i brigadës së 24-të të mekanizuar, batalioni i 15-të sulm malor i brigadës së sulmit malor 128, batalioni i 42-të i motorizuar i këmbësorisë i motorizuar i këmbësorisë5. , batalioni i 70-të i brigadës së 101-të të mbrojtjes territoriale, si dhe një grup artilerie brigade të brigadës së 57-të të motorizuar të këmbësorisë, një formacion nazist i Sektorit të Djathtë [i jashtëligjshëm në Rusi si një organizatë ekstremiste] dhe një grup mercenarësh të huaj", tha ai.

Tass shkruan se grupi i betejës ukrainase është mbyllur plotësisht, theksoi gjenerali. Në total, deri në 2,000 trupa ukrainase janë bllokuar, shtoi ai.

"Rreth 1,800 personel ushtarak, 120 nazistë të sektorit të djathtë, deri në 80 mercenarë të huaj dhe gjithashtu mbi 40 automjete të blinduara luftarake dhe rreth 80 armë dhe mortaja," specifikoi zëdhënësi, duke shtuar se 41 ushtarë ukrainas ishin dorëzuar vullnetarisht në atë zonë.

Grupi luftarak ukrainas i rrethuar nga ushtria ruse në Gorskoye dhe Zolotoye në zonën e Lugansk është i rraskapitur dhe më pak se 40% i personelit.

"Siç thonë robërit e luftës, grupi luftarak ukrainas i rrethuar është i rraskapitur dhe më pak se 40% i personelit. Komanda më e lartë ushtarake ukrainase ka humbur komandën dhe kontrollin e trupave. Furnizimi me armë, municione, karburant dhe inventar të tjerë janë ndalur plotësisht," tha zëdhënësi.

Trupat ruse po forcojnë kontrollin e tyre rreth komuniteteve Gorskoye dhe Zolotoye, duke i shkaktuar vazhdimisht dëme. Forcat ruse morën kontrollin e gjysmës së komunitetit të Zolotoye më 23 qershor.

lufta ukraine-rusi igor konashenkov

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari