LIVE UPDATES
Bota

Bennett, kandidatja e Bidenit për të drejtuar USAGM fiton miratimin e Komisionit të Senatit

24 Qershor 2022, 21:00 Nga I.A
Bennett, kandidatja e Bidenit për të drejtuar USAGM fiton miratimin e
Amanda Bennett

SHBA- Komisioni i Marrëdhënieve me Jashtë në Senatin amerikan ka miratuar kandidaten e Presidentit Joe Biden për të kryesuar Agjencinë Amerikane për Median Globale (USAGM), duke i hapur rrugën ish-drejtoreshës së Zërit të Amerikës, Amanda Bennett, që të përballet me një votim konfirmimi përfundimtar në Senat.

Zoti Juan Pachon, drejtor i komunikimit për shumicën demokrate të komisionit, i tha Zërit të Amerikës se komisioni miratoi nominimin e zonjës Bennett "në bllok" në një takim të enjten në Kapitol, që do të thotë se ajo ishte një nga disa kandidaturat për postet qeveritare që siguruan miratimin në grup. USAGM është agjencia mëmë e Zërit të Amerikës.

Zoti Pachon tha se miratimi i zonjës Bennett dhe pesë kandidatëve për ambasadorë të SHBA ishte pjesë e një "marrëveshjeje më të gjerë" të propozuar nga kryetari demokrat i komisionit Bob Menendez.

“Si rezultat, nuk pati asnjë votim të veçuar,” tha ai. Zoti Pachon nuk shtjelloi se çfarë përfshinte marrëveshja ose se kur do të ketë një votim përfundimtar në Senatin e kontrolluar nga demokratët.

Meqë asnjë demokrat i Senatit nuk shprehu publikisht kundërshtimin ndaj emërimit të zonjës Bennett, konfirmimi i saj duket i mundshëm.

Duke folur për Zërin e Amerikës jashtë sallës së mbledhjeve të Kapitolit pas punimeve, senatori republikan Marco Rubio tha se nuk kishte dëgjuar që emri i zonjës Bennett të ishte diskutuar.

Zonja Amanda Bennett, një gazetare fituese e çmimit Pulitzer, ka shërbyer më parë si drejtore e Zërit të Amerikës nga viti 2016 deri në vitin 2020. Ajo dha dorëheqjen nga ky post në qershor 2020, disa ditë përpara se zoti Michael Pack, i nominuar si drejtor ekzekutiv i USAGM-it nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump, të merrte detyrën pasi mori konfirmimin e Senatit.

I pyetur se çfarë mendonte për nominimin e zonjës Bennett, Senatori Rubio tha: "Kisha disa pyetje në lidhje me mënyrën se si (Zëri i Amerikës) e trajtoi intervistën me disidentin e njohur kinez kur ajo ishte drejtore atje. Por në fund, ju e dini, nuk pati votim individual për emërimin e saj, kështu që u miratua”, tha ai.

Senatori Rubio i referohej vendimit të zonjës Bennett të vitit 2017 për të shkurtuar një intervistë të planifikuar tre-orëshe, drejtpërdrejt nga Shërbimi Mandarin i Zërit të Amerikës me miliarderin kinez në mërgim dhe kritikun e njohur të Pekinit Guo Wengui, dhe për të shkarkuar shefen e atëhershme të Shërbimit Mandarin Sasha Gong dhe punonjës të tjerë që kishin kundërshtuar udhëzimet në lidhje me kohëzgjatjen dhe trajtimin e intervistës.

Kritikët e zonjës Bennett e akuzuan atë se iu nënshtrua presionit të qeverisë kineze për t'i mbyllur gojën zotit Guo. Por zyra e Zërit të Amerikës për marrëdhëniet me publikun tha se rishikimi i incidentit nga palët e treta “arrin në përfundimin se vendimi për të kufizuar intervistën e drejtpërdrejtë ishte bazuar vetëm dhe në përputhje me praktikat më të mira gazetareske”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me perspektivat e zonjës Bennett për t'u konfirmuar nga Senati i plotë, zoti Rubio tha: "Çdo (senator) mund të bllokojë çdo kandidat për çfarëdo arsye. Nuk e di nëse Senati do të votojë për të individualisht, apo nëse do të jetë pjesë e një pakete (votimi) menjëherë para pushimeve verore”.

Kongresi do të jetë në pushim nga 8 gushti deri më 6 shtator.

Zoti Pachon nuk iu përgjigj një kërkese të Zërit të Amerikës për koment nga Senatori Menendez në lidhje me zonjën Bennett që mori një rekomandim të favorshëm nga komisioni i Senatit.

Shtëpia e Bardhë përmendi karrierën e gjatë të zonjës Bennett në mediat amerikane dhe katër vitet e saj si drejtoreshë e Zërit të Amerikës kur e nominoi atë për rolin e drejtueses ekzekutive të USAGM nëntorin e kaluar. Ajo ka shërbyer si redaktore ekzekutive në rrjetin “Bloomberg News” dhe ishte redaktore menaxhuese e gazetës Oregonian. Ajo gjithashtu ka qënë gazetare për “The Wall Street Journal” për më shumë se dy dekada, edhe ka qënë korrespondente në Pekin.

Pasi zonja Bennett dha dorëheqjen si drejtore e Zërit të Amerikës në qershor 2020, zoti Pack emëroi Robert Reilly-n në dhjetor 2020 për ta pasuar atë. Pak minuta pasi zoti Joe Biden u betua si president më 20 janar 2021, ai kërkoi dhe mori dorëheqjen e zotit Pack dhe emëroi drejtoren e atëhershme të programeve të Zërit të Amerikës Kelu Chao si ushtruesen e detyrës së shefes ekzekutive të USAGM-it. Zonja Chao shkarkoi zotin Reilly si drejtor të Zërit të Amerikës një ditë më vonë.

Zonja Bennett është përballur me kritika nga disa republikanë që nga seanca e konfirmimit të saj më 7 qershor, kur ajo i tha Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit se do t’i jepte shtytje misionit të objektivitetit dhe raportimit të balancuar të USAGM-it në një kohë kur dezinformimi është në rritje në mbarë botën.

Marrë nga VOA

joe biden usagm amanda bennett

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'