LIVE UPDATES
Bota

'Luftë në Ballkan', politikani serb: Rusët po planifikojnë vrasjen e Vuçiç

I ftuar në televizionin FACE të Sarajevës, Čanak tha se Dodik ka marrë një urdhër në Rusi për të eliminuar, përmbytur dhe pakësuar Presidentin e Serbisë.

26 Qershor 2022, 21:41 Nga I.A
'Luftë në Ballkan', politikani serb: Rusët po
Nenad Canak

SERBI- Lideri i Lidhja e Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad Canak, ka deklaruar se Rusia dëshiron të vrasë Presidentin e Serbisë përmes rrjetit të saj të agjencive në Serbi. I ftuar në televizionin FACE të Sarajevës, Čanak tha se Dodik ka marrë një urdhër në Rusi për të eliminuar, përmbytur dhe pakësuar Presidentin e Serbisë.

Canak tha se Dodik ishte një "shpirt i shitur", si dhe se ai ishte një njeri imoral, i cili shkoi në një forum ekonomik në Rusi për të përfaqësuar shtetin rus se kishte miq në Evropë dhe se ai ishte i vetmi nga Europa. Ai shtoi se Rusisë nuk i ka mbetur asgjë në tokën evropiane përveç Republika Srpska dhe Serbisë dhe se gjëja kryesore është të bëhet presion ndaj Vuçiçit që të mos vendosë sanksione

"Milorad Dodik është një shpirt i shitur, ne e dimë këtë. Ai është një njeri i paskrupullt dhe imoral dhe ne e dimë këtë. Ai tani është i lidhur me Putinin dhe ekipin. Ai shkoi në forumin ekonomik në Shën Petersburg, ku talebanët erdhën nga Lindja e Mesme nga Afganistani. “Mile dhe Talibanët” ishin një forcë ekonomike. Imagjinoni që Putini të bjerë mbi Dodik. Më preku zemrën që ai mbante pas vetes flamurin e Bosnjë-Hercegovinës,' tha lideri i LSV-së.

Ai vlerësoi se Rusia synon të tregojë se ka ende miq në Evropë që e kuptojnë veprimin e Putinit dhe për këtë ka shërbyer anëtari serb i Presidencës së BeH, i cili beson se kur situata në Ballkan të komplikohet, do të mund të ik në Rusi dhe askush nuk do të gjejë.

"Vuçiç është një njeri që mendon. Unë kam një mendim të keq për politikën që ai drejton, ajo liroi të djathtët dhe shumë të tjerë nga zinxhiri, mendoj se mund të ishte trajtuar shumë më mirë. Ai mendon se nëse vendos sanksione, një i sapoardhur do ta vrasë me helm. Do ta vrasin si harabeli. A i vranë këta agjentë të tyre në Britani?, deklaroi lideri i LSV-së.

Sipas Çanak, Rusia ka përfituar nga vrasja e kryeministrit Gjinxhiç.

"Kur shikon se kush përfitoi nga kjo, është plotësisht e qartë se pas atyre që qëlluan ishin të tjerë, pas të cilëve ishin disa palë të treta, pas të cilëve qëndronte shteti rus. Pse do të përfitonte Perëndimi kur u lidh me Perëndimin", deklaroi Çanak.

Canak iu referua edhe konkluzioneve të fundit të Këshillit Evropian në lidhje me Ballkanin Perëndimor, të cilat hasën në kritika nga liderët e Ballkanit Perëndimor dhe shkaktuan zhgënjimin e tyre të dukshëm. BE-ja e ka kuptuar se ata që nuk dërgojnë armë në Ukrainë, do të dërgojnë djalin e tyre me armë për të mbrojtur atdheun e tyre.

Ai krahasoi numrin e banorëve të Ballkanit Perëndimor me numrin e banorëve në Ukrainë, ku të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor kanë më pak banorë se gjysma e Ukrainës.

"Atëherë e shihni sa të paaftë janë këta euroburokratët e Brukselit. Tani, befas, Ukraina është një temë e nxehtë, kështu që ata e kuptuan se atje ku Rusia vendosi çizmet, do të ketë një luftë, kështu që ata duan të tërheqin Moldavinë në BE. Por ata anashkalojnë faktin se sa e lehtë është të provokosh një luftë në territorin e Ballkanit Perëndimor," tha Çanak.

Canak tha se Putini është mësuar të humbasë jetën e tij dhe për të larguar vëmendjen nga ideja e rivendosjes së perandorisë së Pjetrit të Madh, për të cilën kreu i LSV pretendon se është qëllimi i presidentit rus, ai do të krijojë një luftë në Ballkanin përmes agjentëve, vendet e të cilëve janë të përshtatshme për këtë.

vladimir putin nenad canak

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët