LIVE UPDATES
Bota

Kryeministri bullgar për propozimin francez: Shkupi e ka zgjidhjen për të ardhmen

Politikani shprehu shqetësimin se një qeveri e ardhshme e përkohshme mund të rivendoste lidhjet midis Gazprom dhe Bullgarisë pa strategji kundër varësisë së energjisë nga monopolisti shtetëror rus.

26 Qershor 2022, 17:52 Nga I.A
Kryeministri bullgar për propozimin francez: Shkupi e ka zgjidhjen për
Kiril Petkov

BULLGARI- Kryeministri bullgar në dorëheqje Kiril Petkov tha se do të jetë kandidati për kryeministër i partisë së tij “Vazhdojmë ndryshimin”, kur të marrë mandatin e ri për të formuar qeverinë. BNR shkruan se ai tha se nuk do të negociojë me partitë opozitare që rrëzuan kabinetin e tij të parë.

Politikani shprehu shqetësimin se një qeveri e ardhshme e përkohshme mund të rivendoste lidhjet midis Gazprom dhe Bullgarisë pa strategji kundër varësisë së energjisë nga monopolisti shtetëror rus.

Duke folur për vendimin e parlamentit për heqjen e vetos për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në, Petkov vuri në dukje se Shkupi tani ka një zgjedhje për të ardhmen e tij dhe Bullgaria nuk është më përgjegjëse për zgjedhjen e saj.

“VN nuk do të negociojë me Slavi Trifonov, Boyko Borissov, Deljan Peevskin dhe Kostadin Kostadinov. Ne kemi një dialog me DB dhe BSP. Ne nuk duam zgjedhje, por nuk do të paguajmë çmimin e disa lojtarëve të prapaskenës që ende mund të kontrollojnë fondet që duhet të shkojnë për popullin, dhe jo për disa kompani, siç ishte rasti me ETN. Ëndrra ime është të shoh një qeveri dhe parlament që nuk kontrollohen nga njerëz kukull, ndërsa liderët janë të pavarur. Njerëzit që kanë probleme me VN-në, me mua si kryeministër, me Asen Vasilev si ministër i financave, janë ata të cilëve u kemi qëndruar peng, në mënyrë që fondet publike të mos shpenzohen në mënyrën e vjetër”, tha Petkov.

kiril petkov

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE