LIVE UPDATES
Bota

'Stuhi virusesh', ekspertët: Kërcënimi i radhës është Sëmundja X

Mirror shkruan se ne po jetojmë një "epokë të re pandemike" sipas ekspertëve, të cilët thonë se 'Sëmundja X' e ardhshme mund të jetë afër.

26 Qershor 2022, 17:57 Nga I.A
'Stuhi virusesh', ekspertët: Kërcënimi i radhës
Semundja X

ANGLI- Rishfaqja e poliomielitit në Mbretërinë e Bashkuar është vetëm shenja më e fundit shqetësuese se bota po shkon drejt një "stuhie të përsosur" virusesh të reja dhe ekzistuese që shpërthejnë nëpër popullatë. Mirror shkruan se ne po jetojmë një "epokë të re pandemike" sipas ekspertëve, të cilët thonë se 'Sëmundja X' e ardhshme mund të jetë afër.

Sëmundja X është një emër vendmbajtësi i miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë tre vjet më parë, që përfaqëson një patogjen hipotetik, ende të panjohur që mund të shkaktojë një epidemi të ardhshme. Dy vjet e gjysmë që nga shpërthimi i parë i Covid-19 , shkencëtarët po përgatiten për më shumë fatkeqësi shëndetësore për shkak të një sërë rrethanash që nënkuptojnë se sëmundjet e shkaktuara nga viruset do të bëhen më të zakonshme në mbarë botën.

Këtë javë një incident kombëtar u deklarua në Britani pasi Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar zbuloi vazhdimisht virusin e poliomielitit në punët e ujërave të zeza në Londër. Shpërthimi i fundit i virusit në Britani ishte në vitet 1970 dhe zyrtarët shëndetësorë këmbëngulin se rreziku aktual për popullatën është i ulët, por ekspertët thonë se nuk ka gjasa të jetë hera e fundit që një sëmundje serioze që mendohet se është çrrënjosur të kthehet në rikthim.

Gripi i shpendëve, ethet Lassa, ethet hemorragjike Krime-Kongo dhe lija e majmunëve janë zbuluar të gjitha në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit.

"Ka një emër për atë që po shohim për momentin në MB dhe gjetkë," tha për Telegrafin Prof Mark Woolhouse, një profesor i epidemiologjisë së sëmundjeve infektive në Universitetin e Edinburgut.

Ndryshimet klimatike, ndërprerjet për shkak të pandemisë Covid dhe një rritje e njerëzve që migrojnë nga vende të tjera përveç Evropës mendohet se janë gjithashtu faktorë kontribues në numrin e sëmundjeve të reja.

sëmundja x mark woolhouse

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE