LIVE UPDATES
Aktualitet

30 qershori, Meta: Deputeti Basha të mos gënjejë. Bardhi: Je rëndë, president!

25 Janar 2022, 17:10 Nga DOSJA
30 qershori, Meta: Deputeti Basha të mos gënjejë. Bardhi: Je

TIRANË – Presidenti i Republikës Ilir Meta shkëmbeu replika në distancë me Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Demokratike Gazment Bardhi lidhur me zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe dekretimin e zgjedhjeve të pjesshme lokale të 6 marsit për 6 bashki të vendit. Kreu i Shtetit hodhë poshtë akuzat e Bardhit mbrëmë në “Ora News” se me mosveprime ka shtyrë Gjykatën Kushtetuese që të njohë si të ligjshme zgjedhjet e 30 qershorit 2019 duke mos paditur këto zgjedhje në institucionin më të lartë të drejtësisë së Shqipërisë. Në Facebook, Meta shkruan se kjo është e pavërtetë pasi Gjykata Kushtetuese nuk i ka njohur zgjedhjet për pushtetin vendor në 30 qershor 2019 pasi ka shpallur moskompetencë me këtë çështje. Ai etiketoi Bardhin dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha si “deputetë”, term i cili përdoret nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit të PD ndaj Bashës dhe mbështetësve të tij.

Më pas, sekretari i PD iu përgjigj në Facebook duke shkruar se presidenti nuk e mbajti zotimin për të nxjerrë zgjedhejt lokale të 30 qershorit 2019 si zgjedhje të pavlefshme, pasi nuk iu drejtua Gjykatës Kushtetuese për këtë çështje për të mbrojtur vendimin e tij të dekretimit të 13 tetorit 2019 si datë e re për zgjedhjet lokale.
Etiketimeve të presidentit për kryetarin e PD Basha dhe sekretarit Bardhi si “deputetë’, nr.2 i selisë blu deklaroi se gjuha e Foltores nuk mund të jetë kurrë gjuhë e institucionit të Presidentit, pavarësisht halleve të përbashkëta të Ilir Metës, Edi Ramës dhe Sali Berishës.

Kreu i shtetit reagoi sërish në Facebook lidhur me akuzat e Bardhit se ka dëmtuar partinë më të madhe opozitare duke dekretuar 6 marsin si datë për zgjedhjet e pjesshme lokale në shërbim të Partisë Socialiste. Meta argumentoi se afati për shpalljen e datës së zgjedhjeve bëhet 30-45 ditë nga njoftimi që merr Presidenca nga Kryeministria dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Presidenti shkroi se do të vepronte në dëm të PD nëse do të caktonte datën e zgjedhjeve brenda kufirit minimal kohor të 30 ditëve (20 shkurt). Në këtë mënyrë, ai këmbëngul se po e ndihmon opozitën dhe jo qeverinë.

Sekretari i partisë më të madhe opozitare iu kthye me ironi Metës duke postuar në Facebook se situata do bëhet edhe më keq për hallexhinjtë e Gjirit të Lalzit dhe të Surrelit, që janë bërë bashkë kundër PD, referuar presidentit Meta dhe kryeministrit Edi Rama. Ai kërkoi nga Meta që të mos bëjë komente të gjatë, të lodhshme dhe pa argumente.

Konflikti PD-Meta
Partia Demokratike ka dalë kundër presidentit Ilir Meta pas pezullimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD në 9 shtator 2021. Basha e etiketoi kreun e shtetit si pjesë e trekëndëshit të keq politik në Shqipëri, i quajtur “Trekëndëshi i Bermudës”. Më pas, Meta ka lëshuar sulme ndaj Bashës duke e fajësuar për bojkotin e reformës në drejtësi, braktisjen e parlamentit me djegien e mandateve parlamentare në 2019, duke i ngarkuar “katërkëndëshin e përgjegjësive”. Me kalimin e kohës, presidenti Meta akuzoi Bashën si njeri që ka raport armiqësor me të vërtetën. Ai ka shprehur admirim për ish-kryeministrin Sali Berisha lidhur me konfliktin e brendshëm brenda PD me Lulzim Bashën. Meta nuk ka ngurruar ta quajë kryedemokratin si “deputet”.
Ndërkohë, lideri i opozitës ka përmendur se edhe presidentit Meta do t’i vijë radha e shpalljes “non grata” nga SHBA njësoj si ish-kryeministri Sali Berisha.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Bardhi-Metës: Shumë rëndë! Më keq do të bëhet për hallexhinjtë e Gjirit të Lalzit

Meta nuk i ndahet Bashës dhe Bardhit: Po të zgjidhja 20 shkurtin, do t’i shërbeja PS

Bardhi-Metës, nxjerr vendimin e Kushtetueses: Po përdor gjuhën e “Foltores”

“Caktove 30 qershorin për të dëmtuar PD”, Meta-Bashës e Bardhit: Stop gënjeshtrave

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike ilir meta partia demokratike zgjedhjet e 30 qershorit 2019 zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022 ilir meta partia demokratike zgjedhjet e 30 qershorit 2019 zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave