Politike

VIDEO/ E turpshme, ambasadori i OSBE Berndt Borchard iu nxjerr gishtin e mesit protestuesve të Astirit

 • “Ambasadori na nxorri gishtin e mesit”, protestuesit e Unazës rrëfejnë ngjarjen e pazakontë (Video)
 • Teksa këta të fundit së bashku me mbështetës të Opozitës po qëndronin përpara Drejtorisë së Policisë së Tiranës, në mbështetje të banorëve të arrestuar bashkë me ish-deputetin Klevis Balliu, ambasadori i ka përshëndetur me një gjest të turpshëm.

  TIRANË– Ambasadori i OSBE Berndt Borchard ka bërë një veprim mjaft të turpshëm kundrejt banorëve të Unazës së Re.

  Teksa këta të fundit së bashku me mbështetës të Opozitës po qëndronin përpara Drejtorisë së Policisë së Tiranës, në mbështetje të banorëve të arrestuar bashkë me ish-deputetin Klevis Balliu, ambasadori i ka përshëndetur me një gjest të turpshëm.

  Në momentin që banorët therrasin “Rama ik”, ambasadori kthehet dhe u tregon gishtin e mesit. Një gjest ky mjaft i turpshëm për një përfaqësues të OSBE-së. edhe vetë banorët kanë treguara përpara kamerave se si janë ndjerë pas këtij gjesit.

  Një grua dhe një vazjë shprehen se u ndjenë të turpëruara, pasi e nuk e prisnin këtë gjë.

  Ambasadori i OSBE Berndt Borchard ra pre e një në hyrjen e pallatit ku banon në Tiranë. Një grup të rinjsh shkruan poshtë pallatit ku jeton ambasadori i OSBE-së Berndt Borchardt një parrullë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  “Turp të të vijë Borchard!”- shkruhej në mur në shenjë revolte ndaj reagimit të ambasadorit pas protestës së Opozitës që u zhvillua më 11 maj, gjatë së cilës ndaj Kryeministrisë dhe Kuvendit u hodhën edhe bomba Molotov.

  Ndërkombëtarët reaguan ashpër, përfshirë edhe mbasadorin e OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt i cili tha se organizatorët e protestës duhet të mbanin përgjegjësinë politike për dhunën kriminale të ushtruar nga disa prej ndjekësve e tyre.

  Në lidhje me parullën e shkruar u shoqërua në polici studentja Ana Azizaj, akt të cilin ajo e mohoi. 

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment