LIVE UPDATES
Editorial

Vettingu për politikanët, çfarë di Basha që ne nuk e dimë?

19 Tetor 2021, 14:35 Nga DOSJA
Vettingu për politikanët, çfarë di Basha që ne nuk e

Mirëseardhja e Edi Ramës dhe Taulant Ballës e shndërruan në më pak se 24 orë, atë që PD e quajti aksion të madh opozitar, në një mundësi për marrëveshje të re mes dy palëve. Lulzim Basha shpalli vendosmërinë e tij për vettingun e politikanëve, për rikthimin e Kushtetutës në gjendjen e para 30 korrikut, për reformën territoriale të re dhe, sigurisht për një tjetër reformë zgjedhore pavarësisht se atë që ndodhi në 25 prill vazhdon ta quajë masakër elektorale.

Duke mos patur votat për të bërë secilën nga këto, PD do të jetë e detyruar të hyjë në bisedime që do të çojnë në marrëveshje me maxhorancën. Vetëm 15 muaj pasi Edi Rama prishi marrëveshjen e fundit që bënë bashkë, ende pa u harruar “masakra elektorale”, Lulzim Basha do të shkojë për herë të tretë në tryezë më Edi Ramën.

Kur vjen fjala tek numrat, repertori i Bashës është i pasur, por ka vetëm një shprehje që përfshin numrat dhe marrëveshjet. Atë që ia tha Edi Ramës në foltoren e parlamentit të dalë nga 2017: “Më gënjeve një herë është faji yt, më gënjeve herën e dytë është faji im”.

Ndërsa hera e dytë është konsumuar që në korrik 2020, kur Rama bëri fërtele marrëveshjen e 5 qershorit, ende pa sqaruar fajin për atë, Basha është bërë gati për negociatat e marrëveshjes së tretë. Me këtë bilanc, Edi Rama nuk mund të mos e mirëpresë rikthimin e cjapit tek kasapi, por sjellja e tij ndaj propozimit të vettingut të politikanëve, mban erë për një pazar të bërë më parë.

Propozimi i refuzuar 3 vjet më parë, sot duket i pranueshëm për maxhorancën. Duke e ditur se Edi Rama nuk ndryshon, aq më pak Taulant Balla, ndryshimi duhet parë tek propozimi i PD-së dhe konteksti kur bëhet. Nuk ka pse të shfletohet për të parë se propozimi i PD-së këtë herë ka përcaktuar detajet e vetingut të politikanëve dhe ngarkon SPAK-un me këtë detyrë. Është një projekt i ngjashëm me Operacionin Forca e Ligjit që hartoi Rama 1 vit përpara zgjedhjeve dhe që prodhoi si efekt insitucional bllokimin e disa makinave dhe asfiksimin e Prokurorisë dhe Gjykatës Speciale. Ndërsa si efekt politik, rekrutimin e bandave për zgjedhjet.

E njëjta skemë është ofruar tashmë nga PD për politikanët. Ndryshimi është që nuk do të jetë OFL, as Ispkektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit (ILDKPKI), që e ka për detyrë ligjore, por direkt SPAK. Juridikisht një tjetër ndryshim i rëndësishëm Kushtetues, që prek edhe Drejtësinë e re, institucionalisht një tjetër asfiksi për SPAK dhe politikisht ndryshimin radikal të qëndrimit të PD-së ndaj Drejtësisë së re, një show që do të prodhojë në fund, po aq sa OFL për të mirën publike, por edhe një marrëveshje të plotë ndryshimesh Kushtetuese, ku do përfshihet edhe zgjatja e vetingut.

Me këtë propozim PD-ja që deri sot e ka quajtur SPAK të kontrolluar nga Edi Rama, po fillon t’i njohë kicat dhe dhëmbët, me qëllim pastrimin e politikës. Sipas propozimit të Bashës, SPAK, për një kohë të pacaktuar, nuk do të merret më me afera korruptive por me emra, nuk do të gjurmojë paratë, por njerëzit. Nga filmi i OFL, është e qartë se do të sjellë të njëjtin rezultat dhe do të bëjë të njëjtën gjueti shtrigash.

Ky është një projekt që i jep organeve të Drejtësisë, që iu lanë Edi Ramës t’i ndërtonte dhe rekrutonte më shumë pushtet, i jep Edi Ramës lejen për të zgjedhur dhe në rastin më të mirë, do të pastrojë në mënyrë selektive politikën.

Nëse ashtu siç pritet do të shoqërohet me zgjatjen e afatit të KPK dhe KPA, për të nxjerrë jashtë loje KLP dhe KLGJ, do të jetë një Pazar i mirë për të gjithë ata që do marrin pjesë. Të humbur do të dalin ata që janë kundër, ose nuk bëhen pjesë e pazarit, do të jenë ata që institucionet e reja të Drejtësisë vazhdojnë t’i shohin të kontrolluara nga Edi Rama që rishkeljen e Kushtetutës në emër të Amerikës, e kërkojnë për të mos e lëshuar deri në fund të drejtën për emërime në strukturat hetimore gjyqësore.

Pa mbajtur asnjë qëndrim ndaj kërkesës për shtyrjen e organeve të vettingut për gjyqtarët, Lulzim Basha ka hedhur për marrëveshje vetingun e ri, të politikanëve. Nëse do të dinte aq sa dimë ne, nuk do të kishte asnjë arsye që ta nxirrte nga sirtari, ta zbukuronte me SPAK dhe ta rihidhte për aksion politik, të njëjtin propozim që u refuzua 3 vjet më parë.

Sepse me aq sa dimë ne, nuk ka ndryshime në qëndrimet e Edi Ramës. Ndoshta, ashtu si në rastin e pezullimit të Berishës, Basha di disa gjëra që nuk mund t’i thotë, këtë herë jo nga SHBA.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial editorial edi rama lulzim basha vetingu i politikaneve edi rama lulzim basha vetingu i politikaneve

Sondazh

Poll

Editorial 18 Tetor 2021, 13:15

Pse Humbi Albin Kurti?

Tregimi ndër shqiptarë se çdo çudi zgjatë jo më shumë se tre ditë dhe pastaj kalohet në një tjetër ngjarje çuditëse, për ta harruar atë të ...

Editorial 18 Tetor 2021, 11:13

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më i ulët që mori Vetëv...

Editorial 15 Tetor 2021, 12:08

Edmond, një histori moderne e heroit klasik

Është fundi i shekullit XIX. Një poet francez, Edmond Rostand, ndjek i dëshpëruar dështimin e pjesës së tij të fundit, përpara se të shkojë duarbosh dhe i ...

Editorial 15 Tetor 2021, 11:48

Për një opozitë post-berishiste

Dy elementet bazë të opozitarizmit berishist janë denoncimi hiperbolik dhe agresiviteti, që nga ai verbal deri tek ai fizik. Denoncimet e Berishës ndaj kundërsh...

Editorial 14 Tetor 2021, 11:04

Dinjitetin nga qesharakja e ndan vetëm një hap

Unë, ashtu si dhe pjesa më e madhe e njerëzve në botë, kam përçmim për Hitlerin, përçmim ky i cili pjesën më të madhe të kohës kalon në urrejtje, ...

Editorial 12 Tetor 2021, 08:07

Nevoja e pavarësisë energjetike

Nga Blendi KajsiuTIRANE– Në një dalje publike të pro gramuar për të qetësuar Kryeministrin dhe çoroditur qytetarët, Rama na paralajmëroi për një kr...

Editorial 10 Tetor 2021, 08:02

Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

Kryeministri ynë, në një hark kohor shumë të shkurtër na është shfaqur herë si baba Vanga kur del për të na njoftojë katastrofën energjetike dhe krizën e jashtë...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra