LIVE UPDATES
Editorial

Dinjitetin nga qesharakja e ndan vetëm një hap

14 Tetor 2021, 11:04 Nga DOSJA
Dinjitetin nga qesharakja e ndan vetëm një hap

Unë, ashtu si dhe pjesa më e madhe e njerëzve në botë, kam përçmim për Hitlerin, përçmim ky i cili pjesën më të madhe të kohës kalon në urrejtje, por kur lexova, dje, lajmin se ambasadorja amerikane do të luftojë korrupsionin, në bashkëpunim me qeverinë kokë e këmbë të korruptuar, çuditërisht nën vetëdija ime shkoi tek një thënie e Hitlerit: “Dinjitetin nga qesharakja e ndan vetëm një hap”.

Ne nuk jemi një popull i pushtuar nga ushtria apo junta, jemi një popull me një realitet të shtrembëruar nga media, me fermerë të vuajtur, me gjyqësor të korruptuar, me qeveri qesharake, pompoze, hajdute dhe një popull të hutuar.

Kushdo që ka dëshirë të kuptojë situatën në të cilën ndodhemi, apo cilido që është konfuz se përse ambasadorët amerikanë bëhen yje të mediave tona madje edhe të hapësirave tona private, unë i këshilloj të lexojnë një libër pak voluminoz (por që ia vlen) të Juan Carlos Zembrana M, me titull “Shkatërrimi i kombeve (Arma globale e Shteteve të Bashkuara e zhvilluar në Bolivi)” dhe do të kuptojnë shumë gjëra që, në këtë moment, na duken absurde.

Ky libër i publikuar në vitin 2015 tregon, me një saktësi mahnitëse të bazuar në dokumentet e deklasifikuara dhe kabllot e WikiLeaks, kur, si dhe pse Shtetet e Bashkuara zhvilluan në Bolivi një seri të gjatë strategjish me qëllimin e vetëm për të injektuar në vend atë që autori e përcakton si “virusi trojan i varësisë dhe nënshtrimit”. Në faqen 73-74 autori shkruan: “Vetëm kur Shtetet e Bashkuara u siguruan se ndërhyrja e tyre do të pranohej nga Bolivia, ajo njohu qeverinë e Víctor Paz dhe revolucioni bolivian u bë i vetmi revolucion socialist dhe anti-imperialist në historinë e njerëzimit që u mbështet nga Shtetet e Bashkuara. “

Pas këtij teksti nuk mendoj se ka më pikëpyetje për atë që është duke ndodhur edhe në Shqipëri.

Është qesharake të mendohet se korrupsioni do të luftohet nga qeveria e PPP-ve dhe e konçensioneve. Është e ulët, fyese madje groteske të mendohet një gjë e tillë. Epo ja që po ndodh.

Kur pashë kabinetin e ri qeveritar, ndjeva se tashmë kisha një shtet qesharak, të mbushur me ministra pa mendim, pa personalitet, pa profesionalitet, pa integritet, një qeveri me shumë “pa”, e cila është duke më kthyer në një qytetar qesharak, në një popull qesharak dhe në një komb qesharak.
Shumë e frikshme kjo situatë!

Nëse sot, ministreshave të qeverisë së re, do t’iu drejtonim publikisht pyetjen që Patxi López, një politikan spanjoll, në 2017 i bëri sekretarit të shtetit, Pedro Sánchez, nëse ky i fundit e dinte se çfarë është kombi, besoj se do të marim si përgjigje atë që pothuajse të gjithë ne kemi lexuar: “kombi është një grup njerëzish me të njëjtën origjinë dhe të cilët në përgjithësi flasin të njëjtën gjuhë dhe kanë një traditë të përbashkët”. Nuk iu vë faj ato aq dinë, vetëm atë që kanë mësuar në shkollë, por kombi nuk mësohet në shkollë, ai përjetohet.

Një komb krijohet me shumë vështirësi dhe merr formë kur me luftë arrin pavarësinë e tij, kështu ka ndodhur me Shtetet e Bashkuara, me Francën, me Spanjën, kështu ka ndodhur edhe me ne. Por, sipas mendimit tim, kombi fillon të humbas, në eter, kur fillon të rrudhet dhe të kthehet në qesharak, sepse ai humbet idenditetin e tij, kjo është arsyeja përse unë kam frikë nga kjo situatë kllouni në të cilën jemi futur dhe po zhytemi përditë, pa pavarësi dhe pa moral.

Massimo d’Azeglio (politikan italian) në mbledhjen e parë të parlamentit të Italisë së bashkuar në 1861 ka thënë “E bëmë Italinë, tani duhet të bëjmë italianët”, unë do t’i ndërroj vetëm kombësinë “E bëmë Shqipërinë, tani duhet të bëjmë shqiptarët”.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Editorial Editorial analiza nga meri lika Meri Lika analiza nga meri lika Meri Lika

Sondazh

Poll

Editorial 12 Tetor 2021, 08:07

Nevoja e pavarësisë energjetike

Nga Blendi KajsiuTIRANE– Në një dalje publike të pro gramuar për të qetësuar Kryeministrin dhe çoroditur qytetarët, Rama na paralajmëroi për një kr...

Editorial 10 Tetor 2021, 08:02

Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

Kryeministri ynë, në një hark kohor shumë të shkurtër na është shfaqur herë si baba Vanga kur del për të na njoftojë katastrofën energjetike dhe krizën e jashtë...

Editorial 7 Tetor 2021, 07:41

Unë nuk bindem

Në Shqipëri jemi duke parë shkatërrimin e institucioneve demokratike dhe nëpërmjet tij edhe shkatërrimin e parimeve demokrtike. Shumë njerëz mendojnë se kjo vje...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng